Jaka waluta jest w Grecji? Jakie pieniądze wziąć do Grecji?

Grecja to jedno z najpiękniejszych krajów do których można pojechać na wakacje. Prześliczne wyspy, plaże i zabytki sprawiają, że do Grecji wybiera się każdego roku wielu Polaków. Jeśli jeszcze nie byliście w Grecji i zastanawiacie się jakie są w niej pieniądze to dziś spieszymy z odpowiedzią. Sprawdzamy jaka jest waluta w Grecji i jakie pieniądze wziąć do Grecji. Jaka była waluta przed wprowadzeniem euro?

  • Jakie pieniądze są w Grecji?
  • Jaka waluta była w Grecji przed euro?
  • Czy można płacić kartą?

Grecja jest jednym z państw, które błyskawicznie zdecydowały się na rezygnację z narodowej waluty i zastąpienie jej wspólną walutą euro. W Grecji narodowe pieniądze wycofano już w 2002 roku. Czym wcześniej płacono? Grecką walutą przed euro była drachma grecka. 1 drachma dzieliła się na 100 leptów. Symbolem drachmy w kodzie ISO 4217 był trzyliterowy GRD.

Grecka waluta przed wprowadzeniem euro nie była zbyt wiele warta. Za 100 drachm można było dostać zaledwie 0,2935 euro w chwili przejścia na wspólną walutę.


Jakie pieniądze wziąć do Grecji?

Każdemu kto przeczytał ten tekst tłumaczyć już chyba nie trzeba. W Grecji płaci się w euro więc do Grecji bierzemy ze sobą euro. Czy w Grecji da się płacić kartą? Zwykle tak. Można też wyjąć pieniądze z bankomatu, ale tu kurs wymiany zależy już od naszego banku i konkretnej oferty z której korzystamy.

W razie potrzeby wymiana złotówek na euro w Grecji bywa możliwa, zwłaszcza w miejscach tłumnie odwiedzanych przez rodaków, ale kurs wymiany złotówek na euro w Grecji nie należy do najkorzystniejszych więc zwykle lepiej wymienić złotówki na euro w kantorze lub banku w Polsce przed wyjazdem na wczasy.

Przed wyjazdem warto też sprawdzić czy do Grecji potrzeba paszportu czy wystarczy dowód osobisty.

Polecamy również: