Gdzie biegać w Krakowie? Trasy biegowe Kraków

Gdy nie możemy zwiedzać atrakcji koło Krakowa trzeba ratować się atrakcjami w Krakowie. Czy w Krakowie są miejsca, które nadają się na uprawianie sportu? Dziś sprawdzamy gdzie biegać w Krakowie. Gdzie biegać w Krakowie? Przedstawiamy kilka tras biegowych w Krakowie dla dzieci i dorosłych.


Błonia

Błonia w Krakowie to jedno z najbardziej unikatowych miejsc nie tylko w skali samego Krakowa ale i w skali kraju. W niewielu miastach kilka minut piechotą od centrum znajdziemy gigantyczną łąkę. Wokół Błoń mających aż 48 hektarów powierzchni rozplanowane są alejki każdego ciepłego dnia przyciągające tysiące osób. Błonia to dobre miejsce na spacer, na bieganie, jazdę na rowerze czy na rolkach. Można biegać po asfaltowych alejkach albo jak kto woli zejść na trawę.

Z Błoń można łatwo dostać się również do Parku Jordana znajdującego się zaraz obok lub wzdłuż Rudawy dobiec do kolejnego miejsca nadającego się do biegania w Krakowie.


Bulwary Wiślane

Bulwary wiślane w Krakowie sięgają swoją historię czasów regulacji Wisły pod koniec XIX i na początku XX wieku. Niestety według prawa traktowane są jako obszar parkowy o czym wiele osób przekonało się dostając kretyńskie mandaty w czasie “kwarantanny” w I połowie 2020 roku. Bulwa Rodła, Czerwieński, Inflacki i Kurlandzki po lewej stronie rzeki i Tyniecki, Poleski, Wołyński, Podolski i bulwar Lotników Alianckich na prawej stronie Wisły to idealne miejsce do rekreacji. Po dolnym bulwarze wytyczone są asfaltowe ścieżki.

 


Zalew Nowohucki

Większość atrakcyjnych miejsc w Krakowie znajduje się w centrum ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wsiąść w samochód i odjechać kawałek od centrum. Jeśli chcemy pobiegać w spokoju i z daleka od turystów włóczących się po alejkach to można wybrać się do Nowej Huty nad popularny Zalew Nowohucki. Wokół zalewu wytyczone są asfaltowe alejki po których każdego dnia biegają setki osób. Zaraz można sobie pobiec pod dawny dworek Jana Matejki.


Park Lotników Polskich

Pomiędzy prawdziwym Krakowem, a Nową Hutą jest jeszcze jedno miejsce, które nadaje się do biegania. Park Lotników Polskich mieszczący się na Czyżynach znany jest pod nazwą Park AWF. Na ruinach austro-węgierskiego fortu zniszczonego w czasach komuny w 1966 roku powstał park. Park ma aż 60 hektarów, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie.


Las Wolski

 

Jeden z najwspanialszych terenów rekreacyjnych w Krakowie to słynny Las Wolski zajmujący aż 419 hektarów powierzchni. Liczne leśne ścieżki, asfaltowe fragmenty, polany czy okolice słynnego Kopca Piłsudskiego również nadają się do biegania w Krakowie.


Planty

Planty w Krakowie

Gdzie biegać w Krakowie? Dla mieszkańców ścisłego centrum Krakowa wyjścia są dwa: albo wybrać się daleko poza centrum albo… biegać po Plantach. Wiele osób decyduje się na to drugie, wygodniejsze rozwiązanie. Planty to park okalający Stare Miasto. Alejki w parku Planty są asfaltowe i oświetlone. Pętla wokół plant to trasa mająca około 3 kilometrów długości.


Młynówka Królewska

 

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że kiedyś centrum Krakowa wyglądało zupełnie inaczej. To w jaki sposób poprowadzona jest rzeka Rudawa to dzieło człowieka. Na początku XX wieku przeprowadzono regulację Rudawy na odcinku między Mydlinikami, a Łobzowem. Na Krowodzy i w Bronowicach powstała tak zwana Młynówka Królewska. To 18,4 hektarowy park założony w tym miejscu pod koniec ubiegłego wieku. Jeśli znudziły Wam się Błonia i Park Jordana to kolejne bardzo dobre miejsce do biegania w Krakowie.


Park Bednarskiego

Jeśli nie chcemy biegać po płaskich bulwarach to można pomyśleć o zaatakowaniu wzgórz Podgórza. Park Bednarskiego i prowadzące ku niemu ścieżki to ciekawe miejsce o zróżnicowanym krajobrazie. Podgórze wciąż nie jest okupowane przez turystów więc w Parku Bednarskiego wcale nie jest przesadnie tłoczno. Park założony pod koniec XIX wieku ma powierzchnię 9,2 hektara. Infrastruktura to zwykle asfaltowe alejki.

Polecamy również: