Jaka waluta w Wielkiej Brytanii? Jakie pieniądze wziąć do Londynu i UK?

Wielka Brytania kojarzy się wielu Polakom z miejscem tymczasowej lub stałej pracy, niewielu z wyjazdami na wakacje. Jeśli jednak należycie do grupy osób, które nie muszą wyjeżdżać do pracy i planują wypad turystyczny zapewne zastanawiacie się jakie pieniądze są w Wielkiej Brytanii. Czym płaci się w Londynie? Jaka jest angielska waluta? Dziś sprawdzimy jakie są angielskie pieniądze.

 

W wyniku demokratycznego głosowania naród Wielkiej Brytanii zdecydował o opuszczeniu Unii Europejskiej. Byłe członkostwo Wielkiej Brytanii w Unii może być dla niektórych mylące. Nawet gdy kraj był jeszcze w gronie unijnych państw to nie zdecydował się na zamianę narodowej waluty i zastąpienie jej “wspólnymi” pieniędzmi.
 
Waluta Wielkiej Brytanii to niezmiennie od lat funt szterling nieoficjalnie znany jako funt brytyjski. Międzynarodowy symbol funta szterlinga (kod ISO 4217) to GBP.

 


W jakich krajach jest funt brytyjski?

Wielka Brytania nie jest jedynym miejscem w którym płaci się w funtach. Funt brytyjski jest walutą w miejscach takich jak Brytyjskie Terytorium Antarktyczne, Falklandy, Gibraltar, Guernsey, słynąca z wyścigów Wyspa Man, Jersey, Wyspa Świętej Heleny, Wyspa Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha, Georgia Południowy, Sandwich Południowy. Nieoficjalnie funtem posługują się też mieszkańcy Zimbabwe,

 
Brytyjskie funty są jedną z najczęściej używanych i najbardziej pewnych walut świata. W użyciu pozostają zarówno banknoty jak i monety. 1 funt dzieli się na 100 pensów. Wśród najczęściej używanych monet wymienić mona 1, 2, 5, 10, 20 i 50 pensów oraz monety o nominale 1 i 2 funtów. Najczęściej używane banknoty to banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50 funtów, chociaż na przykład w Szkocji istnieje banknot o nominale 100 funtów.

 
Jakie pieniądze wziąć do Wielkiej Brytanii? Do Wielkiej Brytanii bierzemy funty ale warto pamiętać, że w kraju bez problemu można płacić kartą lub korzystać z bankomatów, więc jeśli Wasz bank ma korzystny kurs to można gotówkę wyjąć na miejscu z bankomatu.

 

Polecamy również: