Jaki jest najwyższy szczyt na Ukrainie? 10 najwyższych gór

Poza wyjazdami po tanią wódkę i papierosy z Ukrainy albo wieczory kawalerskie do Lwowa Ukraina kusi czymś jeszcze. Na Ukrainie ściągają fani samochodów terenowych i osoby chodzące po górach. Jakie są najwyższe szczyty na Ukrainie? Jakie są najwyższe ukraińskie góry? Jaki jest najwyższy szczyt Ukrainy? Dziś o 10 najwyższych górach na Ukrainie.

 


Breskuł


 
Czołówka najwyższych szczytów Ukrainy rozpoczyna się od szczytu położonego w paśmie Czarnohory zwanego Breskuł. Breskuł znajdujący się między Howerlą, a Pożyżewską znajduje się na granicy obecnych obwodów iwanofrankowskiego i zakarpackiego. Szczyt wznosi się na wysokość 1911 m n.p.m. Przez wierzchołek Breskuła prowadzi szlak turystyczny.

 


Turkuł


 

Niewiele metrów wyżej nad poziom morza sięga położony dziś na Ukrainie Turkuł również znajdujący się w paśmie Czarnohory. Wierzchołek góry znajduje się na wysokości 1933 metrów nad poziomem morza. Przez szczyt biegną szlaki: czerwony oraz żółty, a za czasów polskich prowadził tędy również szlak ze schroniska na Zaroślaku.

 


Pop Iwan Marmaroski


 
Na obecnej granicy Ukrainy z Rumunią znajduje się szczyt Pop Iwan Marmaroski sięgający wysokości 1936 metrów nad poziomem morza. Szczyt w masywie marmoroskim to granica między obydwoma krajami.

 


Menczuł


 
Wznosimy się prawie na wysokość 2 tysięcy metrów nad poziomem morza, ale jeszcze jej nie przekraczamy. Kolejny z najwyższych szczytów na Ukrainie to Menczuł lub jak kto woli Munczeł. Góra znajdująca się w masywie Czarnohory sięga 1998 metrów nad poziomem morza.

 

 


Rebra


 
Pierwszy ze szczytów sięgających powyżej 2000 metrów nad poziom morza na Ukrainie to Rebra o wysokości 2001 metrów nad poziomem morza. Jak większość z wymienionych do tej pory gór również ta znajduje się w paśmie Czarnohory. Przed stalinowską rewizją polskich granic góra znajdowała się na granicy polsko-czechosłowackiej. Dziś na granicy obwodu zakarpackiego i iwanofrankowskiego.

 


Gutin Tomnatyk


 
Sięgamy jeszcze wyżej. 2016 metrów nad poziom morza sięga szczyt Gutin Tomnatyk, podobnie jak wiele wymienionych powyżej, również znajdujący się w paśmie Czarnohory. Przed wojną szczyt znajdował się w Czechosłowacji. Nazwa góry wywodzi się do rumuńskiego słowa tomnatic czyli jesienny. Po wojnie góra znalazła się na Ukrainie znajduje się przy granicy obwodu iwanofrankowskiego z zakarpackim.

 


Pietros


 
Kolejnym z najwyższych szczytów na Ukrainie jest Petros. Góra znajduje się w Beskkidach Wschodnich, dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że stoi oczywiście w paśmie Czarnohory. Szczyt sięga wysokośi 2020 metrów nad poziomem morza

 


Pop Iwan Czarnohorski


 
Czas na pierwszą trójkę. Pop Iwan sięga wysokości 2022 metrów nad poziomem morza. Wędrówka na szczyt jest marzeniem wielu Polaków bo właśnie tutaj znajdowało się słynne polskie obserwatorium astronomiczno-meteorologiczne im. marszałka Józefa Piłsudskiego znane również pod nazwą Biały Słoń. Obiekt budowano w latach 1936-1938 ale niestety zniszczono w tracie II wojny światowej, a po zmianie polskich granic nie odbudowano, chociaż pewne prace remontowe niedawno poczyniono. Przez szczyt góry Pop Iwan prowadziła polsko-czechosłowacka granica, teraz to granica ukraińskich obwodów iwanofrankowskiego i zakarpackiego.

 

 


Brebeneskuł


 
Jeszcze wyżej na wysokości 2037 metrów nad poziomem morza znajduje się drugi co do wysokości szczyt na Ukrainie – Brebeneskuł. Góra położona jest oczywiście w masywie Czarnohory. Wspinając się na Brebeneskuł warto zwrócić uwagę na staw o tej samej nazwie znajdujący się na wysokości 1801 metrów nad poziomem morza – najwyżej położony staw na Ukrainie.

 


Howerla


 
Jaki jest najwyższy szczyt na Ukrainie? Najwyższy szczyt na Ukrainie to Howerla. Góra sięga aż 2061 metrów nad poziom morza. To najwyższy szczyt Beskidów położony oczywiście w paśmie Czarnohory. Nazwa Howerla pochodzi z rumuńskiego – hovirla czyli “trudne do przejścia”. Przed wojną Howerla znajdowała się dokładnie na granicy polsko-czechosłowackiej, a od marca 1939 roku na granicy Polski z Węgrami.

 
Polecamy również: