Jakie pieniądze są w Szwajcarii? Waluta do Szwajcarii. Czy euro?

Niewielu Polaków stać na wakacyjny wyjazd do Szwajcarii, jeśli jednak należycie do tego grona i planujecie wypoczynek w Lozannie lub Zurychu to zastanawiacie się pewnie jakie pieniądze są w Szwajcarii. W przeciwieństwie do większości krajów na zachodzie Europy Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej. Czy znaczy to że w Szwajcarii jest euro? A może go nie ma? Jaka jest szwajcarska waluta? Jakie pieniądze wziąć do Szwajcarii? Sprawdźmy to!

 
Szwajcaria od wielu lat utrzymuje znaczny dystans od pozostałych krajów Europy i nic nie zapowiada tego, by zmieniła swoje polityczne położenie. Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej i do UE się nie wybiera, nie ma też zamiaru rezygnować ze swojej własnej, narodowej waluty.
 
Jaka jest waluta w Szwajcarii? Waluta w Szwajcarii to frank szwajcarski o kodzie CHF. Gdzie można płacić frankiem szwajcarskim? Frankiem można płacić zarówno w niemieckojęzycznej jak i francuskojęzycznej Szwajcarii oraz również w Liechtensteinie.

 

We frankach można płacić także we Włoszech w lombardzkiej eksklawie Campione d’Italia. Frank szwajcarski jest także nieoficjalnym środkiem płatniczym w niemieckim Büsingen czyli w niemieckiej eksklawie na terenie Szwajcarii. Można we frankach spłacać kredyt frankowy ale jeśli nie zarabiacie we frankach to takiego kredytu nie bierzcie.
 
Frank szwajcarski jest jedną z najmocniejszych i najczęściej wymienialnych walut świata. W rankingu najczęściej używanych walut obcych na świecie zajmuje siódme miejsce.
 
Frank szwajcarski dzieli się na centymy (z języka francuskiego) lub rappeny (z języka niemieckiego). W obiegu pozostają zarówno monety jak i banknoty. Frank szwajcarski występuje w banknotach o nominałach 10, 20, 50, 100, 200 i 1000 franków. 1000 franków to więcej, niż wypłata wielu Polaków, a na zachodzie w Szwajcarii to zwykły banknot. Monety to 1, 10 i 20 centymów, pół, 1, 2 i 5 franków. Kurs franka do złotówki to zwykle około 4,20 PLN za 1 CHF.

 


Czy w Szwajcarii można płacić w euro?

Jeśli jedziecie na wakacje na upragniony zachód to zwykle bierzecie ze sobą euro. Jeżeli Szwajcaria jest na Waszej trasie przejazdu i zastanawiacie się czy w Szwajcarii można płacić w euro to mamy dobre i złe wiadomości. Oficjalną walutą w kraju jest frank, więc płacimy we franku, co nie znaczy że nie ma miejsc, które akceptują euro.
 
Istnieją i w euro może udać się zapłacić w niektórych hotelach czy na pewnych stacjach benzynowych ale należy pamiętać, że cena w euro będzie niekorzystna przez niekorzystny w takich sytuacjach kurs wymiany!
 
Płacąc euro w Szwajcarii należy pamiętać, że resztę dostaniemy we frankach szwajcarskich i nie zapłacimy euro na przykład w małych sklepikach.

 

Polecamy również: