Jaka waluta w Czechach? Euro czy korony? Pieniądze do Pragi

Jaka waluta w Czechach? Euro czy korony? Pieniądze do Pragi

Praga jest jedną ze stolic europejskich najczęściej wybieranych przez turystów. Nic dziwnego – przepiękne zabytki i nietypowe jedzenie działają jak magnes. Jeśli wybieracie się do Czech to pewnie zastanawiacie się jaka jest waluta w Czechach. Czy w Czechach jest euro i można płacić? Jakie pieniądze zabrać do Pragi? Czy można wziąć złotówki? Oto informacje na temat waluty w Czechach 2020.

 


Waluta w Czechach, pieniądze w Pradze

 
1 maja 2004 razem m.in. z Polską i Węgrami Czechy wstąpiły do Unii Europejskiej dlatego wiele osób zastanawia się czy w Pradze i w Czechach można płacić w EURO. Mimo członkostwa w Unii Europejskiej Czechy nie zdecydowały się na wejście do strefy euro. Walutą obowiązującą w Czechach jest korona czeska wprowadzona do obiegu w 1993 roku.

 
Międzynarodowy symbol ISO korony Czeskiej to CZK. W obiegu pozostają banknoty o nominałach 100, 200, 500, 1000, 2000 i 5000 CZK. W Czechach można płacić również monetami o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 CZK. Wcześniej w obiegu znajdowały się też banknoty o nominale 20 i 50 CZK.

 


Jakie pieniądze wziąć do Pragi

Jakie pieniądze wziąć do Czech? Jeśli przyjeżdżamy do prywatnego sklepiku przy granicy z Polską to możemy wziąć złotówki licząc się z tym, że kurs wymiany zaproponowany przez sprzedawcę będzie niekorzystny. Jeśli jedziemy do Czech głębiej, ale do turystycznej miejscowości chociażby takiej jak Praga to z wymianą złotówek nie powinniśmy mieć problemów.

 
Kantory w Czechach w wielu miejscach umożliwiają wymianę złotawek, a także dolarów amerykańskich, funtów brytyjskich, euro, koron norweskich, duńskich, franków szwajcarskich, dolarów kanadyjskich czy nawet jenów japońskich. Jeśli wybieracie się do Pragi uważajcie na kantory – Praga słynie z przekrętów na wymianie walut i nieuczciwych kantorów. W niektórych miejscach w Czechach można płacić w euro ale kurs wymiany zaproponowany przez sprzedawce bywa zwykle bardzo niekorzystny i na takiej płatności będziemy stratni.

 
Jeśli nie chcecie wymieniać pieniędzy warto wziąć ze sobą karty. W Czechach można płacić kartą, powszechne są również bankomaty w których można wybrać pieniądze, ale tu już trzeba uważać na kursy i prowizje w zależności od warunków jakie oferuje wasz bank.

 

Polecamy również: