Czy na Ukrainie kradną samochody? Czy kradną auta we Lwowie?

Czy na Ukrainie kradną samochody to jedno z pytań, które często pojawia się u osób, które mają zamiar wybrać się samochodem na Ukrainę. Na niektórych blogach przeczytać można informacje jakoby to kradzieże samochodów w Polsce były częstsze, niż na Ukrainie. Jak faktycznie jest? Jakie są dane dotyczące kradzieży samochodów we Lwowie, Kijowie i na całej Ukrainie? Czy bezpiecznie jechać samochodem czy należy obawiać się kradzieży?
 
Według danych z 2018 roku dostępnych na Wikipedii liczba samochodów na 1000 mieszkańców na Ukrainie to 219 pojazdów. W sumie w kraju jest 9 290 000 samochodów. Dane z Polski pochodzące 2015 roku to 631 samochodów na 1000 mieszkańców czyli 24 250 373 aut. Obecnie liczba ta jest zapewne wyższa. Na Ukrainie aut jest prawie 3x (dokładnie 2,8 raza) mniej niż w Polsce. Podawanie suchych danych o liczbie kradzieży pojazdów bez tego kontekstu jest nadużyciem. Wiedząc ile jest aut jest w kraju można popatrzeć na statystyki kradzieży samochodów na Ukrainie w 2018 roku.
 
Spoglądając tylko na suche liczby można odnieść mylne wrażenie bowiem w istocie w Polsce w 2018 roku skradzionych zostało 9215 pojazdów, a na Ukrainie w tym samym okresie skradziono 4092 auta. Bez szerszego kontekstu można przyjąć błędne założenie, że samochody na Ukrainie kradną rzadziej niż w Polsce. W pierwszych trzech miesiącach 2019 roku na Ukrainie skradziono 766 samochodów. Gdzie kradną auta na Ukrainie?
 
Jeśli zastanawiacie się nad wyjazdem do Lwowa to musimy uspokoić obawy o kradzieże samochodu. We Lwowie od samochodów zdecydowanie częściej kradzione są polskie tablice rejestracyjne. Najwięcej samochodów na Ukrainie kradzionych jest w Kijowie (22%) oraz rejonie Odessy (10%) i Dniepropietrowska (9%). Najczęściej kradzione są samochody najłatwiejsze w kradzieży i te na których części jest największe zapotrzebowanie czyli lokalne wynalazki. Chętnie kradzione są też nowsze auta japońskie i niemieckie.
 
Poszukaj hotelu na Ukrainie we Lwowie i nie tylko:


Booking.com

 
Na Ukrainie samochody kradzione są najczęściej na parkingach centrów handlowych i z ulicy. Pamiętajmy też że mowa o 4092 kradzieżach oficjalnie zanotowanych przez policję. Jadąc do Lwowa nie ma co za bardzo obawiać się utraty samochodu ale auta lepiej nie parkować na publicznie dostępnych parkingach. Polecamy korzystanie ze strzeżonych parkingów we Lwowie by nie obudzić się bez tablic rejestracyjnych czy ze zdemolowanym pojazdem.
 
W pozostałych tekstach więcej ważnych informacji ze Lwowa, a także przegląd ciekawych miejsc wartych zobaczenia, nietypowych atrakcji we Lwowie czy cen na Ukrainie. Przed wyjazdem warto zobaczyć również jakie dokumenty potrzebne są do wyjazdu na Ukrainę.
 

Polecamy również: