Największe miasta na Słowacji. Jakie jest największe miasto? TOP 10

Słowacja to niewielki i mało atrakcyjny turystycznie kraj w którym według danych z 2020 roku mieszka zaledwie 5,458 mln osób. Jeśli tak niewielka jest ludność Słowacji to warto aż zastanowić się jakie są największe miasta na Słowacji. Czy podobnie jak w przypadku miast na Węgrzech tu również większość osób mieszka w stolicy? Sprawdźmy jakie są największe miasta na Słowacji i jakie jest największe miasto na Słowacji.

 


Poprad

Dziesiątkę największych miast na Słowacji zamyka położony blisko granicy z Polską Poprad. Miasteczko w kraju preszowskim jest największym miastem w regionie. Na zaszczytne dziesiąte miejsce trafiło mając zaledwie 51 304 mieszkańców według danych z 2018 roku. To tyle ile dzielnica w Krakowie czy Warszawie.

 


Martin

Na dziewiątym miejscu miasteczko Martin czyli po węgiersku Turócszentmárton. Położona na południu Słowacji miejscowość w 2018 roku była zamieszkiwana przez 54 618 osób.
 


Trenczyn

 
55 333 osób w 2018 roku zamieszkiwało kolejne z “dużych” miast na Słowacji – położony niedaleko czeskiej granicy Trenczyn. Po słowacku Trenčín.
 


Trnawa

Trnawa czyli po węgiersku Nagyszombat to duże jak na warunki Słowacji i małe jak na wszystkie inne warunki, miasteczko na zachodzie kraju około 45 kilometrów od stolicy. Trnawa w 2018 roku zamieszkana była przez 63 924 osób.

 


 


Nitra

Nitra to małe miasteczko położone nad rzeką o tej samej nazwie. Miejscowość znajduje się mniej więcej w połowie drogi między Zwoleniem, a Bratysławą. W 2018 roku Nitra zamieszkiwana była przez 76 655 osób.
 


Bańska Bystrzyca

W środku stawki największych miast na Słowacji znajduje się Bańska Bystrzyca dobrze znana wszystkim, którzy z Polski jechali samochodem na Węgry. Bańska Bystrzyca po węgiersku Besztercebánya to miasto położone w środkowej części Słowacji. Według danych z 2018 roku piąte co do wielkości miasto na Słowacji zamieszkiwane było przez 78 327 osób.

 

 


Żylina

Po słowacku Žilina, w języku węgierskim Zsolna, a po polsku Żylina to jedno z największych miast na Słowacji. Miasto położone w północnej części kraju w 2018 roku zamieszkiwała zawrotna liczba 82 953 mieszkańców.
 


Preszów

Preszów czyli po słowacku Prešov, a po węgiersku Eperjes to miasteczko położone nieco we wschodniej części Słowacji. Trzecie miejsce co do liczby mieszkańców zapewnia mu liczba 88 680 osób według danych z 2018 roku. Trzecie co do wielkości miasto na Słowacji nie jest zamieszkane nawet przez 100 tysięcy osób.
 


Koszyce

Koszyce to drugie co do wielkości miasto na Słowacji. Według danych pochodzących z 2018 roku miasteczko zamieszkałe jest przez 238 757 osób.
 


Bratysława

Stolica Słowacji przez którą przepływa Dunaj to największe miasto w kraju, chociaż mówią o nim “wielkie” to spore nadużycie. Bratysława według danych z 2018 roku zamieszkała jest przez 432 864 osoby. To jedynie nieco więcej od Szczecina i mniej od Gdańska. Gdyby Bratysława była w Polsce to znalazłaby się na siódmym miejscu w rankingu ludności.

 

Warto przeczytać również: