Kto przynosi prezenty w Niemczech? Czy święty Mikołaj?

W Polsce dzieci dostają prezenty od św. Mikołaja ale nie w każdym kraju Europy świąteczne tradycje są takie same. Dziś sprawdzimy jakie są tradycje świąteczne związane z przynoszeniem prezentów w Niemczech. Kto przynosi prezenty w Niemczech? Czy w Niemczech prezenty przynosi święty Mikołaj?
 

Wykreowana przez popkulturę postać otyłego brodatego mężczyzny z siwą brodą to jeden z najpopularniejszych symboli świąt Bożego Narodzenia. Zwyczajowo w wielu państwach świata dzieci dostają prezenty właśnie od Mikołaja. Jak jest w Niemczech?
 
W wielu regionach w Niemczech tradycja jest bardzo podobna do tej znanej z Polski. W Niemczech św. Mikołaj przynosi prezenty zwłaszcza na północy, wschodzie i w środkowej części kraju. W niektórych rejonach Niemiec czyli przede wszystkim na zachodzie i południu kraju prezenty przynosi Christkind czyli Dzieciątko Jezus.
 
W większej części Niemiec tradycja prezentów wygląda podobnie jak w Polsce – prezenty rozdawane są zarówno 6 grudnia w Mikołajki jak i w Wigilię. W Mikołajki prezenty trafiają albo w buty albo do specjalnych skarpet. W Wigilię jest inaczej, wtedy trafiają na stół. Towarzyszem Mikołaja w Mikołajki jest Krampus (pół koza, pół demon głównie w Bawarii) lub Knecht Ruprecht czyli tradycyjny pomocnik Świętego Mikołaja. To zadaniem tej postaci, zwykle brodatej ubranej na brązowo i noszącej wór, jest karcenie niegrzecznych dzieci i rozdawanie prezentów w postaci rózgi W niektórych regionach Niemiec tak samo jak i w Polsce dzieci wcześniej piszą listy do św. Mikołaja.

 
Polecamy również: