Jak wyglądają ukraińskie tablice rejestracyjne? Jakie miasta reprezentują?

To tekst raczej nie dla fanów turystycznych wyjazdów na Ukrainę ale bardziej dla fanów motoryzacji. Od kilku lat po polskich drogach jeździ coraz więcej osób przyjeżdżających własnymi samochodami z Ukrainy stąd też wiele osób zastanawia się co oznaczają rejestracje samochodu AX czy BC. Jakie tablice rejestracyjne są na Ukrainie? Jakie były? Jakie są kolory?

 
 
Obecnie stosowane ukraińskie tablice rejestracyjne zobaczyć możecie na jednym ze zdjęć poniżej przedstawiających Macana w kolorze Sapphire Blue Metallic. Taki wzór, podobny do tablic używanych w Polsce i większości krajów Unii Europejskiej, stosowany jest na Ukrainie od 2015 roku.

 
Układ ukraińskich tablic to zwykle 2 litery (reprezentujące miasto lub obwód), 4 cyfry i 2 litery. Przed numerem rejestracyjnym na niebieskim tle w miejscu gdzie w krajach Unii Europejskiej widnieją unijne gwiazdki znajduje się flaga Ukrainy, poniżej kod kraju – UA.

 


Rodzaje tablic na Ukrainie


 
Nie zawsze tak było. Od 1991 roku na Ukrainie używano różnych systemów tablic rejestracyjnych. Pierwsze pojawiły się w 1992 roku. Były to lekko zmodyfikowane wcześniejsze tablice podobne do tych z czasów Związku Radzieckiego.Białe tablice z charakterystyczną czcionką wzbogacono wówczas o litery reprezentujące regiony kraju. W 1993 roku do wzoru tablic dodana została ukraińska flaga
 
Nie zawsze tak było. Od 1991 roku na Ukrainie używano różnych systemów tablic rejestracyjnych. Pierwsze pojawiły się w 1992 roku. Były to lekko zmodyfikowane wcześniejsze tablice podobne do tych z czasów Związku Radzieckiego.
 

 
Białe tablice z charakterystyczną czcionką wzbogacono wówczas o litery reprezentujące regiony kraju. W 1993 roku do wzoru tablic dodana została ukraińska flaga i kod kraju UA, wciąż na białym tle.

 

Kolejna zmiana tablic pojawiła się w 1995 roku. Rejestracje składały się z 5 cyfr i dwóch liter. W 2004 pojawiły się nowe tablice rejestracyjne składające się z kolorów flagi po lewej stronie z godłem na górze i kodem kraju na dole na żółtym polu. Standardowo rejestracje składały się z 2 liter 4 cyfr i 2 liter. Tablice rejestracyjne środków komunikacji publicznej miały tło żółte zamiast białego.

 


Obecne tablice rejestracyjne na Ukrainie


 
Kolejna zmiana tablic pojawiła się właśnie w 2015 roku. Obecny układ to wciąż 2 litery, 4 cyfry i 2 litery. Pierwsze dwie litery wyróżniają obwód w którym zarejestrowany jest samochód. Dla obwodów najbliżej Polski są to wyróżniki AC dla obwodu wołyńskiego, BC dla lwowskiego, AO dla zakarpackiego, BK dla rówieńskiego, BO dla tarnopolskiego, AT dla iwanofrankowskiego. Miasto Kijów ma symbol AA, AX mają samochody z obwodu charkowskiego.

 
Reszta wyróżników to między innymi:

Miasto Kijów – AA i KA;
obwód kijowski – AI i KI,
obwód charkowski – AX i KX,
obwód chersoński – BT i HT,
obwód chmielnicki – BX i HX,
obwód czerkaski – CA i IA,
obwód czernihowski – CB i IB,
obwód czerniowiecki – CE i IB
obwód dniepropetrowski – AE i KE,
obwód doniecki – AH i KH,
obwód iwanofrankowski AT i KT,
obwód kirowohradzki – BA i HA,
obwód lwowski – BC i HC,
obwód mikołajowski – BE i HE,
obwód odeski – BH i HH,
obwód połtawski – Bi i HI,
obwód rówieński – BK i HK
obwód sumski – BM i HM,
obwód tarnopolskich – BO i HO
obwód winnicki – AB i KB,
obwód wołyński – AC i KC,
obwód zakarpacki – AO i KO,
obwód zaporoski – AP i KP,
obwód ługański – BB i HB,
obwód żytomierski – AM i KM.
 

Każdy kto jeździł po Ukrainie zdaje sobie sprawę z tego, że wiele z tablic wydawanych w latach poprzednich wciąż jest ważna i znajduje się na użytkowanych pojazdach. Co więcej – standardowa rejestracja z białym tłem nie jest jedyną tablicą rejestracyjną jaką można spotkać.

 


Różne rodzaje tablic rejestracyjnych


 
Na Ukrainie spotkamy tablice dyplomatyczne z literą i 6 cyframi na białym tle, wcześniejsze tablice dyplomatyczne miały czerwone tło i wciąż czasem są spotykane. Podobne były tablice należące do firm i mediów.
 

Na Ukrainie potkamy tablice o żółtym tle dla środków komunikacji publicznej wspomniane już powyżej ale wcześniej zagraniczne firmy i media również miały żółte rejestracje z czarną czcionką Policja i wojsko mają jeszcze inne tablice.

 

 

 
Wojskowe tablice na Ukrainie to tablice o czarnym tle z białą czcionką. Policja i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych dysponuje tablicami o niebieskim tle w wersji starszej z flagą i numerem oraz tarczą policyjną, w nowszej wersji z godłem i numerem oraz tarczą policyjną. Tablice o zielonym tle należą do batalionów ochotniczych.

 
Na Ukrainie występują też specjalne tablice dla urzędników i wyższych urzędników (debputowanych, administracji prezydenckiej, samochodów ministerialnych i aut Rady Najwyższej Ukrainy)

 
Grand Prix Lwowa
 
Kolejną ciekawostką jest to, że ukraińskie tablice rejestracyjne dublują się z blachami kilku krajów Unii Europejskiej – są takie same jak niektóre tablice w Bułgarii z wyróżnikami BT, HB, CA, SV, CH i KV oraz wcześniej używane tablice rejestracyjnej z Hiszpanii z kodami BA, BI, CA oraz IB.

 
Polecamy również: