Pomnik Nikifora Krynickiego we Lwowie. Nietypowa atrakcja przy pl. Muzealnym

Przyjeżdżającym do Lwowa myślącym o pomniku w mieście przychodzi zwykle na myśl kolumna Adama Mickiewicza ale to nie jedyny ciekawy pomnik. W okolicach katedry dominikańskiej ustawiony jest pomnik Nikifora Krynickiego we Lwowie. Artysta malarz będący jednym z najsłynniejszych przedstawicieli prymitywizmu został upamiętniony pomnikiem w Krynicy Zdroju w 2005 roku i pomnikiem we Lwowie w 2006. Dość młody lwowski pomnik już stał się miejscem wręcz legendarnym.


 

Pomnik Nikifora we Lwowie

Sylwetki Nikifora, granego niegdyś przez słynną Krystynę Feldman w filmie Mój Nikifor, nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Epifaniusz Drowniak urodził się 21 maja 1895 roku w Krynicy jako syn żebraczki łemkowskiego pochodzenia i Polaka prawdopodobnie malarza.

 
Pomnik Nikifora Lwów
 

Artysta niedoceniany przez większość swojego życia uważany był za osobę opóźnioną intelektualnie. Do 1962 roku Nikifor nie miał nawet żadnych dokumentów.

 

Talent Nikifora odkrył ukraiński malarz Roman Turyn. Po studiach na ASP w Krakowie i studiach w Paryżu pracując w Krynicy w na przełomie 1930 i 1931 roku działał by spopularyzować prace prymitywisty z Krynicy czego efektem była wystawa we Lwowie, a następnie w Paryżu.

 
Pomnik Nikifora Lwów

 

Turyn zgromadził ponad 200 prac Nikifora ale zastawił je i przeszły do kolekcji księdza i malarza Jerzego Wolffa, autora pierwszej publikacji o Nikiforze. Artysta z Krynicy zmarł w 1968 roku w wieku 73 lat w Domu Pomocy Społecznej w Foluszu.

 

Lwowski pomnik Nikifora przygotowali Siergiej Olszenko i Michaił Jagolnik w 2005 roku. 13 maja 2006 roku miało miejsce oficjalne odsłonięcie niewielkiego monumentu. Nikifor przedstawiony jest siedząc. Wygląda jakby właśnie przerwał pracę nad kolejnym obrazem. Postać unosi dłoń z wysuniętym ku górze palcem wskazującym.


 

Pomnik Nikifora – legenda i lokalizacja

Pomnik Nikifora Lwów
 
Pomnik znajduje się kilka kroków od kościoła Bożego Ciała (dziś grekokatolicka cerkiew Najświętszej Eucharystii) zaledwie kilka kroków od Rynku we Lwowie. Pomnik stojący we Lwowie dopiero od 2006 roku już stał się sporą atrakcją turystyczną. Przewodnicy po Lwowie prowadzają wycieczki przed Nikifora ze względu na legendarną już moc pomnika.

 

Mówi się, że potarcie nosa lub wysuniętego palca Nikifora ma magiczną moc spełniania życzeń. Legenda o pomniku Nikifora nie ma oczywiście nic wspólnego z rzeczywistością ale tłumom turystów to nie przeszkadza. Patrząc na pomnik zauważyć można że zarówno nos jak i palec wskazujący Nikifora są już mocno wytarte przez odwiedzających.

 


 
Polecamy również: