Muzeum Lotnictwa Polskiego – cennik biletów, godziny otwarcia, zwiedzanie

Turyści przyjeżdżający do Krakowa zwiedzają miejsca takie jak Wawel, spacerują po Plantach, odwiedzają słynny kościół Mariacki ale przyjeżdżając do Krakowa warto zwrócić uwagę na coś jeszcze. W połowie drogi między “starym Krakowem”, a Nową Hutą znajduje się dość wyjątkowe miejsce – Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Co można zobaczyć w Muzeum Lotnictwa Polskiego? Jak dojechać? Jaki jest cennik biletów na zwiedzanie muzeum i ile czasu warto poświęcić?

 
Zwiedzanie muzeum lotnictwa na pierwszy rzut oka może wydawać się nudne dla osoby, która nie interesuje się historią awiacji czy maszynami latającymi. To jednak tylko pozory. Bardzo ładnie położone muzeum w Krakowie nadaje się nie tylko dla tych, którzy znają się na lotnictwie. To prawdziwa perełka w 2018 roku uznana jedną z najlepszych tego typu placówek przez magazyn CNN.

 


Muzeum Lotnictwa Polskiego – historia

Pasażerski Fokker F.VIIb/3m linii lotniczych LOT na lotnisku w Czyżynach. Fot. ze zbiorów NAC; syg. 1-G-4091-2

Historia Muzeum Lotnictwa Polskiego rozpoczyna się tak właściwie jeszcze w czasie, gdy Polska znajdowała się pod zaborami. W zamienionym na twierdzę Krakowie funkcjonowało pole wzlotów Rakowice-Czyżyny, którego rola rosła wraz z rozwojem austriackiego lotnictwa i utrzymaniem stałego lotniczego połączenia pocztowego na linii Wiedeń-Kraków-Przemyśl-Lwów-Odessa.

 

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku lotnisko stało się domem najpierw dla Eskadrylli Lotniczej, a później 2 Pułku Lotniczego. W czasach międzywojennych lotnisko w Krakowie rozbudowano. Organizowano tu najróżniejsze wydarzenia i utrzymywano stałe połączenia lotnicze.

 

 
W czasie II wojny światowej lotnisko zajęły siły niemieckie, a już po zakończeniu działań wojennych rola krakowskiego lotniska powoli spychana była na margines, chociaż starsi krakowianie mogą jeszcze pamiętać utrzymywane stąd loty.

 

Ostatecznie w 1963 roku lotnisko zostało rozwiązane. Na dużej powierzchni byłego lotniska Rakowice-Czyżyny wyrosło budownictwo z wielkiej płyty, ale na szczęście nie na całości. Znaczną część z zachowanych terenów zajmuje muzeum, które dziś nas interesuje.
 

 
Podwaliny pod Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie położyło utworzenie w 1963 roku Ośrodeka Ekspozycji Sprzętu Lotniczego, późniejszego Ośrodka Ekspozycji Lotniczej APRL, a od 1971 roku Muzeum Lotnictwa i Astronautyki w Krakowie. Podstawą późniejszych zbiorów stała się poniemiecka kolekcja samolotów ewakuowana do Krakowa z Berlina w czasie II wojny światowej.

 


Muzeum Lotnictwa Polskiego – ekspozycje

 

Po II wojnie światowej podstawą krakowskiego muzeum stała się kolekcja samolotów należąca do Hermanna Goringa. Obecnie samolotom z czasów sprzed I wojny światowej poświęcono osobną wystawę w odrębnym hangarze.
 
Zwiedzając muzeum warto zwrócić uwagę na takie eksponaty jak wyjątkowy samolot Kukułka zbudowany własnoręcznie przez Eugeniusza Pieniążka. Samolot posłużył do samodzielnej ucieczki z PRL-owskiej Polski do Jugosławii. Warto zwrócić uwagę na maszyny takie jak Saab JA-37 Viggen, który przyleciał do Krakowa o własnych siłach, śmigłowiec Mi-8 którym podczas pielgrzymek do Polski podróżował Jan Paweł II.
 

 

Warto zwrócić uwagę na widoczny powyżej amerykański myśliwiec F-105D Thunderchief na którym w Wietnamie latał amerykański generał polskiego pochodzenia Donald J. Kutyna. W krakowskim muzeum znajduje się również Buick Riviera z 1964 roku przekazany do zbiorów przez weterana wojny w Wietnamie.
 
Muzeum poza głównym gmachem z najcenniejszymi zbiorami oraz hangarem z wystawą przedwojennych samolotów to także znaczna ekspozycja plenerowa słynąca m.in. z alei MiG-ów czy bogatego zbioru śmigłowców. Zobaczymy tu też takie samoloty jak TS-11 Iskra czy sporo myśliwców Suchoj Su. Na jesień 2020 roku planowane jest zakończenie trwających właśnie prac remontowych i oddanie dla zwiedzających kolejnych ekspozycji.

 


Muzeum Lotnictwa Polskiego – parking i dojazd


 
Adres Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie to al. Jana Pawła II 39. Jak tu dojechać? Dla osób poruszających się komunikacją miejską w Krakowie zwykle najwygodniejszy dojazd możliwy jest za pośrednictwem linii tramwajowych zatrzymujących się na przystanku Muzeum Lotnictwa czyli linii 5, 9, 52, 70, 73.

 

Na chwilę obecną jednak linia tramwajowa nie funkcjonuje, więc do muzeum najwygodniej dostać się pojazdami dojeżdżającymi na przystanek Tauron Arena Wieczysta czyli liniami 12, 74, 79, 124, 128, 424, 664, 704.
 

 
Dojazd samochodem do Muzeum Lotnictwa w Krakowie jest w naszej opinii zdecydowanie bardziej komfortowym. Z al. Jana Pawła II wystarczy zjechać w prawo w niewielką uliczkę Markowskiego prowadzącą prosto przed główny gmach muzeum. Jeśli chodzi o parking to darmowych miejsc parkingowych w okolicy Muzeum jest naprawdę sporo, więc z pozostawieniem samochodu nie powinno być problemów.

 


Muzeum Lotnictwa Polskiego – ceny i godziny otwarcia

Muzeum Lotnictwa Polskiego okresie od 01.07 do 31.10.2020 czynne jest od wtorku do niedzieli. We wtroki i środy godziny otwarcia to ood 10 do 18:00, w czwartki i piątki od 10 do 21:00, a w soboty i niedziele od 10 do 18:00.
 

 

Bilety do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie kosztują 15 zł za bilet normalny i 7 zł za bilet ulgowy. Zniżkowy wstęp przysługuje m.in. posiadaczom kart Krakow Airport Loyalty czy Euro26. Kasa biletowa znajduje się w głównym budynku muzeum. Bilety sprzedawane są do 30 minut przed zamknięciem muzeum.
 
Jeśli wybieracie się zwiedzać Muzeum Lotnictwa Polskiego to lepiej zarezerwować sobie więcej czasu ponieważ zbiorów jest naprawdę sporo i jeśli chcecie poświęcić więcej czasu każdemu z eksponatów to 30 minut czy godzina może okazać się czasem niewystarczającym.
 

 
Polecamy również: