Gdzie na spacer w Krakowie? 13 ciekawych miejsc!

Przez znaczną część 2021 roku politycy pozamykali muzea, restauracje i kawiarnie oraz wiele innych niezbędnych do życia miejsc. Wielu mieszkańców Krakowa zaczęło zastanawiać się więc co robić, gdy nic nie można robić. Sprawdzamy gdzie iść na spacer w Krakowie. Oto najciekawsze miejsca na spacer po Krakowie.

 


Planty


 
Najmniej odkrywcze miejsce w naszym zestawieniu miejsc na spacer w Krakowie to jeden z najczęściej odwiedzanych parków w Krakowie. Tak, krakowsie Planty otaczające cały obszar Starego Miasta to park miejski. Park powstały po zburzeniu starych, średniowiecznych murów miejskich. Zobaczyć można tu ciekawe rzeźby czy fontanny. Uwaga na bezdomnych sypiających na ławkach.

 


Bulwary Wiślane

 
 
Bulwary Wiślane w Krakowie to kolejne ciekawe miejsce na spacer. Przy zejściu na bulwary po obydwu stronach rzeki dość łatwo zaparkować. Do dyspozycji spacerowiczów po lewej stronie rzeki jest Bulwa Rodła, Czerwiński, Inflancki i Kurladzki, a po prawej Tyniecki, Poleski, Wołyński, Podolski i Lotników Alianckich. Bulwary to efekt regulacji Wisły w Krakowie pod konie XIX i w pierwszych latach XX wieku. Kiedyś na dolnych poziomach bulwarów znajdowały się nawet bocznice kolejowe do przeładunku towarów.


Rudawa

Rudawa w Krakowie

 
Kolejnym dobrym miejscem na spacer są wały Rudawy. To kolejna rzeka, której bieg uregulowano. Idąc z biegiem rzeki możemy dojść aż do ujścia Rudawy do Wisły i podziwiać tam zabytki albo podziwiać przyrodę bliżej Woli Justowskiej czy na wysokości Błoń. Zaletą miejsca jest to, że w wielu miejscach da się normalnie zaparkować.

 


Błonia

Błonia krakowskie

 
Łąka oddalona zaledwie kilka minut jazdy od Rynku w Krakowie to prawdziwy fenomen. Błonia w Krakowie były świadkiem wielu ważnych wydarzeń w dziejach Polski, a dziś są świadkiem wypoczynku krakowian i turystów. Można przespacerować się wzdłuż Błoń, usiąść tu na kocu, pojeździć na rolkach. Chętnych zapraszamy do poczytania naszego większego artykułu o Błoniach w Krakowie. Można też wybrać się stąd na spacer w kolejne jeszcze miejsce w Krakowie czyli…

 


Park Jordana

Park Jordana w Krakowie

Park Jordana w Krakowie jest jednym z najciekawszych miejsc na spacer w Krakowie, jest też ważnym miejscem jeśli chodzi o historię miasta. Park położony przy al. 3 Maja w Krakowie powstał już w 1889 roku. Jest miejscem w którym podziwiać można popiersia znanych polaków, bawić się, korzystać z siłowni czy boisk. Uwaga – park nie jest czynny całą dobę! Tutaj poczytacie więcej o atrakcjach w Parku Jordana.

 


Park Bednarskiego

 
Warto wybrać się tu póki jeszcze park wygląda jak prawdziwy piękny park, a nie dzieło współczesnych “rewitalizacji”. Jeszcze w 2021 roku przed wszelkiej maści remontami był to najpiękniejszy i najdzikszy park w Krakowie zapewniający ładne widoki na okolice, ładny widok na gmach IV Liceum Ogólnokształcącego czyli dawne Cesarsko-Królewskie Gimnazjum w Podgórzu, VI Gimnazjum Państwowe w Krakowie – Podgórzu. Sam park o powierzchni 9,2 hektara powstał pod koniec XIX wieku w 1896 roku.

 


Kopiec Krakusa i wzgórze Lasoty


 
Jeśli już jesteśmy na Podgórzu to mijając przepiękne osiedle willowe przy ul. Parkowej można wybrać się w stronę Wzgórza Lasoty gdzie zobaczyć możemy najmniejszy kościół w Krakowie – kościół św. Benedykta w Podgórzu, fort 31 św. Benedykt dawnej Twierdzy Kraków, a dalej wybrać się w stronę Kopca Krakusa. Stamtąd dla chętnych jeszcze spacer na Cmentarz Podgórski i do Kamieniołomu Liban.

 


Park Lotników Polskich

 
Przez niektórych krakowian nazywany Parkiem AWF-u. Jeśli nie macie okazji mieszkać w Krakowie, mieszkacie za to w Nowej Hucie, to w dzielnicy Czyżyny między Krakowem, a Hutą właśnie od 1966 roku na ruinach dawnego fortu Pszorna zorganizowano park. Park Lotników Polskich “uświetnia” Pomnik Lotników Polskich naszego ulubionego rzeźbiarza. Można stąd przejść się w okolice Tauron Areny, skorzystać z Ogrodu Doświadczeń czy po prostu pobiegać. Uwaga – od al. Jana Pawła II dość ciężko tu zaparkować. Z PLP można spacerkiem wybrać się też do Muzeum Lotnictwa Polskiego.

 


Park Dębnicki


 
Atrakcja dla osób mieszkających na Dębnikach to jeden z ładniejszych parków. w mieście. Niewielki, nie mający nawet 5 hektarów park, położony jest niedaleko brzegów Wisły. Park podzielony na dwie części – odrestaurowaną i nieodrestaurowaną. Atrakcją może być też neorenesansowy Pałac Lasockich, niestety nie jest dostępny do zwiedzania ale zobaczyć z zewnątrz można.

 


Park Decjusza


 

Po raz kolejny w naszym zestawieniu pojawia się park w którym można zobaczyć wspaniałe dzieła sztuki naszego ulubionego rzeźbiarza. Park Decjusza w jednej z najpiękniejszych części Krakowa powstał już w czasach gdy zbudowano tu Willę Decjusza czyli około 1535 oku. Dziś to ciekawy niewielki park o powierzchni 10 hektarów w którym prawie nie uświadczymy turystów. Łatwo tu zaparkować co jest kolejną jego zaletą.

 


Zakrzówek

Zakrzówek to część dzielnicy Dębniki ale wiele osób mieszkających w Krakowie mówiąc Zakrzówek myśli o nieczynnym kamieniołomie Wapienia i powstałym w nim Zalewie Zakrzówek. Niedaleko znajduje się jeszcze jedno ciekawe miejsce – Skałki Twardowskiego. Swoją nazwę zawdzięczają czarnoksiężnikowi Panu Twardowskiego, który miał tu prowadzić szkołę magii. Wysokie skałki ściągają amatorów opalania czy też wspinaczki. Można też zwiedzić tu niewielkie jaskinie.

 


Las Wolski

Jeśli przespacerowaliście się już po Parku Decjusza to można wsiąść w samochód i podjechać trochę wyżej. Jeden z największych terenów zielonych w Krakowie to 419 hektarowy Las Wolski. Znajduje się tu słynne zoo w Krakowie, kilka polan wypoczynkowych w tym Polana Juliusza Lea, a także Willa Baszta, Zamek w Przegorzałach i słynny Kopiec Piłsudskiego, największy z krakowskich kopców.

 


Park Leśny Witkowice

 

Jeśli spodobał Wam się Park Bednarskiego to mamy jeszcze lepszą propozycję. W granicach Krakowa na północy miasta nieopodal przebudowywanej drogi na Warszawę znajduje się Park Leśny Witkowice – jak sama nazwa wskazuje to park, który ma formę lasu. Można tu łatwo zaparkować, chociaż miejsc nie jest wiele. Alejki parkowe to typowe alejki jak w lesie. Można tu podziwiać przyrodę, przejść się nad rzeczką Bibiczanką. Idealne miejsce również na jazdę na rowerze. Park ma około 16 hektarów powierzchni.

 
Polecamy również: