Ogród Botaniczny w Krakowie – cennik, bilety, zwiedzanie, parking

W Krakowie wiele jest pięknych ogrodów i parków, w tym chociażby Park Jordana, ale nie ma miejsca o tak ciekawej historii jak to. Ogród Botaniczny UJ w Krakowie to położony niedaleko od Rynku obiekt, który warto odwiedzić. Ile kosztuje bilet do ogrodu botanicznego w Krakowie? Gdzie jest parking? Jakie są godziny otwarcia krakowskiego ogrodu botanicznego?

 


Ogród botaniczny w Krakowie – historia

W Krakowie pełno jest najróżniejszych atrakcji i nie każdy turysta tu dociera, a szkoda. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego to najstarsza tego typu instytucja w Polsce. Ogród założono w 1783 roku.

 

Początkowo ogród zajmował obszar około 2,5 hektara na gruntach należących niegdyś do słynnej rodziny Czartoryskich. Z czasem ogród rozrósł się do blisko 10 hektarów, które zajmuje obecnie. Ważnymi datami w historii była budowa pierwszej szklarni w 1787 roku, budowa okazałego budynku obserwatorium astronomicznego z lat 1788-1792, budowa szklarni tropikalnych z lat 1826-1827, klasycystyczna przebudowa pałacyku w 1859 roku, powstanie palmiarni w 1882 roku.

 
W czasach na kilka lat przed I wojną światową rozpoczął się upadek ogrodu botanicznego. W wyniku konfliktów wewnętrznych oraz katastrofy budowlanej jednej ze szklarni i pożaru drugiej nastały ciemne czasy ogrodu.

 

 

Po odzyskaniu Niepodległości przez Polskę przystąpiono do odbudowy ogrodu. W II RP ogród powiększono, odbudowano szklarnie, rozbudowano palmiarnię.

 
W czasach komuny okazało się, że ogród botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego jest jedynym ogrodem w Polsce. Pozostałe czy to we Lwowie czy w Wilnie znalazły się poza granicami Polski wytyczonymi przez Stalina, więc to dzięki krakowskiej placówce przystąpiono do odtwarzania ogrodów w pozostałych miastach.

 


 

Za komuny też krakowski ogród rozszerzono do obszaru, który zajmuje obecnie. Powstała wtedy również wysoka palmiarnia.

 


Ogród botaniczny w Krakowie – zwiedzanie


 
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego to nietypowe i bardzo spokojne miejsce w samym centrum miejskiego zgiełku. Zwiedzanie ogrodu jest możliwe wprawdzie nie przez cały rok. Zwykle ogród otwarty jest od połowy kwietnia do końca października. Podczas przerwy zimowej obiekt jest nieczynny, ale i tak najlepiej przecież udać się latem.

 
Zwiedzanie ogrodu botanicznego jest dość swobodne. Po wykupieniu biletów w kasie możemy przejść się po praktycznie całym terenie ogrodu i poświęcić na zwiedzanie jego części tyle czasu, ile potrzeba.

 

 
W ogrodzie wiele miejsc zachowało swój dawny charakter i układ praktycznie z czasów otwarcia. Dużymi atrakcjami poza szklarniami jest też staw, który stał się domem dla ptactwa wodnego. Z każdym rokiem ogród staje się coraz ładniejszy i lepiej przygotowany dla turystów o czym świadczy na przykład otwarcie kawiarni Milin Cafe.

 


Ogród botaniczny – ceny biletów i dojazd


Jeśli macie zamiar wybrać się do Ogrodu Botanicznego UJ w Krakowie to pewnie zastanawiają Was dwie rzeczy: parking i dojazd oraz ceny biletów.

 
Jeśli chodzi o parkowanie to nie jest łatwo. Ulica Kopernika to miejsce objęte strefą płatnego parkowania, a opłaty za parking w Krakowie są horrendalnie wysokie. W okolicy ogrodu parkować można za darmo tylko w niedzielę ale za to wtedy wielu jest na to chętnych, więc miejsc jest mniej. W niedzielę polecamy zaparkować przy ul. Lubicz i podejść te kilka kroków do kasy biletowej.

 

 
Ile kosztuje bilet do Ogrodu Botanicznego w Krakowie? Cennik biletów kształtuje się następująco: za bilet normalny płacimy 9 złotych, ulgowy to koszt 5 złotych. Bilet rodzinny kosztuje 25 zł, a sezonowy 90 złotych. W kasie można płacić gotówką i kartą.

 
Godziny otwarcia ogrodu to od 12:00 do 18:00 w dni powszednie i od 10:00 do 18:00 w weekendy.

 
Polecamy również: