Czy Kraków był zniszczony w czasie wojny? Czy był wysadzony?

W okresie II wojny światowej wiele miast w Europie doświadczyło znacznych zniszczeń. Wiele osób zastanawia się czy Kraków był zniszczony w czasie II wojny światowej. Co było zniszczone w czasie II wojny w Krakowie? Czy Kraków był zniszczony?

 

Fot. otwierające: Nowy Kleparz w listopadzie 1941 roku. Fot. ze zbiorów NAC; Theuergarten Ewald; syg. 2-7168

 

Już we wrześniu 1939 roku gdy rozpoczęła się II wojna światowa zniszczonych zostało wiele polskich miast, a rok 1945 przyniósł kolejne zniszczenia w miastach objętych walkami. Wiele z nich trzeba było praktycznie w całości odbudować po wojnie. Czy Kraków też był zniszczony w czasie II wojny światowej?

Z początkiem II wojny światowej w Krakowie zbombardowane zostały okolice dworca kolejowego, kilka masztów i nadajników radiowych, bomba spadła też na… stadion Cracovii. Ślady zniszczeń w okolicy ul. Pawiej można zobaczyć do dziś na elewacji budynków. Początek wojny nie przyniósł zbyt wielkich zniszczeń w tkance miejskiej Krakowa. Warto dodać jednak, że w czasie okupacji Krakowa zniszczono pomnik Adama Mickiewicza stojący na Rynku Głównym.

Niemcy nie wprowadzili w życie mglistych planów zamienienia miasta w twierdzę w końcowych miesiącach II wojny światowej. Mitem jest również informacja o tym, że Kraków był zaminowany i planowano go wysadzić.

W przeciwieństwie na przykład do Wrocławia, Kraków praktycznie nie został zniszczony w momencie przejścia z okupacji niemieckiej w okupację sowiecką.

Pod koniec wojny gdy dochodziło do sowieckich ostrzałów Krakowa uszkodzony został budynek w kompleksie szpitalnym przy ul. Kopernika, bomba wybuchła też na Wawelu. Wycofujące się z Krakowa siły niemieckie wysadziły m.in. Most Piłsudskiego i Most Dębnicki, zaminowano kilka ważniejszych gmachów Krakowa ale nie doszło do ich wysadzenia.

Ogółem w walkach w 1945 roku uszkodzonych miało być około 400 budynków ale większość zniszczeń to ślady odłamków czy wybite szyby, a nie doszczętne zniszczenie budynków.

Polecamy również: