Czy do Niemiec potrzebny jest paszport czy dowód? A co dla dziecka?

Temat dokumentów potrzebnych do wyjazdu do Niemiec nie trzeba się zbyt długo rozpisywać ale jeśli wciąż są osoby, które nie wiedzą jakich dokumentów potrzeba to dziś poznają już odpowiedź na pytanie czy do Niemiec potrzeba paszportu. Czy jadąc do Drezna lub Berlina wystarczy dowód osobisty? A co z wyjazdem dla dziecka? Oto jakich dokumentów potrzeba.

 
Republika Federalna Niemiec była jednym z państw założycielskich Unii Europejskiej w 1957 roku. Zjednoczone Niemcy od 1990 roku również są w gronie państw członkowskich. Oznacza to, że do Niemiec nie potrzeba paszportu, wystarczy dowód osobisty.

 
W dniu 26 marca 1995 roku Niemcy przystąpiły do Układu z Schengen. Kontrole graniczne na wewnętrznych granicach strefy nie są wymagane. Jadąc do Niemiec nie musimy przechodzić odprawy granicznej i pokazywać ani paszportu, ani dowodu celnikom.

 
Nie oznacza to oczywiście, że do kontroli nie mogą nas zatrzymać uprawnione do tego służby. Do wyjazdu samochodem do Niemiec wystarczą standardowe dokumenty, jadąc pożyczonym nie potrzebne jest upoważnienie od jego właściciela ale można je ze sobą mieć w razie W. W wyjątkowych sytuacjach takich jak międzynarodowe szczyty czy wielkie wydarzenia możliwe jest przywrócenie kontroli granicznych w czasie których wymagane jest okazanie dowodu osobistego.

Czy paszport dla dziecka jest potrzebny? Dziecko jadące samo do Niemiec musi posiadać dokument – dowód lub paszport. To dokumenty wymagane Wyjeżdżając z dzieckiem gdy jedno z opiekunów pozostaje w Polsce zgody rodzica, który nie towarzyszy w podróży nie jest wymagana przez prawo ale lepiej ją posiadać. Jadąc samo dziecko teoretycznie nie potrzebuje żadnych dodatkowych dokumentów ale niemieckie władze sugerują, że lepiej posiadać stosowne oświadczenia.
 
Dziecko jadące do Niemiec samodzielnie musi być wyposażone nie tylko w paszport lub dowód. Warto by miało kilka dodatkowych informacji dla lokalnych służb. Wysyłając dziecko samo do Niemiec potrzebna jest: zgoda rodziców na podróż bez opiekunów, dane kontaktowe rodziców, rozpiska trasy którą poruszać się będzie małolat oraz dane kontaktowe dorosłych towarzyszących mu w podróży.

Podsumowanie: czy do Niemiec potrzeba paszportu? Polacy jadący do Niemiec mogą legitymować się zarówno paszportem jak i dowodem osobistym.

Polecamy również: