Dlaczego warto podróżować? Zalety i wada podróżowania. Rozprawka!

W literaturze wiele jest przykładów podróży małych i dużych ale czy naprawdę warto podróżować? Dziś postanawiamy rozprawić się z tematem! Sprawdzimy jakie są wady i zalety podróżowania. Uzasadnimy i napiszemy czy naszym zdaniem warto podróżować. Sprawdzimy czy podróże kształcą! Oto X powodów dla których warto podróżować!

 


Rozwijanie wiedzy ogólnej

Wyjazd w każde nowe miejsce wymaga poszerzenia wiedzy ogólnej. Jadąc do kraju w którym jeszcze nie byliśmy lub do miasta, którego jeszcze nie znamy siłą rzeczy dowiemy się nowych faktów. Dowiemy się na przykład jakie pieniądze są na Ukrainie, kto jest prezydentem, jak wygląda architektura, infrastruktura, system polityczny. Od dawna mówi się, że podróże kształcą i faktycznie tak jest jeśli tylko wybierzemy coś więcej od zwykłego leżenia z drinkiem na brzegu basenu.
 

 


Rozwój umiejętności miękkich

Wyjazd, zwłaszcza samodzielny, wymaga pokonania pewnych słabości i sam z siebie wymaga rozwoju własnej osobowości i przełamywania słabości. Jadąc w nowe miejsce prędzej czy później trzeba będzie przełamać na przykład lęk przed rozmową z nieznajomymi i zapytać o drogę do sklepu, kościoła czy na plażę. Wyjazd w nowe miejsce to rozwój własnej osobowości, rozwój pewności siebie czy nawet możliwość polepszenia umiejętności odnajdowania się w terenie. Same zalety.

 

 


Rozwój i nauka języka

Każdy kto uczył się języka w szkole wie, że nauka w szkole jest gównowarta. Prawdziwym testem wiedzy nie jest odpowiadanie na pytania nauczyciela, tylko faktyczne używanie języka tak by zrobić z niego użytek. Jeśli wyjedziemy za granicę i znajdziemy się w miejscu w którym możemy wreszcie używać języka zdecydowanie szybciej się go nauczymy. Zarówno rozmowa z osobami od dziecka używającymi danego języka, jak i z kimkolwiek kto też się go uczy na codzienne tematy to prawdziwa lekcja na lata. Praktyka jest zdecydowanie lepsza od teorii.
 

 


Żywa lekcja historii

Wyjazd do Rzymu by zobaczyć koloseum, wyjazd do Krakowa by zobaczyć siedzibę polskich królów czy do Lwowa na Cmentarz Obrońców Lwowa by zobaczyć historyczne miejsce pochówku bohaterów walki o wolność naszego kraju. Tego nie da się zobaczyć i poczuć siedząc w domu. Wyjazd do słynnego miejsca odgrywającego ważną rolę w losach całego świata to niezapomniane przeżycie i jedna ze znacznych zalet samego podróżowania. Z żywej lekcji historii zapamiętamy zdecydowanie więcej.

 

 


Poznawanie obcych kultur, tradycji i zwyczajów

 
Podróże uczą nie tylko nowych faktów, wiedzy historycznej czy przełamywania własnych słabości. Pozwalają na poznanie również tego jak żyją ludzie w innych zakątkach świata. Czasem niektóre rzeczy różnią się od tego co znamy z naszego podwórka nawet po pokonaniu zaledwie kilkuset kilometrów. Każdy kraj, każdy region ma swoje uroki, które poznamy dopiero obcując z nimi na żywo.

 


Możliwość bezpośredniego obcowania z mieszkańcami innych krajów

 
To powód dla którego podróżują zwłaszcza dziewczyny!
 


Możliwość zbudowania kariery zawodowej

 
Poznanie nowego kraju od podszewki otwiera wiele możliwości. Można prowadzić bloga, można stać się ekspertem od spraw geopolitycznym, można poznać język w sposób otwierający drzwi do kariery w międzynarodowej korporacji, można zająć się turystyką i zatrudnić w biurze podróży, naciągać ludzi na swoje usługi bycia przewodnikiem, pisać artykuły do gazet albo książkowe przewodniki dla wydawnictw. Opcji jest masa.


 


Odpoczynek

 
Nie ma nic gorszego od nudy! Rekreacja i wypoczynek to najczęstszy powód dla którego decydujemy się na wyjazd z domu. Poznanie nowych miejsc, zapomnienie o pracy to najbardziej banalne ale jednocześnie jedne z najważniejszych powodów dla których warto ruszyć się z domu.

 


Przygoda i wspomnienia

 
Siedzenie w jednym miejscu jest nudne. Wyjazd to zawsze możliwość przeżycia przygody i rzeczy, które zapamięta się na lata. Awaria samochodu albo zgubione kluczyki albo bycie okradzionym przez kieszonkowca na tureckim bazarze to te gorsze wspomnienia. Ale zdarzają się też te lepsze – powiew ciepłego wiatru na plaży w Cannes, śpiewający gondolier w Wenecji. Niektóre z przygód pamięta się do śmierci i opowiada przez długie lata.

 


Możliwość docenienia tego co się ma

 
Czasem dopiero wyjazd z miejsca zamieszkania pozwala zobaczyć, że… inni wcale nie mają lepiej, a czasem mają gorzej. Przejazd komunistyczną marszrutką w krajach byłego Związku Radzieckiego, wyjazd na chińską prowincję. W takich miejscach łatwo docenić jak wiele się w Polsce zmieniło.

 


 
Polecamy również: