Czechy winiety 2021, przepisy drogowe, ograniczenia prędkości, wyposażenie

Czechy winiety 2021, przepisy drogowe, ograniczenia prędkości, wyposażenie

Wyjazd do czeskiej Pragi, zwiedzanie Brna albo wypad na narty to popularna rozrywka wśród wielu Polaków. Wiele osób wybiera wyjazd samochodem do Czech zamiast wykupywania lotów. Jeśli jedziecie autem do Czech to zastanawiacie się pewnie jakie są przepisy drogowe w Czechach. Dziś sprawdzamy czeskie ograniczenia prędkości, wyposażenie auta do Czech oraz ceny autostrad i winiet.

 


Przepisy drogowe w Czechach – najważniejsze informacje

Bez zbędnego przedłużania przechodzimy od razu do najważniejszych informacji dotyczących przepisów na czeskich drogach. Limit prędkości w terenie zabudowanym to 50 km/h, poza terenem zabudowanym 90 km/h, na drogach szybkiego ruchu można jeździć z prędkością 110 km/h, a na czeskich autostradach maksymalna prędkość to 130 km/h.

 
Policja w Czechach jest dość skrupulatna. Jeśli jedziecie autem wypożyczonym w Czechach lub na Słowacji to nie ma tragedii ale zwłaszcza jeśli policjanci widzą samochód na obcych, szczególnie polskich, rejestracjach mogą się przyczepić. W razie kontroli warto wiedzieć, że w Czechach obowiązuje całkowity zakaz prowadzenia pod wpływem alkoholu. Limit to 0,00 promila!

 
W przeciwieństwie na przykład do przepisów na Ukrainie pasy zapinać muszą wszyscy jadący w pojeździe zarówno na przednich jak i tylnych siedzeniach.
 


 
Uwaga! Warto wiedzieć – w Czechach obowiązkowa jest jazda na światłach przez cały rok. Istnieje też dość głupi przepis o pierwszeńskie pieszych na przejściach. Gdy przechodzień dochodzi do pasów trzeba się zatrzymać. Nie wolno też korzystać z telefonu podczas jazdy.

 
Warto uważać na odcinkowe pomiary prędkości, które pojawiają się też w tunelach. Liczba fotoradarów w Czechach jest umiarkowana ale zdarzają się i często robią zdjęcia od tyłu, więc nawet nie wiadomo, że przyjdzie do nas pocztówka. Mandat z fotoradaru może być wystawiony już za minimalne przekroczenie prędkości. Niewielkie przekroczenia nie kończą się drogim mandatem ale nie ma po co narażać się na dodatkowe koszta.

 
Istnieją również inne pułapki. Teoretycznie z dostosowywania wyposażenia dokładnie do wymogów poszczególnych krajów zwalnia nas wiedeńska konwencja o ruchu drogowym, ale jadąc do Czech lepiej wyposażyć się w obowiązkowe wyposażenie samochodu do Czech. Inaczej racja może być po naszej stronie ale problemy i tak będziemy mieć. Nie warto ryzykować

 


Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Czechach

Nie czytajcie bzdur wypisanych na wielu blogach podróżniczych, które informują o konieczności posiadania zapasowego zestawu bezpieczników (!) i żarówek. Czesi wiedzą, że technologia poszła do przodu. Każdy kto ma trochę nowszy samochód dobrze wie, że w nowych autach mamy światła w technologii LED lub reflektory zbudowane tak, że samodzielna wymiana żarówek jest niemożliwa. W 2018 roku wycofano kretyńskie przepisy dotyczące posiadania bezpieczników i żarówek w Czechach. Nie zniknęły inne obowiązkowe elementy.

 


 
Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Czechach to: kamizelka odblaskowa i trójkąt ostrzegawczy. Pewien czas temu usunięto obowiązek posiadania zapasowych żarówek, bezpieczników. Czasy się zmieniają i każdy kto ma nowszy samochód wie, że producenci dla zmniejszenia wagi lub redukcji kosztów często nie wyposażają aut w koło zapasowe. Wiedzą o tym również Czesi. Zniesiono obowiązek posiadania koła zapasowego, klucza i podnośnika w autach z oponami typu run-flat. Zamiast zapasu można mieć też zestaw naprawczy do opon. Koła można nie mieć też w autach objętym pełnym assistance na terenie Czech.

 
Auto musi posiadać apteczkę ale w apteczce nie trzeba mieć nożyczek, plastikowej maseczki czy chusty trójkątnej chociaż jeżdżąc do krajów Europejskich i tak najlepiej wyposażyć się w apteczkę zgodną z normą DIN 13164.

 


Winiety w Czechach 2021

Wiele dróg w Czechach to drogi płatne. Fragmenty autostrad i dróg ekspresowych w Czechach są darmowe w większości tylko w przypadkach gdy stanowią obwodnicę dużego miasta. W innym wypadku konieczne jest kupienie winiety nawet dla samochodu osobowego.

 


 
Winiety w Czechach należy przykleić na przednią szybę. Ceny winiet w Czechach 2020 kształtują się następująco dla aut osobowych. Roczna opłata dla auta do 3,5 tony to 1500 CZK, czeska winieta na miesiąc to koszt 440 CZK. Najkrótsza czeska winieta to winieta na 10 dni. Opłata na 10 dni przejazdu po czeskich drogach to koszt 310 CZK. To w granicach 50 zł więc niewiele więcej niż przejazd z Krakowa do Katowic i do Krakowa po płatnym fragmencie A4 w Polsce.

 


Gdzie kupić winiety w Czechach?

Winiety w Czechach można kupić na stacjach benzynowych, w urzędach pocztowych, supermarketach, w punktach Autoklubu Bohemia Assistance. Rok 2020 to ostatni rok gdy w Czechach kupujemy winiety w formie fizycznej, wkrótce wprowadzone zostaną w pełni elektroniczne winiety w Czechach. Jazda po płatnej drodze bez wykupionej winiety może skończyć się mandatem w wysokości od 5000 koron czeskich – to ponad 800 zł!

 

Polecamy również: