Czy na Ukrainie obchodzi się Wszystkich Świętych

Dla Polaków święto Wszystkich Świętych obchodzone zawsze 1 listopada to jedno z ważniejszych świąt w kalendarzu. Czy na Ukrainie jest podobnie? Czy na Ukrainie świętowany jest Dzień Wszystkich Świętych? Czy są Zaduszki? Czy Ukraina świętuje Wszystkich Świętych? Sprawdźmy to!

 
Każdy kto rzucił okiem na kalendarz świąt i dni wolnych na Ukrainie na przykład w 2020 roku zauważył pewnie, że 1 listopada nie jest świętem w ukraińskim kalendarzu. Czy ma to związek z tym, że święta wyznaczane są tam według innego kalendarza? Też nie! Na Ukrainie Wszystkich Świętych nie jest oficjalnym świętem. Co to oznacza?

 
Każdy kto zna ukraińskie zwyczaje bożonarodzeniowe zdaje sobie sprawę jak wielkim odbiciem Polski są ukraińskie tradycje świąteczne. Tak samo jak i w przypadku Wszystkich Świętych przynajmniej na terenach do 1945 roku będących w Polsce. Na zachodzie przy obecnej granicy z Polską tradycja listopadowego wyjścia na groby jest kultywowana, a im dalej od przedwojennych polskich terenów tym popularność tego święta jest niższa. Mieszkańcy Lwowa czy Łucka czy Tarnopola świętują praktycznie tak samo jak w Polsce.

 

 

We Lwowie oficjalne obchody Wszystkich Świętych są od lat współorganizowane przez Konsulat Generalny oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do rzymskokatolickich obchodów dołączają mieszkańcy Lwowa. Świętuje się nie tylko na polskim Cmentarzu Obrońców Lwowa, Cmentarzu Łyczakowskim czy Cmentarzu Janowskim ale też na przykład na miejskim cmentarzu na Sychowie.

 

 

We Lwowie z okazji 1 listopada, tak samo jak i w Polsce, organizowana jest specjalna świąteczna komunikacja publiczna. Im dalej na wschód tym specjalnych obchodów ciężej szukać. Ogólnie na Ukrainie zwyczaj świętowania Wszystkich Świętych nie jest tak popularny jak w Polsce i w kościele rzymskokatolickim.
 
Bardziej ukraińskim zwyczajem jest odwiedzanie cmentarzy w okresie po świętach Wielkiej Nocy – hrobki czyli ukraińskie Wszystkich Świętych. Elementem świętowania jest rozlewanie wódki na groby tak jak to robią również Romowie.

 
Polecamy również: