Waluta we Włoszech. Jakie były pieniądze we Włoszech przed euro?

Włochy to jeden z najczęściej wybieranych kierunków turystycznych przez Polaków. Każdego roku do Wenecji, Rzymu czy na Sycylię wyjeżdżają tysiące rodaków. Jeśli również należycie do osób, które chcą odwiedzić Włochy to zastanawiacie się pewnie jakie są pieniądze we Włoszech. Dziś sprawdzamy czy we Włoszech jest euro? A jeśli waluta Włoch to euro to jakie pieniądze były wcześniej we Włoszech? O tym za chwilę.

 

Włochy już od dawna znajdują się w gronie państw Unii Europejskiej i już od dawna należą do strefy euro. Kiedy Włochy przyjęły euro? Euro we Włoszech zastąpiło włoskie liry już w 2002 roku. Przed wprowadzeniem euro walutą Włoch był lir włoski identyfikowany kodem ISO 4217 – ITL. 1 lir włoski dzielił się na 100 centesimo.

 
Lir włoski wprowadzono bardzo dawno temu, już po zjednoczeniu Włoch w 1851 roku. Narodowa waluta Włoch została formalnie wycofana w dniu 1 stycznia 1999 roku, a w 2002 roku całkowicie wycofaną ją w obiegu. Ustalono kurs wymiany 1936,27 włoskich lir za 1 EUR. Lirem włoskim był walutą nie tylko we Włoszech. Można go było używać również w Watykanie i w San Marino.

 
W obiegu pozostawały zarówno banknoty jak i monety. Najczęściej używano banknotów o nominałach 1000, 2000, 5000, 100000, 20000L, 50000L, 100000L, a nawet 500000L.

 


Jakie pieniądze wziąć do Włoch?

Jeśli wiemy już jaka była waluta przed euro to chyba nie ma złudzeń na temat tego jakie pieniądze należy wziąć do Włoch. Do Włoch – Rzymu, Wenecji czy na Sycylię wybieramy się z banknotami i monetami euro w portfelu. Oczywiście można bez problemu korzystać z bankomatów czy płacić kartą.

 
Wymiana złotówki we Włoszech jeśli w ogóle będzie możliwa to kurs będzie zdecydowanie niekorzystny.

 
Przed wyjazdem warto sprawdzić również czy do Włoch potrzebny jest paszport oraz przeczytać ciekawe informacje i porady turystyczne o Włoszech na belsole.pl.

 


 
Polecamy również: