Kapitulacja Lwowa 1939. Zajęcie Lwowa przez Armię Czerwoną data

W czasie kampanii wrześniowej 1939 roku niemieckie oraz radzieckie wojska błyskawicznie znalazły się w okolicach Lwowa. Kiedy trwała Obrona Lwowa w 1939 roku? Kiedy podpisano kapitulację Lwowa? W jaki sposób rozpoczęła się pierwsza sowiecka okupacja Lwowa?

  • Kiedy trwały walki o Lwów w 1939 roku?
  • Data kapitulacji Lwowa w 1939 roku
  • Start okupacji sowieckiej

Ciężkie walki obronne w stolicy Małopolski Wschodniej i województwa lwowskiego trwały w dniach od 12 do 22 września 1939 roku. Mimo zaciętej obrony Lwowa nie udało się obronić.

Poddanie się nam oznacza pozostanie w Europie, poddanie się Armii Czerwonej to przejście na zawsze do Azji – przekonywali Niemcy atakujący miasto we wrześniu 1939 roku. Ostatecznie 22 września Lwów poddał się Armii Czerwonej po spotkaniu w Winnikach i wszedł pod władanie Sowietów. Podpisano “Protokół ogłoszenia o przekazaniu miasta Lwowa Armii Czerwonej” w myśl którego polskie siły wywiesić miały białe flagi przy pozycjach Armii Czerwonej, a oficerowie, policjanci i żandarmi zostali zobowiązani do złożenia broni w specjalnie utworzonych punktach.

Teoretycznie protokół gwarantować miał wolność, nietykalność i możliwość wyjazdu dla polskich oficerów. Czerwoni błyskawicznie złamali postanowienia. Zwłaszcza, że wielu z nich pamiętało klęskę z 1920 roku. Już pierwsza grupa polskich oficerów wycofujących się z miasta wpadła w Winnikach w przygotowaną tam zasadzkę. Wywieziono ich z miasta, później zabito. Wkraczające siły zamordowały też grupy polskich policjantów. Podczas zajmowania Ratusza zabito nawet portiera. Do końca dnia we Lwowie walki z wkraczającą Armią Czerwoną prowadziły oddziały obrońców, którzy nie pogodzili się z decyzją Langnera.

Świadkowie wkraczania Sowietów do Lwowa jednogłośnie wspominają o niesamowitym… smrodzie i brudzie jednostek. Pewna część ludności miasta przywitała nowe władze z uśmiechami na twarzy. Na Łyczakowie przygotowano nawet łuk triumfalny ze ściętych drzew, a przed Teatrem Wielkim postawiono scenę z której sławiono wkraczające siły.

Decyzja o poddaniu Lwowa przez wielu oceniana jest za błąd, przede wszystkim polityczny. Zacięta obrona Lwowa przed Sowietami mogła stać się, tak jak wcześniejsze obrony miasta, znaczącym symbolem. Jedno jest pewne – m.in. dzięki tej decyzji miasto przetrwało wojnę praktycznie bez zniszczeń.

Polecamy również:

 


 

Dodaj komentarz