Ile alkoholu można przewieźć z Ukrainy do Polski? Ile spoza Unii Europejskiej?

Na liście naszych porad przed wyjazdem do Lwowa odpowiadaliśmy już na pytanie dotyczące limitu przywozu alkoholu i papierosów z Ukrainy do Polski, ale ze względu na to, że nie wszyscy są w stanie odszukać tą informację przygotowujemy krótki tekst na temat limitu przywozu napojów alkoholowych z poza Unii Europejskiej do Polski. Ten sam tekst przyda się więc podróżnym chcącym przywieźć do Polski alkohol nie tylko z Ukrainy ale i z Rosji czy Białorusi. Ile alkoholu można przewieźć z Ukrainy do Polski lub do Polski spoza Unii Europejskiej?

  • Ile alkoholu można przywieźć spoza UE?
  • Ile papierosów można przywieźć spoza UE?
  • Czy limity się łączą?

Z Ukrainy do Polski można przywieźć 1 litr mocnego alkoholu powyżej 22 procent (w tym spirytusu do 80%) lub 1 litr alkoholi o mocy do 22 procent lub 2 litry wina musującego lub wina wzmacnianego. Tych limitów nie można ze sobą łączyć więc albo 2 litry wina musującego albo litr wódki

Dodatkowo z Ukrainy do Polski przywieźć można 16 litrów piwa i 4 litry wina niemusującego. Limit ten dotyczy limitów na przywóz alkoholu do Polski spoza Unii Europejskiej. Taki sam limit przywozu obowiązuje więc z Białorusi, Rosji, Mołdawii, Turcji, Czarnogóry, Albanii, Serbii czy Norwegii.

Zupełnie innym limitom poddane są osoby zamieszkujące strefę nadgraniczną. Osoby mieszkające przy granicy, zatrudnione w strefie nadgranicznej lub pracujące w środkach transportu wjeżdżających na teren Unii Europejskiej mogą mieć jedynie 0,5 litra alkoholu o mocy powyżej 22 procent lub 0,5 litra alkoholu o mocy do 22 procent.

Dodatkowo przywieźć mogą 0,5 litra wina niemusującego oraz 2 litry piwa. Podniesienie limitu przywozu alkoholu do Polski lub innego kraju Unii Europejskiej następuje w takim wypadku wyłącznie po udowodnieniu, że nie wraca się ze strefy nadgranicznej. Alkohol do Polski przywozić mogą osoby, które ukończyły 17 lat.

Z Ukrainy można przywieźć dwie paczki papierosów lub 10 cygar lub 50 gramów tytoniu w przypadku pieszego przekraczania granicy lub przejazdu samochodem albo przejazdu pociągiem ze Lwowa.

W wypadku podróży samolotem spoza Unii Europejskiej do Polski przywieźć można 200 sztuk papierosów (czyli 10 paczek) lub 100 cygaretek lub 50 cygar lub 250 gramów tytoniu. Przepis ten tyczy się tak samo Rosji czy Białorusi. Wewnątrz Unii Europejskiej bez akcyzy i VAT-u transportować można 800 sztuk papierosów 400 sztuk cygaretek, 200 cygar i kilogram tytoniu.

Uwaga dla podróżnych, którzy szukają informacji nie o Ukrainie, a o innych państwach – to ile alkoholu można przewieźć przez granicę i wwieźć do Polski nie oznacza w każdym przypadku, że tyle wywieźć można z kraju w którym się znajdujecie.

Przy okazji warto wspomnieć, że limity przewozu alkoholu wewnątrz Unii Europejskiej czyli na przykład z Czech, Bułgarii, Włoch czy Teneryfy. Wewnątrz Unii Europejskiej bez akcyzy można przywieźć 10 litrów alkoholu etylowego, 90 litrów wina oraz 20 litrów produktów pośrednich o podwyższonej zawartości alkoholu (czyli chociażby nalewki, Sherry czy Porto) oraz 110 litrów piwa na osobę.

Jadącym na wycieczkę do Lwowa polecamy zapoznać się z informacjami na temat wymiany walut i kantorów we Lwowie, a także z zapoznaniem się z sytuacją wojenną we Lwowie.

Informacje na temat podróży różnymi środkami transportu znajdziecie tutaj. Warto też przeczytać listę 10 rzeczy, które warto przywieźć ze Lwowa oraz zestawienie ciekawych alkoholi które warto kupić na Ukrainie.

Ważne informacje:

  • Do Polski można przywieźć do 1 litra alkoholu powyżej 22% lub do 1 litra alkoholu poniżej 22% lub do 2 litrów wina wzmacnianego
  • Do Polski można przywieźć 16 litrów piwa i 4 litry wina niemusującego
  • Drogą lądową spoza Unii Europejskiej można przywieźć 2 paczki papierosów

Polecamy również: