Panoramy przedwojennego Lwowa. Stare zdjęcia i pocztówki

Po przeglądzie nocnych zdjęć Lwowa przed wojną czas na kolejną podróż do czasów sprzed II wojny światowej. Tym razem popatrzymy na Lwów z tarasów widokowych, wież i pokładu samolotu. Przedstawiamy stare zdjęcia – panoramy przedwojennego Lwowa.

 
Wszystkie panoramy widoczne w tekście zostały już udostępnione są na wolnej licencji. Na pierwszym zdjęciu otwierającym ten wpis widzimy ogólny widok Lwowa na pocztówce wykonanej około połowy lat 30-tych ubiegłego wieku. Poznajecie skąd zrobiono widoczną wyżej fotografię?

 
Lwów - panorama
Widok na panoramę Lwowa na zdjęciu pochodzącym z około 1890 roku.
 

Lwów - panorama
Kolejna panorama Lwowa. Tym razem to pocztówka wykonana około 1915 roku.
 

Lwów - panorama
Panorama Lwowa z pocztówki. Również wykonana około 1915 roku.
 

Lwów - panorama 
Panorama Lwowa widziana z wieży klasztoru Bernardynów i kościoła św. Andrzeja około połowy lat 30-tych ubiegłego wieku. Po prawej widoczna kopuła kościoła Bożego Ciała, a obok cerkiew Wołoska. Po prawej widoczny Kopiec Unii Lubelskiej.
 

Lwów - panorama
Panorama Cmentarza Obrońców Lwowa (Cmentarz Orląt Lwowskich) na Cmentarzu Łyczakowskim. Widok oczywiście sprzed czasów II wojny światowej.
 

 
Panorama Lwowa widziana z Góry Piaskowej (góra znana jest też jako Góra Lwa, Lwia Góra, Łysa Góra, Góra Stefana). Szczyt góry to wysokość około 398 metrów nad poziomem morza. Zdjęcie wykonano prawdopodobnie w drugiej połowie lat 30-tych ubiegłego wieku. Miła odmiana dla widoków Lwowa z Kopca Unii Lubelskiej do których przyzwyczaja większość przewodników.
 

Lwów - panorama 
Widok na przedwojenny Lwów z lotu ptaka. Widocznego na zdjęciu obszaru chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, prawda? Dla ułatwienia – w oczy rzuca się oczywiście Teatr Wielki.
 

Lwów - panorama 
Zniszczone już Targi Wschodnie we Lwowie – widok na Pawilon Centralny i słynną wieżę lwowskiego producenta napojów alkoholowych – firmy J.A. Baczewski. Połowa lat 30-tych ubiegłego wieku.
 

Lwów - panorama
 
Widok na Lwów w stronę Ratusza na Rynku, kościoła Bożego Ciała na środku oraz cerkwii Wołoskiej po prawej. Zdjęcie wykonane przed wybuchem II wojny światowej.

Polecamy również:

 

 

1 komentarz do “Panoramy przedwojennego Lwowa. Stare zdjęcia i pocztówki”

Dodaj komentarz