Co to jest infrastruktura turystyczna? Definicja i jakie są jej elementy?

Na wakacje jeżdżą prawie wszyscy, wszyscy więc czasem jesteśmy turystami. Jadąc na wakacje wiele osób zastanawia się co to jest infrastruktura turystyczna. Czym jest infrastruktura turystyczna? Co obejmuje? Jaka jest infrastruktura turystyczna na przykład Krakowa i Polski?

 

Najprostsza definicja infrastruktury turystycznej jest bardziej banalna, niż może Wam się to wydawać. Infrastruktura turystyczna to po prostu wszystkie obiekty mające na celu zaspokajanie potrzeb turystów przyjeżdżających na dany obszar. Zaliczyć do nich możemy więc wszelkiego rodzaju obiekty gastronomiczne takie jak kawiarnie i restauracje, obiekty noclegowe takie jak hotele, hostele, apartamenty, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne czy nawet pola namiotowe.

 
Do infrastruktury turystycznej zaliczymy również obiekty rekreacyjne – przystanie dla jachtów, pola golfowe, hale sportowe, korty teniowe czy specjalnie przygotowane trasy dla samochodów terenowych i quadów.

 
Pomnik Nikifora Lwów

 
Infrastruktura turystyczna to również miejsca w których osoby przyjeżdżające na dany teren mogą obcować z kulturą. Zaliczymy do niej muzea i galerie, skanseny czy miejsca interaktywnych wycieczek. W Krakowie będzie to na przykład Muzeum Narodowe w Sukiennicach czy trasa Podziemia Rynku Głównego.

 
Według niektórych definicji infrastruktura turystyczna to wszelkiego rodzaju atrakcje turystyczne. W takiej, szerszej definicji, zaliczymy do niej na przykład zabytki takie jak Wawel w Krakowie czy nawet pomniki jak pomnik Nikifora we Lwowie.

 
Do infrastruktury turystycznej zaliczyć moglibyśmy więc również obiekty obsługujące ruch turystów. Infrastrukturą turystyczną nazwiemy też szlaki wycieczkowe, specjalnie przygotowane punkty widokowe, oznakowanie szlaków turystycznych, a nawet drewniane ławy i stoliki czy miejsca na grilla na ładnej polanie w lesie.

 

Polecamy również: