Jaka waluta jest w Rumunii? Jakie pieniądze wziąć do Rumunii?

Mało kto jeździ do Rumunii dlatego też przed wyjazdem wiele osób sprawdza jakie pieniądze są w Rumunii. Dziś sprawdzimy jaka jest waluta Rumunii. Dowiemy się czy w Rumunii płaci się euro czy złotówkami. Czym płaci się w Bukareszcie?

  • Jakie pieniądze są w Rumunii
  • Czy w Rumunii można płacić w euro?
  • Czy można płacić złotówkami w Rumunii?

Mimo że Rumunia od lat jest już członkiem Unii Europejskiej kraj nie zdecydował się jeszcze na wprowadzenie europejskiej waluty euro, chociaż w 2019 roku podjęto próbę wprowadzenia euro. Narodowa waluta Rumunii to lej rumuński o międzynarodowym kodzie ISO RON. 1 lej rumuński dzieli się na 100 bani.

W obiegu pozostają zarówno monety jak i banknoty wypuszczone przez Narodowy Bank Rumunii. Monety dostępne są w nominałach 1, 5, 10 i 50 bani. Banknoty rumuńskie mają nominały 1, 5, 10, 50, 100, 200 i 500 lei. Kurs rumuńskiej waluty do złotówki to 100 lei rumuńskich to około 90 złotych.


Jakie pieniądze zabrać do Rumunii?

Rumunia wkrótce może zrezygnować z używania waluty narodowej, ale niestety na obecną chwilę do Rumunii wciąż jeszcze bierzemy lej rumuński. W kraju od pewnego czasu trwają przygotowania do przyjęcia euro więc nie trudno chyba zgadnąć, że do Rumunii można wziąć euro.

W kantorach czy bankach można wymienić inne twarde waluty takie jak chociażby dolary amerykańskie czy funty brytyjskie. Złotówki w Rumunii na niewiele nam się zdadzą.

Rumunia nie jest tak bardzo zacofana jak może się wydawać, więc pytanie o to czy w Rumunii można płacić kartą jest zbyteczne. W większości miejsc da się płacić kartą więc jeśli mamy dobry bank z korzystnym kursem to z powodzeniem możemy płacić kartą. W Rumunii można też wyjąć pieniądze z bankomatu, tu również prowizje i koszty zależą już od warunków w Waszym banku.

Przed wyjazdem na wakacje do Rumunii chociażby do Bukaresztu warto również sprawdzić czy do Rumunii potrzeba paszportu czy wystarczy dowód osobisty.

Polecamy również: