Co kupić na prezent fanowi Lwowa i Kresów TOP 10

Co kupić na święta pod choinkę albo na urodziny lub po prostu bez okazji osobie, która zakochała się we Lwowie? Sprawdzamy jakie prezenty nadają się dla fanów Kresów i Lwowa. Oto lista propozycji zakupowych upominków dla fanatyków miasta Lwów. Jakie pamiątki ze Lwowa mogą się spodobać?

 


Książki o Lwowie


 
O Lwowie napisano niezliczoną wręcz ilość książek. Nie wszystkie oczywiście nadają się do polecenia, wiele z publikacji żeruje na popularności hasła “Lwów” i osiąga ceny niewspółmierne do ich jakości. Lwów stał się modny ale to nic złego. Książki można kupić z drugiej ręki z resztą większość tych najciekawszych to wydane już dawno publikacje. Na dobry początek ciekawymi propozycjami są na przykład książki profesora Stanisława Nicieji o lwowskich cmentarzach, a te można dostać na serwisach aukcyjnych już za dosłownie kilka złotych. Dla bardziej zaawansowanych jedna z pierwszych publikacji tak otwarcie piszących o Lwowie – Polszczyzna Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich do 1939 roku Zofii Kurzowej też osiągająca ceny w okolicach 2 złotych. A może coś z klasyki? Wysoki Zamek Stanisława Lema. Pomysłów jest wiele. Mając odrobinę szczęścia kupując starą książkę można natrafić na bardziej wartościowe znaleziska jak chociażby stare zdjęcia ze Lwowa…

 


Książki wydane we Lwowie

Przedwojenna książka kucharska ze Lwowa
 
Bardziej zaawansowani zbieracze pamiątek lwowsko-kresowych docenią książki wydane przez wydawnictwa ze Lwowa, Wilna czy Złoczowa. Po książki ze Lwowa wcale nie trzeba jechać aż na pchli targ nad Pełtwią. Można poszperać i poszukać ich w Polsce. Ceny od kilku czy kilkunastu złotych aż po kilka setek za przepięknie wydane publikacje takie jak chociażby oryginał słynnego wydawnictwa Semper Fidelis. Im słynniejsze wydawnictwo tym oczywiście drożej.
 


Stare pocztówki


 
Widok Wałów Hetmańskich, dworca kolejowego, radiostacji Polskiego Radia Lwów, a może Ratusz lub Plac Halicki? Możliwości zakupu przedwojennych pocztówek jest wiele. Dostępne są szeroko na serwisach aukcyjnych i najróżniejszych pchlich targach czy sklepach z antykami w Polsce oraz za naszymi granicami. Czy lepiej kupić pocztówkę bez obiegu czy z obiegiem? Tu zdania są podzielone. Zapisane i zaadresowane pocztówki z przedwojennymi znaczkami to dla niektórych szansa na przywrócenie do życia przedwojennych wspomnień. Co kto woli! Ze starymi pocztówkami tak już jest, że magiczny napis “Lwów” lub “Wilno” sprawia, że cena skacze do góry ale da się je kupić i za kilka złotych gdy sprzedawca nie wie co sprzedaje…

 


Stare zdjęcia


 
Tak już niestety jest, że wiele starych zdjęć kończy w stosach fotek na pchlim targu lub na Allegro. Nie wszyscy czują sentyment do przedwojennych czasów, zwłaszcza jeśli czyszczą mieszkanie po zmarłym nie ze swojej rodziny. Inni sprzedają swoje własne rodzinne pamiątki. Stare zdjęcia Lwowa to również ciekawa sprawa dla fanów Kresów i miasta nad Pełtwią. To okno na przedwojenny świat lub świat z okresu w którym we Lwowie nas nie było. Niestety wiele zdjęć musiało zostać za kurtyną i przepadły bezpowrotnie. Tu też zobaczycie stare zdjęcia Lwowa.

 


Kartonikowe fotografie


 

Zdjęcia kartonikowe to nieco inna propozycja. W tym przypadku często mniej obchodzi nas co przedstawia front przedmiotu, a bardziej interesujący jest jego rewers. We Lwowie, Wilnie czy Grodnie działało wiele słynnych zakładów fotograficznych, których prześliczne secesyjne oznaczenia zdobiły każdą fotografię. Miłośników ucieszą pewnie kartonikowe zdjęcia wykonane w tych najbardziej uznanych zakładach chociażby z Pasażu Mikolascha.

 


Stare opakowania


 
Pudełeczka po lekarstwach ze słynnej lwowskiej apteki? Puszka jednego ze słynnych producentów czekoladek? A może flaszeczka z handlu win nieopodal Rynku? Opcji jest wiele, czasem trafiają się nawet opakowania z wkładem. Mydła nie musicie kupować – już sprawdziliśmy czy przedwojenne mydło myje. Kolekcjonowanie tego typu pamiątek to już pewnego rodzaju dziwactwo więc nie jest to prezent dla każdego. Uwaga: nie przepłacajcie za stare puszki. Oferty po 200 złotych to kpina i rozbój w biały dzień.

 


Przedwojenne dokumenty


 
Podobnie jak w przypadku zdjęć tak i w przypadku starych dokumentów – wiele osób nie przywiązuje do nich zbytniej uwagi, dlatego też wiele z nich ląduje na sprzedaż. Przedwojenne dokumenty, zwłaszcza te wypełniane ręcznie, mają swój niepowtarzalny urok i charakter. Od świadectw szkolnych po akty zgonu czy innego typu zaświadczenia. Komuś kto ma świra na punkcie Kresów może spodobać się tego typu pamiątka.

 


Plan Lwowa i mapy II RP


 
Przedwojenne mapy i plany lub ich współczesne przedruki to kolejna z naszych propozycji które warto kupić fanowi Lwowa. Na serwisach aukcyjnych na sprzedaż znaleźć można przedruki przedwojennych map w dużych rozmiarach, które idealnie nadają się na chociażby na ścianę gabinetu. Przy odrobinie samozaparcia tego typu prezent można przygotować samodzielnie. W bibliotekach dostępne są dużych rozmiarów skany przedwojennych planów, pozostaje tylko znaleźć drukarnię, która to wydrukuje i mamy indywidualny prezent za niewielkie pieniądze. Na ścianę nadają się też chociażby afisze teatralne czy stare reklamy.
 


Bilet do Lwowa


 
Dla fana Lwowa nie ma nic lepszego od… wyjazdu do Lwowa. Jeśli chcecie komuś sprawdzić sporą niespodziankę to zakup biletu do Lwowa jest naprawdę dobrym pomysłem. Bilety samolotowe kupione z odpowiednim wyprzedzeniem kosztują naprawdę niewiele – od kilkudziesięciu złotych za bilet w jedną stronę. Pamiętajcie jednak, że obdarowany potrzebuje paszportu na Ukrainę. Tu sprawdzicie skąd można polecieć do Lwowa z Polski.
 


Butelkę Baczewskiego


 
Najbardziej uniwersalny przedmiot na naszej liście propozycji dla fana Lwowa to… butelka Baczewskiego bowiem można ją interpretować na dwa sposoby. Jeśli dysponujecie mniejszym budżetem to można oczywiście wybrać się do sklepu monopolowego i zakupić butelkę pełną trunku z logo J.A. Baczewski – czystą, likier ovovit, Suweren, whisky, gin lub wódkę smakową. Osoby dysponujące nieco większym budżetem mogą jednak kupić co innego – oryginalną przedwojenną butelkę po wyrobie ze lwowskiej fabryki J.A. Baczewski. Te niestety ostatnimi czasy osiągają dość wysokie ceny.

 
Polecamy również: