Jaki język w Pradze? Jak się porozumieć? Czy po angielsku?

Jeśli jedziecie na wakacje lub weekend w Pradze to zastanawiacie się pewnie jak porozumiewać się w Pradze. Jakiego języka używają w Czechach i w czeskiej stolicy? Jaki jest język obowiązujący w Pradze? Dziś się tego dowiemy. Sprawdzamy też czy w Pradze można mówić po polsku czy po angielsku. W którym języku lepiej?

 
Oficjalnie obowiązującym w Pradze językiem urzędowym jest oczywiście język czeski. Językiem czeskim według danych z 2015 roku porozumiewa się około 10,7 miliona ludzi na całym świecie. To dominujący język w Czechach ale użytkownicy czeskiego mieszkają w niewielkich ilościach również w Austrii, Bośni, Polsce, Rumunii czy na Słowacji. Językiem czeskim w Czechach włada około 99% mieszkańców, na Słowacji jest ich około 25%.

 
Jadąc do Pragi oczywistym jest, że najlepiej będzie porozumiewać się po czesku. Niestety tylko około 1% osób mieszkających w Polsce porozumiewa się po czesku. Czy w Pradze dogadamy się po polsku? To zależy. Czy będziemy w stanie prowadzić swobodnych konwersacji ale ze względu na podobieństwo czeskiego i polskiego można próbować dogadać się używając polskich słów i pokazywania palcem. Po polsku można dogadać się w Czechach bez problemu w miasteczkach leżących przy granicy.

 
Jeśli nie chcemy jednak robić sobie obciachu to w Pradze warto używać innych języków. Czy dogadamy się po angielsku? Jeśli chodzi o turystyczne centrum, dobre hotele czy restauracje – nie ma żadnego problemu z używaniem języka angielskiego.

 
Niestety na czeskiej prowincji jest różnie. Podobnie jak w Polsce znajomość angielskiego u Czechów lepsza jest u ludzi młodych, a u starszych praktycznie nie istnieje. Używając angielskiego raczej nie dogadamy się z drogówką w Czechach, nie kupimy biletu w kasie na dworcu i nie zrobimy zakupów w małym osiedlowym sklepie.

 


 
Polecamy również: