Przepisy drogowe na Słowacji. Samochodem na Słowację

Słowacja to południowy sąsiad Polski do którego mało kto przyjeżdża dlatego też nie każdy wie jakie są przepisy drogowe na Słowacji. Jakie jest wyposażenie samochodu, limit alkoholu i ograniczenia prędkości na Słowacji? Sprawdźmy co należy wiedzieć jadąc samochodem na Słowację?

 


Ograniczenia prędkości

Najważniejszymi przepisami drogowymi na Słowacji są oczywiście ograniczenia prędkości. Tu nie ma zbyt wielu niespodzianek. W mieście ograniczenie to 50 km/h, w terenie niezabudowanym prędkość maksymalna to 90 km/h. Na autostradach można poruszać się z prędkością 130 km/h. Ciężarówki mają zakaz wyprzedzania. Na Słowacji obowiązuje dyskusyjny obowiązek jazdy na światłach przez cały dzień. Słowackie znaki drogowe są dość podobne do tych w Polsce, więc nikt nie powinien mieć żadnych problemów z poruszaniem się po drogach. Należy pamiętać o płatnych drogach i obowiązkowych winietach na Słowacji.

 
Słowacka drogówka bardzo cięta jest na obcokrajowców zwłaszcza na Polaków, więc lepiej uważać jeśli jedziemy samochodem na polskich blachach.
 

Warto pamiętać też o innych przepisach drogowych na Słowacji. Najważniejszym jest dopuszczalna ilość alkoholu na Słowacji. Tu zaskoczenie. Limit alkoholu na Słowacji to 0,0 promila. Pojazdami nie można jeździć po spożyciu alkoholu.

 

Na Słowacji obowiązkowe jest tworzenie tak zwanego “korytarza życia” w korku na autostradach i drogach o dwóch pasach w jednym kierunku. Mandat za nieutworzenie korytarza to 99 EUR, a jazda korytarzem to narażanie się na mandat w wysokości 300 EUR. Na szczęście na Słowacji obowiązuje jazda obowiązkowa jazda na suwak, obowiązkowa jest też jazda w pasach zarówno z przodu jak i z tyłu pojazdu.

 


Wyposażenie samochodu na Słowacji


 
Tu również ważny punkt. Zgodnie z konwencją wiedeńską o ruchu drogowym nie można za granicą dostać mandatu za to, że nasze auto zarejestrowane w Polsce jest wyposażone zgodnie z polskim prawem. Tyle teorii. Praktyka pokazuje często, że jest inaczej. Słowacka drogówka słynie z zatrzymywania samochodów z Polski i jeśli będziecie mieć pecha to może się przywalić również do wyposażenia samochodu.

 
Należy pamiętać, że obowiązkowe jest posiadanie kamizelki odblaskowej dla kierowcy oraz pasażerów jeśli będą opuszczać samochód w razie awarii poza terenem zabudowanym. Na Słowacji nie można mieć antyradaru, a w okresie jesiennym obowiązkowe są opony zimowe (do 15 marca). Obowiązkowym wyposażeniem jest trójkąt ostrzegawczy. Trzeba mieć koło zapasowe chyba że ma się opony fun-flat lub zestaw naprawczy lub ubezpieczenie gwarantujące naprawę koła na Słowacji.

 
Łańcuchy na Słowacji są obowiązkowe od 15 listopada do 31 marca ale tylko dla samochodów ciężarowych o masie powyżej 12 ton.

 
Polecamy również: