Brno w Czechach – ciekawostki o atrakcjach i zwiedzaniu. 17 faktów

Brno to drugi co do wielkości miasto Czech, a największe na Morawach. Wielu turystów z Polski decyduje się na jego zwiedzanie. Brno to atrakcyjna turystycznie miejscowość w Republice Czech położona dość blisko polskich granic. Jeśli jedziecie na weekend do Brna to przed wyjazdem warto sprawdzić ciekawostki o tym mieście. Dziś przedstawiamy xx ciekawe fakty i informacje o Brnie. Brno ciekawostki – zapraszamy.

 


Według oficjalnych danych w Brnie mieszka 404 820 osób. W Brnie mieszka więc mniej więcej tyle osób co w Szczecinie czy Gdańsku.

 


brno zwiedzanie
 


Powierzchnia Brna to 230,19 km² czyli mniej o 30 km² od Poznania czy Gdańska . Plasuje to Brno na drugim miejscu jeśli chodzi o powierzchnię wśród miast w Republiki Czech. Większa jest tylko stolica Praga. Zapraszamy do przeczytania ciekawostek o Pradze.

 


Brno położone jest w południowo – wschodniej części Czech u zbiegu rzek Srvatki i Svitavy. Brno jest historyczną stolicą Moraw.

 


Czas na ciekawostki turystyczne Brna. W mieście działa scena operowa mieszcząca się przy ulicy Roosevelta w budynku powstałym w latach 1961 – 1965.

 


brno ciekawostki
 
W lutym 2020 roku Brno, określane mianem czeskiego Radomia, zasłynęło za sprawą prezydenta Donalda Trumpa. Pilot prezydenckiego Air Force One przelatując nad Czechami zdecydował się na okrążenie Brna ze względu na szybszą niż planowano prędkość samolotu. Czeskie firmy i internauci określili przelot Manevrem nad Brnem. Internet zalała fala memów, a lokalne firmy miały marketingowe używanie. Zaproponowano nawet zmianę logo miasta.

 

 


Aż 43% powierzchni Brna stanowią lasy, ogrody i parki. Jest tu też ZOO, ogród botaniczny, arboretum, planetarium oraz rozległe sady. Polecamy gorąco przyrodniczą okolicę Brna, jaskinie i przepaście Morawskiego Krasu.

 


brno zwiedzanie
 


Miasto to zachęca do uprawiania aktywnej turystyki pieszej, rowerowej i wodnej. jest tu wiele szlaków turystycznych polecamy szlak wokół zapory , przyrodniczą trasę w parku Podkomorske lesy, wzdłuż jeziora oraz w okolicy zamku Veveri. Zbudowano też atrakcyjne tras dla miłośników rowerów. W północno-zachodniej części miasta rzeka Srvatka tworzy Brneńskie jezioro zaporowe. Jezioro pozwala na sporty wodne, można uczestniczyć w rejsie statkiem.

 


Gród, który rozwinął się we współczesne miasto między rokiem 1021 a 1034 na wzgórzu Petrov, Został założony przez księcia Brzetysława I.

 


Brno rozkwitło w XIX wieku i nazwano je nawet czeskim Manchesterem. Stało się to po doprowadzeniu kolei do miasta w 1839 r. W czasie II wojny światowej Brno było bombardowane i zniszczona została duża część przedwojennych budynków.

 

 


27 września 2009 w mieście przebywał Benedykt XVI. Była to pierwsza wizyta papieża w mieście.

 


Do Brna można dolecieć lądując na płycie Portu lotniczego Brno-Tuřany . Lotnisko w Brnie otwarto w 1954 roku. Port lotniczy znajduje się 7,5 km na południowy wschód od centrum Brna. Brno-Tuřany nie należy do największych. Rocznie lotnisko obsługuje około 0,7 mln pasażerów

 


Zamek Špilberk -najpierw jako zamek zamek, później twierdza, a w końcu kluczowy element fortecy. Znajduje się na szczycie wzgórza (290 m n.p.m.) na zachodnim skraju dzielnicy Brno-Střed. Łagodne dojście od strony wschodniej to ścieżki parku na zboczach wzgórza dochodzące do ulicy Husovej.
Stary ratusz– to XIII wieczny obiekt mający swe początki w średniowieczu. Obecnie najstarszy budynek o charakterze świeckim znajdujący się w przy ulicy Radnickiej.

  


Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła to główna świątynia diecezji brneńskiej. Świątynia zbudowana została w XIII wieku, późniejsze wielokrotnie przebudowywana. Obecną postać zawdzięcza przebudowy z przełomu XIX i XX stulecia nadając budynkowi neogotycki styl .Możemy z wież podziwiać stare miasto. We wnętrzu możemy oglądać barokowe wnętrze skarbiec i kryptę Sylwetka świątyni umieszczona jest na monecie 10-koronowej, jest jednym z symboli miasta.

 


Brno to miasto partnerskie Poznania.

 

 


Targ Warzywny (Zielony Targ) w Brnie to miejsce, w którym odbywają się targi. Warto oglądnąć barokowa fontanna Parnas zbudowana w latach 1690-1695. Od 2011 r. na targu warzywnym można zwiedzać unikatowy, pełen wystaw labirynt podziemnych piwnic i korytarzy.

 


Zamek Veveři wybudowany w zlewni rzek i strumieni, nad wodami Zapory Brneńskiej, w krainie Lasów Podkomorskich. To dawny zamek królewski i myśliwski w stylu gotyckim, zbudowany prawdopodobnie na przełomie XII i XIII w. jako siedziba morawskich margrabiów. Pod zamkiem znajduje się jeden z wielu przystanków statku pasażerskiego.

 


Brno Exhibition Center to centrum wystawiennicze, gdzie odbywa się około 40 profesjonalnych targów. Każdego roku uczestniczy w nich około miliona turystów.

 


 
Polecamy również: