Czy do Grecji potrzebny jest paszport czy dowód?

Grecja jest jedną z kolebek kultury białego człowieka i od lat jednym z najpopularniejszych kierunków na tanie wakacje. Czy jadąc do Grecji wystarczy paszport czy dowód? Jakie dokumenty należy zabrać gdy czeka na nas Rodos, Kreta, Korfu, Kos czy Mykonos lub zwiedzanie Aten? Dziś sprawdzamy czy do Grecji potrzebny jest paszport czy dowód i czy do Grecji konieczne jest posiadanie wizy.

  • Czy do Grecji potrzebny jest paszport?
  • Czy można pojechać do Grecji na dowód osobisty?
  • Czy do Grecji potrzeba wizy?

Grecja jest jednym z państw, które dość szybko dołączyły do Unii Europejskiej. Grecja jest w Unii od 1 stycznia 1981 roku. Przez długi czas jadąc do Grecji trzeba było mieć dowód osobisty ale 1 maja 2004 roku Polska również dołączyła do Unii Europejskiej. Obywatelom Polski jadącym na wakacje do Grecji wystarczy dowód osobisty. Oczywiście do Grecji można wjechać również z paszportem jeśli taki macie.

 
Dokumentem uprawniającym do wjazdu do Grecji na 90 dni bez wizy jest dowód osobisty lub paszport. Grecja jest również wśród państw, które znajdują się w gronie sygnatariuszy tak zwanego Układu z Schengen. Grecja wstąpiła do tzw. Strefy Schengen 26 marca 2000 roku (poza greckim terytorium Athos zamieszkiwanym przez prawosławnych mnichów). Jadąc do Grecji z terytorium innego państwa Strefy Schengen nie należy spodziewać się więc jakichś specjalnych kontroli granicznych.

 
Niezależnie czy jedziemy na Mykonos, Kofu, Krete czy Rodos wystarczy nam dowód osobisty jeśli w Grecji będziemy przebywać krócej niż 90 dni. Dłuższy pobyt w Grecji wymaga pozwolenia od lokalnych władz. Co z dokumentami dla dziecka?

 
Dziecko jadące do Grecji musi mieć dowód osobisty lub paszport. W przypadku podróży dziecka bez jednego z rodziców wymagana jest potwierdzona prawnie zgoda drugiego z opiekunów.

Warto podkreślić, że jadąc do Grecji na dowodzie osobistym musimy mieć ze sobą fizyczny plastikowy dowód osobisty, a nie aplikację zainstalowaną w telefonie.

Ważne informacje:

  • Do Grecji wystarczy dowód osobisty
  • Dokumenty muszą być ważne w dniu wjazdu i wyjazdu
  • Do Grecji nie potrzeba wizy przy pobycie do 3 miesięcy

Polecamy również: