Antalya – 13 ciekawostek, ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki

Antalya jest jednym z najpopularniejszych miast turystycznych w Turcji. Każdego roku przyjeżdżają tu miliony turystów w tym dziesiątki tysięcy turystów z Polski. Dziś przedstawiamy kilka ciekawostek o Antalyi. Co warto zwiedzić? O czym warto wiedzieć jadąc do Antalyi? Co trzeba zwiedzić?

 


Antalya jest jednym z najważniejszych miast turystycznych tak zwanej Riwiery Tureckiej u wybrzeża Morza Śródziemnego i Morza Egejskiego. Według danych z 2018 roku w mieście mieszkają 1 194 204 osoby. W tym samym roku do Antalyi przyjechało 11,27 mln turystów. Antalya jest jednym z najbardziej popuarnych turystycznie miast na świecie, chociaż liczba turystów jest tu mniejsza od Amsterdamu czy Pragi.

 


Pod względem populacji Antalya jest ósmym miastem w Turcji. Przed kurortem znajdują się miasta takie jak Konya, Gaziantep, Adana, Bursa, Izmir, Ankara i Stambuł.

 


Port lotniczy Antalya jest jednym z największych lotnisk w kraju. W 2019 roku obsłużył 35,7 mln pasażerów.

 


Lotnisko na którym ląduje bardzo wiele lotów również z Polski jest siedzibą tureckich linii lotniczych Corendon Airlines oraz tureckiego SunExpress.

 

 


Miasto założono już w 150 roku przed naszą erą. Założycielem był król Attalos II. Pierwzą nazwą miasta była Attalia.
 


Jednym z najbardziej znanych i charakterystycznych zabytków w mieście jest minaret Yivli. To 38 metrowa wieża meczetu zbudowanego w 1230 roku. Od 1974 roku w późniejszym meczecie działa dostępne do zwiedzania Muzeum Etnograficzne.

 


Przez wiele lat miasto znajdowało się pod rzymskim panowaniem, stąd znaleźć tu można wiele śladów z czasów cesarstwa. Jednym z najważniejszych jest Brama Hadriana z 130 roku przed naszą erą. Brama składa się z trzech łuków i wzniesioną ją na cześć cesarza Hadriana.

 


Dzięki korzystnemu położeniu w okolicy gór Taurus Antalya jest idealnym miejscem na wakacje. Średnio w mieście jest aż 300 słonecznych dni rocznie.

 


 

 
300 dni słonecznych oznacza również, że temperatury w mieście są wręcz idealne dla wczasowiczów. 1 lipca 2017 roku odnotowaną rekordową temperaturę powietrza aż 45,4 stopni Celsjusza.

 


Antalya to idealne miejsce również dla plażowiczów. Średnia temperatura wody to 16 stopni Celsjusza w zimie i aż 27 stopni latem.

 


W Antalyi zachowały się pozostałości starych murów miejskich. Poza wspomnianą już Bramą Hadriana warto zwrócić uwagę na historyczną Wieżę Hidirlik oraz Wieżę Zegarową.

 


Jedną z dużych atrakcji miasta jest również park Karaalioglu. Atrakcja pozwala na ucieczkę od wielkomiejskiego zgiełku, a dla przyjezdnych z Polski jest również okazją na obcowanie z przyrodą, jakiej nie sposób szukać w żadnym parku w polskim mieście. Z Karaalioglu roztacza się przepiękny widok.

 


 


Każdy wybierający się do Turcji zna pewnie sałatkę piyaz serwowaną w całym kraju. W okolicy Antalyi sałatka traktowana jest jako danie główne i podawana na sposób nieco odmienny od innych części kraju. Tu w mieście dodaje się m.in. oleju sezamowego.

 


 
Polecamy również: