Czy w Gruzji są węże? Czy w Gruzji są jadowite węże?

Gruzja staje się popularnym kierunkiem wyjazdów wakacyjny. Niektórzy turyści wybierają się do Gruzji nie tylko na zwiedzanie dużych miast lecz także by zobaczyć naturę. Wiele osób planujących eksplorację Gruzji zastanawia się czy w Gruzji są węże. Czy w Gruzji żyją węże? Czy w Gruzji są jadowite węże? Na które węże trzeba uważać w Gruzji? Sprawdźmy to!

Czy w Gruzji są węże? Praktycznie w każdym kraju i miejscu na świecie występują jakieś gatunki węży i Gruzja nie jest pod tym względem żadnym wyjątkiem. W Gruzji są węże. Czy stanowią zagrożenie? Jakie gatunki węży można spotkać w Gruzji?

Pierwszym gruzińskim wężem, który warto wymienić jest znany również w Polski zaskroniec. Zaskroniec nie jest jadowity i nie stanowi żadnego zagrożenia dla turystów. Drugim z gatunków zaskrońców w Gruzji jest zaskroniec rybołów, również niegroźny, spędzający większość życia w wodzie.

Kolejnym wężem, który spotkać można w Gruzji jest gniewosz plamisty znany również jako miedzianka. Jest to wąż mylony przez niedoświadczone osoby ze żmiją zygzakowatą, ale w przeciwieństwie do niej nie stanowi żadnego zagrożenia.

Występującym w Gruzji wżem jest również połoz wysmukły, osiąga długość około 100-140 centymetrów, ma szary wierzch głowy, a tułów w kolorze ciemnego brązu lub żółto-brązowy. Jest dość płochliwy i szybki więc raczej go nie spotkamy. Wężem ktróego można spotkać w Gruzji jest Elaphe Dione oraz Elaphe Urartica, które również nie są niebezpieczne dla ludzkiego życia.

Kolejnym wężem w Gruzji jest Dolichophis Schmidti czyli wąż z podrodziny Colubrinae. Nie stanowi zbyt wielkiego zagrożenia dla życia ludzkiego. W Gruzji spotkamy również węża Zamenis Hohenackeri. Wąż ten charakteryzuje się jasnobrązowym tułowiem w ciemnobrązowe plamki i nie stanowi zbyt wielkiego zagrożenia dla ludzi.

W Gruzji występuje także Hemorrhois ravergieri, Zamenis longissimus czyli popularny Wąż Eskulapa, niejadowity Eirenis Collaris. Spotkamy tu też osobniki z gatunku skorpiożerek pasiastogłowy. To węże żywiące się owadami i osiągające długość do 60 centymetrów. Również nie są niebezpieczne.

Wśród przedstawicieli dusicielowatych wymienić można występującego w Gruzji strzelca stepowego. Eryx Jaculus jest niejadowitym dusicielem zagrożonym wyginięciem i znajdującym się pod ścisłą ochroną. Łatwo rozpoznać go po jego pustynnym wyglądzie. W Gruzji spotykana jest też jaszczurka Anguis Colchica, której wygląd może przypominać węża ale nie jest to niebezpieczny stwór.

Wężem o słabym jadzie, którego można spotkać w Gruzji, jest wąż koci Telescopus Fallax.

Czy w Gruzji są jadowite węże groźne dla człowieka? Oczywiście są. Najbardziej niebezpiecznym gatunkiem gruzińskiego węża jest żmija gatunku vipera darevskii. Jest to niewielka żmija ale jadowita. Kolejnymi gatunkami żmij w Gruzji są Vipera Dinniki oraz Vipera Eriwanensis oraz Vipera Kaznakovi czyli żmija kaukaska. Występuje tu też żmija vipera renardi, endemiczna dla Gruzji i Turcji vipera transcaucasiana.

Najbardziej niebezpiecznym wężem w Gruzji jest Macrovipera Lebetinus czyli żmija lewantyńska. To najbardziej jadowita żmija, która w przeciwieństwie od innych żmij nie odskakuje po ugryzieniu człowieka. Gatunek ten odpowiada za najwięcej przypadków zgonów po ugryzieniu żmij w Europie więc w Gruzji warto na nią uważać.

Podsumowanie: czy w Gruzji są węże? Tak, w Gruzji występuje wiele gatunków różnych węży ale większość z nich jest niejadowita lub łagodnie jadowita. Najbardziej niebezpiecznymi wężami w Gruzji są żmije w tym bardzo groźna żmija lewantyńska.

Polecamy również: