Co zobaczyć w Bratysławie? 15 atrakcje i zabytki które warto zobaczyć

Bratysława nie należy do najciekawszych miast Europy ale jeśli już tu przyjeżdżacie to pewnie zastanawiacie się co warto zobaczyć. Oto nasza lista tego jakie atrakcje i zabytki w Bratysławie warto zobaczyć i odwiedzić. Co zwiedzać w stolicy Słowacji? Bratysława jest na tyle małym miastem, że wszystkie atrakcje dacie radę zobaczyć w jeden dzień.

 

Od razu na samym wstępie warto podkreślić, że spis atrakcji w Bratysławie to jeden z tekstów tworzonych właściwie całkowicie na siłę. W słowackiej stolicy nie ma miejsc, które tak naprawdę warto zobaczyć. Do Bratysławy nie warto jechać o czym już z resztą pisaliśmy, ale jeśli już tu jesteście to możecie rzucić okiem na miejsca, które dla Was przygotowaliśmy.

 


Pociąg do Wiednia


 
Bratysława znajduje się około 60 kilometrów jazdy samochodem od Wiednia i jest to jej największa zaleta. Pociągiem z Bratysławy do Wiednia ze stacji Bratislava Hlavna na stację Wiedeń Główny dojedziemy w około godzinę. Samochodem podróż potrwa mniej więcej tyle samo czasu. Bilet na pociąg między Wiedniem, a Bratysławą to koszt w granicach 11 EUR za bilet normalny. Pociągi między dwiema stolicami kursują regularnie w godzinnych odstępach. Dla niektórych turystów to właśnie niższe ceny w Bratysławie w porównaniu do tych z Wiednia są jedyną zaletą i powodem dla którego wybierają wyjazd do Bratysławy.

 


Zamek Bratysławski


 
Nad historycznym centrum Bratysławy wznoszą się zabudowania tzw. Zamku Bratysławskiego (węg. Pozsonyi vár). Niech nie zwiedzie was to co widać. Zamek nie jest oryginalną konstrukcją. Pierwotnie zamek przechodził z rąk do rąk – służył jako węgierska forteca, później przebudowany na pałac renesansowy, następnie barokowy. Później zabudowania zmieniono w katolicką szkołę, a następnie koszary. Zamek zniszczył pożar wywołany przez wojska napoleońskie w 1811 roku. Odbudowano go dopiero w czasach Czechosłowackich w latach 50-tych ubiegłego wieku. Zaletą zamku jest widok na miasteczko i rzekę, można zwiedzać ogród, a także muzeum we wnętrzach.

 


Zamek Devin


 
Drugim z często odwiedzanych miejsc w Bratysławie jest inny zamek oddalony nieco od centrum miasteczka. Zamek Devin, również znajdujący się na naszej liście węgierskich zamków, które warto zobaczyć na Słowacji. Średniowieczne ruiny położone są na skale górującej nad ujściem Morawy do Dunaju. Ich największą zaletą jest niesamowity widok. Podobnie jak wcześniejszy zamek i ten został zniszczony przez wojska napoleońskie, ale w przeciwieństwie do zamku w samej Bratysławie tego nie odbudowano.

 


Punkt widokowy na moście SNP


 
Przyjeżdżając do nowego miasta warto popatrzeć na nie z góry. W Bratysławie można popatrzeć na miasto ze wzgórza zamkowego albo z konstrukcji umieszczonej na jednym z pylonów komunistycznego mostu SNP. Punkt obserwacyjny znany jako UFO to jeden z najbardziej znanych punktów widokowych w Bratysławie. Na miejscu do zobaczenia niezbyt ciekawy widok na niezbyt piękną Bratysławę i niezbyt piękną okolicę oraz restauracja. Tu poczytacie więcej o wieży widokowej w Bratysławie.

 


Brama Michalska


 
Brama Michalska znana także jako Wieża Michalska to zachowana do współczesności brama miejska zwieńczona 51-metrową wieżą zegarową z rzeźbą Michała Archanioła na szczycie. Pierwotnie wzniesiona około 1300 roku brama w murach miejskich obecnej stolicy Słowacji przez lata została rozbudowana i wzbogacona o wieżę z początku XVI wieku. Na bramie zobaczymy herb Węgier i herb miejski z 1758 roku. Zobaczyć tu można małe muzeum fortyfikacji.

 

 


Katedra św. Marcina


 
Katedra św. Marcina (węg. Szent Márton-dóm) to największa i najważniejsza świątynia rzymskokatolicka w stolicy Słowacji. Katedra tradycyjnie była kościołem koronacyjnym węgierskich królów. Budowla pochodzi z XIV wieku jednak wielokrotnie ją przebudowywano. Obecny kościół to efekt prac z drugiej połowy XIX wieku. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów gmachu jest wysoka na 85 metrów wieża kościelna. Wnętrze kościoła można zwiedzać od 9 do 11:30 i od 13 do 18:00 w dni powszednie.

 


Kościół św. Elżbiety


 
Kościół św. Elżbiety w Bratysławie (węg. Szent Erzsébet-templom) to secesyjny kościół rzymskokatolicki znany też pod nazwą Niebieski Kościółek. Powstał jako pamiątka po cesarzowej Elżbiecie, podobnie jak kościół św. Elżbiety we Lwowie. Secesyjna świątynia wyróżnia się na tle innych kościołów swoim niekonwencjonalnym kolorem zarówno z zewnątrz jak i we wnętrzu. Zobaczymy tu wiele kolorowych ceramicznych elementów, a także barwne mozaiki. Niestety w chwili gdy piszemy te słowa kościół jest zamknięty dla zwiedzających i wiernych więc można go zobaczyć tylko z zewnątrz.

 


Pałac Prymasowski


 

Pałac Prymasowski w Bratysławie to XVIII-wieczny budynek wzniesiony na polecenie węgierskiego arcybiskupa i kardynała Józsefa Batthyanyego w latach 1778-1781. Trzykondygnacyjny gmach był miejscem w którym w 1805 roku podpisano pokój w Preszburgu. Przypominamy, że Bratysława oryginalnie nazywała się właśnie Preszburgiem. W 1903 roku pałac został wykupiony przez miasto Preszburg. Dziś we wnętrzach pałacu węgierskich biskupów znajdują się zbiory Galerii Miasta Bratysławy, pałac jest też siedzibą lokalnych władz. Warto zwrócić uwagę na znajdującą się tu fontannę.

 


Pałac Prezydencki

 
Pałac Grassalkovicha to zbudowany w 1760 roku gmach ufundowany przez węgierskiego arystokratę Antala Grassalkovicha, wzniesiony według planów Antona Mayerhofera. Pałac otoczony jest dużym ogrodem w stylu francuskim. Tradycją są już drzewa sadzone przez najróżniejszych światowych polityków. Pierwotnie prywatny pałac jest dziś siedzibą słowackich władz. Do najbardziej znanych elementów budynku należy klatka schodowa oraz kaplica dekorowana freskami Josepha von Pichlera. Ogród rezydencji słowackich władz jest publicznie dostępnym parkiem.


Wieża telewizyjna Kamzík


 
Jeśli nie macie dość widoków na Bratysławę to proponujemy jeszcze jedno miejsce z którego można je podziwiać. Wieża telewizyjna Kamzik nie jest tak paskudna jak wieża telewizyjna w Pradze i w przeciwieństwie do tej w Pradze nie psuje aż tak widoku na miasto. Wieża to budowla położona na wzgórzu Kamzik wzniesiona w 1975 roku. Przy dobrej widoczności z punktu obserwacyjnego na wieży można zobaczyć terytorium Słowacji, Czech, Węgier i Austrii. Wieża sięga wysokości 437 metrów nad poziomem morza. Działa tu też restauracja Wieża serwująca kuchnię śródziemnomorską. Dania główne w okolicach 20 EUR. Wstęp na punkt widokowy 5 EUR.

 

 


Fontanna Maksymiliana

 
Jeden z najbardziej charakterystycznych punktów Starego Miasta w Bratysławie, który warto zobaczyć i odwiedzić to plac z Fontanną Maksymiliana. Fontanna z rzeźbą Maksymiliana II Habsburga upamiętnia jego koronację na króla Węgier. Fontanna kilkukrotnie przebudowywana w pierwotnej wersji powstała w 1572 roku.

 


Sad Janka Kráľa


 
Kolejna taka sobie atrakcja w Bratysławie to Városi díszliget czyli park miejski założony w latach 1774-1776. To co możemy dziś zobaczyć to park 42 hektoarów w kształcie mniej więcej z 1839 roku. Park w znacznej mierze utrzymany jest w mocno “takim sobie” stanie. Jest bardzo zapuszczony i zaniedbany. Jedną z największych atrakcji parku są ruiny gotyckiej wieży kościoła franciszkanów, najstarszej sakralnej budowli zachowanej w Bratysławie. Wieża trafiła do parku po trzęsieniu ziemi z 1897 roku. W parku znajduje się wątpliwej urody stadion Štadión Petržalka.

 


Budynek historyczny Narodowego Teatru Słowackiego


 
Dosłownie kilka kroków od samego centrum Bratysławy znajduje się jeden z budynków, które warto zobaczyć skoro już jesteśmy w słowackiej stolicy. To neorenesansowy gmach teatru Városi Színház zbudowany w latach 1885-1886 według planów dobrze znanego czytelnikom strony biura architektonicznego Fellner & Helmer, odpowiedzialnego m.in. za Kasyno Szlacheckie we Lwowie. Neorenesansowy budynek otwarto oficjalnie 22 września 1886 roku. Początkowo widownia mieściła 1000 osób i oświetlało ją 800 gazowych lamp. W 1920 roku gdy Węgry utraciły miasto budynek stał się siedzibą Słowackiego Teatru Narodowego. Jeśli lubicie tego typu miejsca to warto nabyć bilety na rozgrywane wewnątrz spektakle.

 


Ogród Botaniczny Uniwersytetu Komeńskiego


 
Nie jest to typowa atrakcja, ale jeśli lubicie tego typu miejsca to w Bratysławie warto zobaczyć ogród botaniczny Uniwersytetu Komeńskiego. Założony w 1942 roku ogród zajmuje około 7 hektarów. Znajdziemy tu alpinarnie i rozarium, a także plac zabaw dla dzieci. Wstęp do ogrodu botanicznego kosztuje 3 EUR.
 


Osiedle Petržalka


 
Ostatnią atrakcją w Bratysławie jest gigantyczne osiedle z wielkiej płyty. Dla Polaków nie jest to tak wielka atrakcja bo wiele osób wybierających się do Bratysławy mieszka w takich samych betonowych molochach. Petrzalka to osiedle zamieszkiwane przez około 100 tysięcy osób położone przy granicy z Austrią. Zajmuje około 29 kilometrów kwadratowych.

 
Polecamy również: