Dramat polskich turystów. We Lwowie dawno nie było tak drogo!

Każdy kto regularnie jeździ do Lwowa od dłuższego czasu pamięta pewnie okres w którym ukraińska waluta notowała tragiczne wręcz notowania. Gdy za 100 UAH płaciliśmy około 11-12 złotych ceny na Ukrainie były naprawdę atrakcyjne. Te czasy już minęły. Osoby które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wyjazdami na Ukrainę przeżyją rozczarowanie. Kurs złotówki we Lwowie dawno nie był tak niski. Oto ile kosztuje hrywna jesienią 2019 roku.

 

Każdy kto obserwuje kurs w ciągu ostatnich tygodni zauważył pewnie, że hrywna zdecydowanie się umocniła. Umacnia się praktycznie z dnia na dzień. Jeszcze tydzień temu 16 września 2019 roku według kursu międzybankowego za 1 UAH płaciło się 0,1578 PLN. Z początkiem czerwca notowania spadały nawet do poziomu 0,14 PLN za 1 UAH. Dziś 1 UAH po kursie międzybankowym to 0,1644 PLN.

 
Kurs hrywny we Lwowie
 

Dziś rano 23 września w niektórych kantorach we Lwowie za 100 PLN dostaniemy zaledwie 580 UAH. Chodząc nieco dłużej można znaleźć kurs minimalnie lepszy – 590, maksymalnie 600 UAH za 100 PLN. Czasy w których za sto złotych dostawało się 700 i więcej hrywien minęły bezpowrotnie.

 

Wrzesień 2019 roku to kurs hrywny najwyższy od kilku lat. Ukraińska waluta umocniła się nie tylko wobec złotówki ale również wobec twardych walut – EUR czy USD. Wiosną Bogdan Daniliszyn ówczesny przewodniczący rady NBU zapowiadał dokładnie taki scenariusz z jakim mamy do czynienia obecnie. W wakacje hrywna miała nieznacznie spaść, a jesienią wzmocnić się i ustabilizować.
 

Czy kurs utrzyma się na poziomie około 16 i więcej złotych za 100 UAH tego jeszcze nie wiadomo. Wiadomo jednak, że jeśli tak się stanie to wielu Polaków nie będzie z tego faktu zadowolonych, zadowoleni nie będą też ci, którzy na Ukrainę wracają ze złotówkami.

 


 

Polecamy również: