Czy w Holandii i Amsterdamie można płacić gotówką czy kartą?

Teoretycznie pytanie o to czy można płacić kartą czy gotówką wydaje się pytaniem głupim. Zwykle odpowiedź na postawione pytania to dwa razy tak. Jadąc do Holandii można się jednak zaskoczyć. Czy w Holandii można płacić gotówką? Czy można płacić polską kartą? Jakie karty akceptują w Amsterdamie? Jakie karty akceptują w Holandii? Dziś o pieniądzach w Amsterdamie. Jak płacić w Holandii? Czym się płaci?

 

Zwykle jest tak: wysiadamy na lotnisku, idziemy do restauracji, hotelu czy sklepu i po prostu płacimy wyciągając czy to gotówkę z portfela czy też używając karty. Przyjeżdżając do Holandii sprawa ma się zupełnie inaczej. Polak jadący na wycieczkę do Amsterdamu musi przygotować się na trudne spotkanie z panującą tu rzeczywistością.
 

Parkomat nie akceptujący kart Visa w Holandii

W Holandii w wielu miejscach nie da się płacić wydawanymi w Polsce kartami. W Holandii szeroko akceptowane są karty V Pay oraz karty Maestro. Jeśli macie kartę Visa możecie znaleźć się w poważnych tarapatach.

 
Visą nie da się zapłacić na przykład w niektórych parkomatach czy we wszystkich sklepach spożywczych wielkiej holenderskiej sieci Albert Heijn. Na stacjach benzynowych czy w popularnych turystycznych miejscówkach bywa lepiej ale mając ze sobą tylko kartę Visa, Master Card czy American Express można mieć problem. Rozwiązaniem nie jest również pójście do bankomatu i posiadanie gotówki.
 

Amsterdam – płatność tylko kartą

W bardzo wielu turystycznych miejscówkach nie da się płacić gotówką. Gotówką nie zapłacimy w niektórych parkomatach, restauracjach, wielu kawiarniach czy nawet sklepach – w tym popularnym wśród turystów sklepie Amsterdam Duck Store. Gotówką nie da się płacić w niektórych hotelach, nawet tych należących do dużych sieci. A jeśli już da się płacić to może zderzać się, że nie przyjmą od Was najwyższego nominału 500 EUR.
 
Wytłumaczeniem dla braku akceptowania gotówki jest niby to, że brak gotówki sprawia, że nie da się jej ukraść. Złośliwi twierdzą jednak, że chodzi o większą możliwość kontroli obywateli.

 

Warto przeczytać również: