Dramat polskich turystów. We Lwowie dawno nie było tak drogo!

Dramat polskich turystów. We Lwowie dawno nie było tak drogo!

Każdy kto regularnie jeździ do Lwowa od dłuższego czasu pamięta pewnie okres w którym ukraińska waluta notowała tragiczne wręcz notowania. Gdy za 100 UAH płaciliśmy około 11-12 złotych ceny na Ukrainie były naprawdę atrakcyjne. Te czasy już minęły. Osoby które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wyjazdami na Ukrainę przeżyją rozczarowanie. Kurs złotówki we Lwowie dawno nie był tak niski. Oto ile kosztuje hrywna jesienią 2019 roku.

 

Każdy kto obserwuje kurs w ciągu ostatnich tygodni zauważył pewnie, że hrywna zdecydowanie się umocniła. Umacnia się praktycznie z dnia na dzień. Jeszcze tydzień temu 16 września 2019 roku według kursu międzybankowego za 1 UAH płaciło się 0,1578 PLN. Z początkiem czerwca notowania spadały nawet do poziomu 0,14 PLN za 1 UAH. Dziś 1 UAH po kursie międzybankowym to 0,1644 PLN.

 
Kurs hrywny we Lwowie
 

Dziś rano 23 września w niektórych kantorach we Lwowie za 100 PLN dostaniemy zaledwie 580 UAH. Chodząc nieco dłużej można znaleźć kurs minimalnie lepszy – 590, maksymalnie 600 UAH za 100 PLN. Czasy w których za sto złotych dostawało się 700 i więcej hrywien minęły bezpowrotnie.

 

Wrzesień 2019 roku to kurs hrywny najwyższy od kilku lat. Ukraińska waluta umocniła się nie tylko wobec złotówki ale również wobec twardych walut – EUR czy USD. Wiosną Bogdan Daniliszyn ówczesny przewodniczący rady NBU zapowiadał dokładnie taki scenariusz z jakim mamy do czynienia obecnie. W wakacje hrywna miała nieznacznie spaść, a jesienią wzmocnić się i ustabilizować.
 

Czy kurs utrzyma się na poziomie około 16 i więcej złotych za 100 UAH tego jeszcze nie wiadomo. Wiadomo jednak, że jeśli tak się stanie to wielu Polaków nie będzie z tego faktu zadowolonych, zadowoleni nie będą też ci, którzy na Ukrainę wracają ze złotówkami.

 


 

Polecamy również: