33 ciekawostki o Dreźnie – fakty, informacje, zwiedzanie

Większość niemieckich miast jest za droga dla zwykłych turystów z Polski dlatego też wielu decyduje się na zwiedzanie Drezna. Drezno to atrakcyjna turystycznie miejscowość w Niemczech położona dość blisko polskich granic. Jeśli jedziecie na weekend do Drezna to przed wyjazdem warto sprawdzić ciekawostki o Dreźnie. Dziś przedstawiamy 33 ciekawe fakty i informacje o Dreźnie. Drezno ciekawostki – zapraszamy.

 


Według oficjalnych danych w Dreźnie mieszka 557 098 osób. W Dreźnie mieszka więc mniej osób niż w Krakowie, Łodzi czy Wrocławiu. Jeśli chodzi o liczbę mieszkańców to Drezno nie zalicza się do największych miast w Niemczech. Liczba mieszkańców Drezna plasuje miasto dopiero na 13 pozycji w rankingu najbardziej zaludnionych miast w Niemczech. Średnia wieku mieszkańców Drezna to 43 lata. Władze miasta przewidują 5% wzrost liczby mieszkańców do 2030 roku.

 


Drezno kiedyś było zdecydowanie bardziej zaludnionym miastem. W 1933 roku w Dreźnie zanotowano rekordową populację. Miasto liczyło wówczas 649 252 mieszkańców.

 


Mimo relatywnie niewielkiej liczby mieszkańców Drezno i tak znajduje się w czołówce niemieckich miast, jednak nie w zestawieniu miast najbardziej zaludnionych, a miast największych pod względem powierzchni. Powierzchnia Drezna to 328,8 km² czyli prawie o 2 kilometry kwadratowe więcej od Krakowa. Plasuje to Drezno na czwartym miejscu jeśli chodzi o powierzchnię wśród miast w Niemczech. Większe są tylko Kolonia, Hamburg i Berlin. Zapraszamy też do przeczytania ciekawostek o Berlinie.

 


Drezno położone jest nad Łabą. Łaba to jedna z trzech największych rzecz w Niemczech, jej całkowita długość to 1091. Z 1091 kilometrów Łaby 30 znajduje się w granicach administracyjnych Drezna. W mieście jest 11 mostów przerzuconych przez Łabę.

 


Czas na ciekawostki turystyczne o Dreźnie. W mieście działa ponad 50 muzeów i blisko 30 galerii sztuki. Najbardziej znane to Galeria Obrazów Starych Mistrzów, Galeria Nowych Mistrzów, Dresden Porcelain Collection czy muzeum jubilestwa Grünes Gewölbe. 


Aż 60% powierzchni Drezna stanowią lasy, ogrody i parki. Najbardziej znanym i największym parkiem w Dreźnie jest Großer Garten założony przez króla Jana Jerzego III Wettyna już w 1676 roku. Park ma powierzchnię 147 hektarów.

 


Jedną z największych atrakcji Drezna są nie tylko zabytki, galerie i muzea ale również jarmark świąteczny w Dreźnie. Wśród polecanych jarmarków w Dreźnie wymienić można kilka. Przed świętami atrakcje to jarmarki Augustusmarkt, Striezelmarkt, jarmark Frauenkirche, jarmark na Neumarkt i Dresden Winter Lights Market.

 


Drezno znajduje się niedaleko od granicy z Polską dlatego też jest dość często wybieranym kierunkiem wyjazdów wśród turystów z Polski. Jeśli chodzi o turystykę w Niemczech Drezno nie należy do najpopularniejszych miast. Na liście najbardziej atrakcyjnych destynacji turystycznych znajduje się dopiero na szóstym miejscu za Kolonią, Menem, Frankfurtem, Hamburgiem, Monachium i Berlinem.
 


Pierwsza pisana wzmianka na temat Drezna pojawia się w dokumencie Acta sunt hec Dresdene z 1206 roku.


Do Drezna można dolecieć lądując na płycie Portu lotniczego Drezno (DRS). Cywilne lotnisko w Dreźnie otwarto w 1935 roku. Port lotniczy znajduje się 9 kilometrów na północ od centrum miasta. Flughafen Dresden nie należy do największych. Rocznie lotnisko obsługuje około 1,8 mln pasażerów

 


Ciekawostki historyczne: Drezno bliskie jest Polsce nie tylko ze względu na liczbę przyjeżdżających tu turystów znad Wisły. W katedrze św. Trójcy w Dreźnie w Starej Krypcie spoczywa ostatnia królowa polski Maria Józefa zmarła w 1757 roku oraz król August III Sas zmarły w 1763 roku. Serce króla pochowane jest na Wawelu. W Dreźnie spoczywają również polski królewicz Franciszek Ksawery Wetty, królewna Maria Elżbieta Wettyn, Maria Kunegunda Wettyn oraz desygnowana na królową przez Konstytucję 3 Maja Maria Augusta Wettyn.

 


 
 


W dniach 13-14 lutego 1945 roku brytyjskie i amerykańskie lotnictwo prowadziło naloty dywanowe na Drezno. Na miasto zrzucano głównie bomby zapalające. Szacuje się, że na Drezno spadło około 3 900 ton bomb. Zniszczono 39 kilometrów kwadratowych miasta w tym wiele bezcennych zabytków. Zabito od 18 do 25 tysięcy mieszkańców Drezna. Nad miasto nadleciało w sumie ponad 1100 bombowców w obstawie 784 amerykańskich myśliwców P-51 Mustang. Część Polskich żołnierzy odmówiła wykonania bombardowania miasta.

 


Jedną z największych atrakcji Drezna jest Furstenzug czyli Orszak książęcy. Malowidło naścienne projektu Wilhelma Walthera początkowo wykonane było w technice sgraffito. W latach 1906-1907 przeniesiono je na ceramiczne płytki miśnieńskiej porcelany. Mozaika ma 101,9 metra długości i 10,51 metra wysokości. Bezcenna porcelanowa mozaika przetrwała bombardowanie Drezna z 1945 roku. Do dziś jest jednym z największych na świecie dzieł wykonanych z porcelanowych kafelek.


Jeden z mostów na Łabie w Dreźnie sprawił, że Drezno stało się pierwszym i jedynym do tej pory miastem w Europie skreślonym z Listy światowego dziedzictwa Unesco. Drezno skreślono z listy w 2009 roku. Zdaniem UNESCO wzniesienie mostu Waldschlösschen przekreśliło “uniwersalne wartości” krajobrazu Drezna. Drezno i dolina Łaby znajdowała się na liście dość krótko – od 2004 roku.
  


Renesansowy i barokowy Zamek w Dreźnie był niegdyś rezydencją również polskich królów – Augusta II i Augusta III. Jedna z największych atrakcji Drezna została zniszczona przez aliancki nalot. Odbudowę Zamku w Dreźnie skończono dopiero w 2004 roku.

 


Kolejnym związkiem Drezna z Polską są czasy konfederacji barskiej oraz insurekcji kościuszkowskiej. To właśnie Drezno było siedzibą konfederatów. Drezno i Saksonia było siedzibą przedstawicieli wielu polskich rodów w tym Lubomirskich i Jabłonowskich. Na słynnym Orszaku książęcym wprawne oko dostrzeże również polski herb.

 


W Dreźnie powstał rękopis III części Dziadów Adama Mickiewicza. W 1835 roku Fryderyk Chopin poznał w Dreźnie Marię Wodzińską, późniejszą narzeczoną.


Po II wojnie światowej Drezno znalazło się w strefie sowieckich wpływów. Komunistyczne władze państwa dla niepoznaki zwanego Niemiecką Republiką Demokratyczną zdecydowały o wzniesieniu socjalistycznej zabudowy na znacznym obszarze zniszczonego Drezna. Odbudowa na komunistyczną modłę była tańsza i miała też znaczenie symboliczne.
  
Około godziny drogi od Drezna znajduje się jeden z najbardziej znanych formacji skalnych na świecie i jedna z największych atrakcji Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii – Bastei. Formacja skalna nad Łabą słynie z przepięknego mostu, punktów widokowych, teatru pod gołym niebem i pozostałości Zamku Neurathen.

 


W czasach sowieckich doszczętnie zniszczono ruiny m.in. najstarszego kościoła w Dreźnie – Sophienkirche i pałacu Dresdener Ritterakademie.

 


Z czego słynie Drezno? Z początkiem ubiegłego wieku Drezno słynęło z manufaktur w tym z fabryk przemysłu tytoniowego. Od 1806 do 1918 roku było stolicą Królestwa Saksonii. Drezno znane jest również z porcelany miśnieńskiej. Miśnia to miasteczko położone kilka minut drogi od Drezna.

 


Mleczarnia brani Pfund – Pfunds Molkerei przy Bautzner Strasse jest jedną z największych atrakcji Drezna. W 1998 roku mleczarnia wpisana została do Księgi Rekordów Guinnessa. Prześliczny lokal mieści się w kamienicy wzniesionej w 1891 roku. W lokalu działa oczywiście również restauracja. Ceny przystępne. Degustacja niemieckich serów wraz z lampką saksońskiego wina kosztuje w granicach 70 zł.

 


W słynnym Przewodniku Michelin znalazło się 29 lokali z Drezna i okolic. Najtańszymi z najlepszych polecanych restauracji w Dreźnie są Daniel, Adams Gesthof i Bulow’s Bistro.


W 1907 roku w Dreźnie na poddaszu apteki Leo laboratory farmaceuta Ottomar Heinsius von Mayenburg opracował recepturę pasty do zębów Chlorodont. Produkt von Mayenburga był jedną z najczęściej sprzedawanych past do zębów w okresie przedwojennym. W czasie II wojny światowej Chlorodont wszedł na wyposażenie żołnierzy niemieckich. Marka utrzymywała się na rynku do lat 80-tych ubiegłego wieku.

 


Przy Schlossstrasse 5 w Dreźnie umiejscowiona jest tablica upamiętniająca pobyt Fryderyka Chopina w mieście w 1835 roku.

 


Kolejnym polskim akcentem w Dreźnie jest Muzeum Kraszewskiego. Muzeum mieści się w domu przy Nordstrasse 28 w którym żył i tworzył Józef Ignacy Kraszewski od lutego 1863 do maja 1884 roku. To jedyne polskie muzeum w Niemczech.

  


Aż 91% populacji miasta to Niemcy. 1 stycznia 2017 roku w mieście mieszkało 1743 Polaków.


Drezno jest bardzo dobrze skomunikowane z resztą kraju i miastami w sąsiednich krajach. Do Drezna można dojechać niemieckimi autostradami A4, A13, A14 i A17.

 


To w okolicy Drezna w paśmie górskim Rudawy opracowane zostały słynne niemieckie dziadki do orzechów.

 

 


Drezno jest domem dla najstarszej na świecie kolejki podwieszanej. Schwebebahn Dresden łącząca Loschwitz z Oberschwitz funkcjonuje już od 1901 roku. Kolejka wyposażona jest w dwa wagony mogące pomieścić po 40 osób każdy. Trasa przejazdu ma 273,8 metra długości.

 


Tarasy Brühla to historyczna promenada nazywana przez niektórych Balkonem Europy. Z tarasu rozciąga się przepiękny widok na Łabę.
 


opera drezno

 
Jednym z największych atrakcji i symboli Drezna jest Semperoper czyli Opera Sempera w Dreźnie. Budynek zbudowano w latach 1838-1841 według projektu Gottfrieda Sempera, zrekonstruowano po pożarze w 1878. Podczas nalotu na Drezno budynek doszczętnie zniszczono. Ostateczną rekonstrukcję przeprowadzono dopiero w 1985 roku.

 


W latach 1985-1990 w Dreźnie służbę odbywał agent KGB posługujący się fałszywymi dokumentami wystawionymi na nazwisko Masha Gessen. Oficjalnie Masha Gessen był tłumaczem rosyjsko-niemieckim. Tłumaczem tym był późniejszy prezydent Rosji – Władimir Putin.

Jedziesz do Niemiec? Sprawdź czy do Niemiec potrzeba paszportu!

Polecamy również: