15 rzeczy – to trzeba wiedzieć jadąc samochodem na Ukrainę 2024

Wyjazd samochodem na Ukrainę to bardzo popularny sposób podróży do Lwowa i znacznie dalej. Wyjazd autem do Lwowa wcale nie jest taki trudny. Oto kompleksowy przewodnik po tym jakie dokumenty trzeba mieć biorąc własne auto na Ukrainę i garść porad dla kierowców jadących na Ukrainę samochodem w 2023 roku.

 


1. Pierwszą najważniejszą rzeczą w którą należy się wyposażyć planując wyjazd na Ukrainę jest rzecz dosyć oczywista. Paszport na Ukrainę jest wymagany.

 


Zielona Karta
 

2. Jadąc samochodem na Ukrainę teoretycznie należy posiadać Zieloną Kartę.

Obecnie Zielona Karta i tak nie działa i nie jest sprawdzana.


3. Osoby jadące na Ukrainę autem w leasingu, z wypożyczalni lub zarejestrowanym na kogoś innego muszą posiadać notarialne poświadczenie użyczenia samochodu wystawione przez właściciela.


4. Liczba ukraińskich samochodów na polskich rejestracjach na Ukrainie spadła w znaczący sposób od czasu zmiany przepisów celnych.

 


samochodem na ukrainie

5. Drogi dojazdowe do Lwowa z polskiej granicy oraz międzymiastowe drogi na Ukrainie wcale nie są już w stanie tak tragicznym jak mogłoby się wydawać (Stan dróg na Ukrainie). Mimo to jadąc do Lwowa po mieście najlepiej poruszać się taksówką, Uberem lub Boltem. Komunikacji miejskiej radzimy unikać. We Lwowie drogi nie należą do najlepszych. Nawet jeśli macie terenowy samochód to i tak szkoda zawieszenia zwłaszcza w G63 AMG.


ukraina samochodem

6. Wyjazd do Lwowa jest w gruncie rzeczy bezpieczny ale polski samochód (zwłaszcza lepszy) najlepiej zostawić na parkingu strzeżonym. Płatne parkingi wcale nie są tak drogie jak mogłoby się wydawać. Na stronie już wcześniej publikowaliśmy listę parkingów strzeżonych w centrum Lwowa.


Ukraina Dokumenty

7. Ograniczenie prędkości w mieście to na Ukrainie 50 km/h, 130 km/h na autostradzie, 110 km/h na drodze szybkiego ruchu i 90 km/h na drodze krajowej.


8. Na Ukrainie nie trzeba zapinać pasów bezpieczeństwa siedząc na tylnych siedzeniach (stan na koniec 2019 roku). Mimo to radzimy pasy zapinać.


9. Mandaty na Ukrainie nie są drogie. Za przekroczenie prędkości o 20 km/h trzeba zapłacić mandat w wysokości maksymalnie 340 UAH. Już wcześniej pisaliśmy więcej na temat mandatów i przepisów drogowych na Ukrainie.


Ukraina dokumenty

10. Na Ukrainie jeździ się dynamicznie. Osoby które nie radzą sobie w ruchu miejskim, łatwo tracą orientację, wolno ruszają spod świateł i źle poruszają się w korkach lub w mieście z tramwajami i trolejbusami mogą spodziewać się tego, że zostaną we Lwowie strąbione i to nie raz.


Korki we Lwowie

11. W weekendy poruszanie się samochodem po centrum Lwowa jest utrudnione ze względu na zamknięcia ulic.


droga na ukrainie

12. Najlepiej nie próbować wsiadać za kierownicę po kieliszku.


13. Łapówki dla policji na Ukrainie to mit wywodzący się jeszcze z czasów prezydentury Leonida Kuczmy i istnienia milicji. Policjanci są mili, nigdy nie mieliśmy problemów z policją drogową na Ukrainie. Jeśli już zostaliśmy zatrzymani to kończyło się upomnieniem. Nawet nie próbujcie przekupywać policjantów. To samo tyczy się ukraińskich pograniczników.


motocyklem na ukraine

14. Mitem nie jest zła jakość paliwa na Ukrainie. Radzimy korzystanie wyłącznie z koncernowych stacji benzynowych – OKKO, Socar, Shell, WOG. Na mniejszych stacjach lepiej wcale nie tankować.


Autem na Ukrainie

15. Jeśli wybieracie się w dłuższą podróż to lepiej nie jeździć na rezerwie i zatankować nieco więcej. Lepsze stacje znajdują się zwykle prze większych miejscowościach lub na skrzyżowaniach dużych dróg przelotowych. W jednym z poprzednich materiałów więcej na temat stacji benzynowych na Ukrainie.

 


 
Polecamy również: