Czy na Ukrainę potrzebna jest wiza? Pobyt Polaka za granicą na Ukrainie

Część osób planujących wyjazd do Lwowa zastanawia się nad tym jakie dokumenty należy posiadać jadąc na Ukrainę. Częstym pytaniem jest to czy na Ukrainę potrzebna jest wiza. Jak to jest z wizą na Ukrainę? Czy Polacy potrzebują wiz na Ukrainę, a jeśli potrzebują to w jakich wypadkach i jak ją zdobyć? Dziś o wizach na Ukrainę.

 

Temat dokumentów koniecznych przy podróży autem na Ukrainę oraz w przypadku chociażby przekraczania granicy w Medyce pieszo poruszaliśmy wielokrotnie ale wciąż dla niektórych sytuacja jest niejasna. Większość osób wie o tym, że do wyjazdu na Ukrainę potrzebny jest paszport. A jak jest z wizami?

 

99% Czytelników Kawiarniany.pl może od razu zapomnieć o jakimkolwiek wymogu posiadania wizy na Ukrainę. Jadąc do Lwowa na turystyczny wyjazd trwający do 90 dni Polacy wizy nie potrzebują. Sprawa komplikuje się w przypadku osób, które skuszone niewyobrażalnie wręcz niskimi kosztami życia we Lwowie planują przeprowadzić się tam by na przykład codziennie jeść na mieście w dobrej restauracji.

 

W przypadku pobytu dłuższego niż 90 dni wiza – a dokładnie zezwolenie na pobyt stały lub czasowy – jest wymagane. Polacy wymyślili kilka sposobów na zdobywanie ukraińskich wiz i stałego pobytu. Najprostsza droga to dziewczyna ze Lwowa i małżeństwo.


Drugi z najpopularniejszych sposobów często wykorzystują ci, którym zabrakło talentu do nauki na polskim uniwersytecie i wyjeżdżają “studiować” na Ukrainie, by potem wrócić na polską uczelnię. Zachowanie haniebne.

 

Nauka to pierwszy sposób na dłuższy pobyt na Ukrainie. Drugim jest oczywiście praca na Ukrainie. Jeśli znacie kogoś w kraju wschodnich sąsiadów to zwykle będziecie w stanie znaleźć pracę ;-) na Ukrainie. Dłuższy pobyt na Ukrainie umożliwi również współpraca z organizacją religijną, praca na rzecz organizacji pozarządowej, wolontariat, praca w placówce dyplomatycznej lub na przykład bycie korespondentem medialnym.

 

Pobyt stały na Ukrainie da na przykład inwestycja w ukraińską gospodarkę kwoty powyżej 100k USD czy wspomniane już małżeństwo. Ogólnie rzecz biorąc zwykłego turysty sprawa wizy na Ukrainę nie powinna kompletnie interesować i do celów turystycznych Polacy wizy nie potrzebują.
 

Polecamy również: