Winiety na Słowacji – cena, drogi płatne na Słowacji, brak winiety

Słowacja nie należy do najpiękniejszych krajów na świecie ale wiele osób musi przejechać przez Słowację na przykład jadąc do Budapesztu. Jeśli wybieracie się samochodem na Słowację i będziecie musieli przejechać przez płatne drogi na Słowacji to niestety konieczne jest wykupienie winiety na Słowacji. Ile kosztują winiety na Słowacji 2020? Jakie są opłaty i kara za brak słowackiej winiety? Oto informacje o winietach na Słowacji i lista dróg płatnych na Słowacji.

 


Winiety na Słowacji

Niestety część dróg na Słowacji to drogi płatne. Oczywiście nie każda droga jest płatna (poniżej publikujemy spis płatnych dróg na Słowacji) ale nie zawsze da się uniknąć przejazdu po płatnym odcinku dlatego też trzeba kupić słowacką winietę. Ile kosztuje winieta na Słowacji? Płatne autostrady na Słowacji nie są wybitnie drogie.

 
Istnieje kilka winiet na Słowację różniących się długością opłaty. W tekście wyszczególniamy opłatę dla samochodów osobowych do 3,5 tony bez przyczepy. Cieszyć się mogą za to posiadacze motocykli. Istnieją trzy, a właściwie cztery rodzaje winiet na Słowacji. Najtańsza winieta na Słowacji to 10 dniowa winieta za 10 EUR. 30 dniowa winieta na Słowacji kosztuje 14 EUR, roczna winieta to koszt 50 EUR, tyle samo kosztuje winieta 365 dniowa. To różnica – jedna opłata obejmuje rok kalendarzowy z małym bonusem, inna to winieta ważna 365 dni od daty zakupu.

 


Gdzie kupić winiety na Słowacji?

Opłata za drogi płatne na Słowacji odbywa się bez użycia winiet naklejanych na przednią szybę samochodu. Winiety były wykorzystywane na Słowacji do 2016 roku. Wtedy owszem należało kupić naklejkę i nakleić. Dziś na Słowacji wykorzystywany jest elektroniczny system. Autostradowe winiety na Słowacji kupuje się przez internet i podczas zakupu wprowadza numer rejestracyjny samochodu.

 

 

Podczas procesu zakupu podaje się numer rejestracyjny i miejsce rejestracji samochodu, wybiera okres ważności zakupionej winiety oraz podaje adres e-mail i lub numer telefonu komórkowego na który przesyłane jest potwierdzenie dokonania zakupu. Gdzie przykleić słowacką winietę? Nigdzie bo nie dostajemy żadnej naklejki. Odcinki płatnych dróg na Słowacji są monitorowane. Kamery CCTV wykrywają który pojazd ma wykupioną winietę po numerze rejestracyjnym jaki podany został podczas transakcji internetowej.

 


Które drogi są płatne na Słowacji?

Na Słowacji płatne są w sumie 663 kilometry dróg. Płatny jest 173 kilometrowy odcinek drogi D1 z Bratysława – Hrič. Podhradie, 17 kilometrowy odcinek D1 Dubná Skala – Turany, 143 kilometrowy odcinek D1 Ivachnová – Prešov, Západ, 35 kilometrowy odcinek D1 Prešov, Petrovany – Bidovce, 55 kilometrowy odcinek D2 z granicy Czesko-Słowackiej Brodské do Bratislava, Lamač, 9 kilometrowy odcinek drogi D2 Bratislava, Jarovce – Čunovo, 13 kilometrowy odcinek drogi D3 Hričovské Podhradie – Žilina, 15 kilometrowy odcinek drogi D3 Skalité – Svrčinovec, 2 kilometrowy odcinek drogi D4 Jarovce (SK/AT) – Bratislava, Jarovce, 158 kilometrowy odcinek drogi R1 Trnava – Banská Bystrica, Kremnička, 2 kilometrowy odicnek drogi R1A Nitra, Západ – Nitra, Kynek, 5 kilometrowy odcinek drogi R2 Lovčica, Trubín – Žiar nad Hronom, 3 kilometrowy odcinek drogi R2 Zvolen, Západ – Zvolen, Centrum, 18 kilometrowy odcinek drogi R2 Zvolen, Východ – Kriváň, 14 kilometrowy odcinek drogi R4 Košice, Juh – Milhosť i kilometrowy odicnek drogi R6 Púchov, Juh – Dolné Kočkovce. Oto wszystkie płatne drogi na Słowacji pod koniec marca 2020.

 


Brak winiety Słowacja

Jaki jest mandat za brak winiety na Słowacji? Jeśli nie kupimy winiety i zostaniemy namierzeni przejazd po płatnych drogach bez uiszczenia opłaty skończy się mandatem. Mandat za brak winiety na Słowacji to 150 EUR, jeśli mandat zostanie opłacony w czasie 15 dni kwota zmniejszana jest do 100 EUR.

 
Kierowca ustawicznie jeżdżący bez winiety będzie karany za to samo wykroczenie co miesiąc. Jeśli jedncześnie popełnione jest inne wykroczenie mandat może wzrosnąć do 500 EUR.

 


 
Polecamy również: