Czego nie wolno w Dubaju? Czego nie robić? 10 ważnych faktów

Dubaj kusi gwarancją dobrej pogody, dogodnymi połączeniami lotniczymi i wbrew pozorom całkiem dobrymi cenami. Wiele osób planujących wyjazd do Dubaju zastanawia się czego nie wolno w Dubaju. Czego nie robić w Dubaju? Na co uważać w Dubaju? Sprawdźmy to!

  • Różnice kulturowe po przyjeździe do Dubaju
  • Rzeczy, których nie wolno robić w Dubaju
  • Porady dotyczące zachowania na urlopie

Dubaj to emirat szanujący tradycyjne wartości konserwatywne. Warto więc pamiętać, że obyczajowość jest tu inna niż w krajach Zachodu. Na co uważać w Dubaju? Czego nie robić?


Alkohol

W Dubaju obowiązują restrykcyjne przepisy dotyczące spożywania alkoholu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wbrew niektórym mitom alkohol nie jest tu zakazany ale nie jest mile widziany. Nie spożywamy alkoholu w niedozwolonych miejscach publicznych, nie pozostajemy pod jego wpływem w miejscach publicznych i wszystko będzie ok! Za łamanie praw alkoholowych grożą mandaty. Zagraniczni turyści raczej nie są karani chłostą ale kara chłosty również wchodzi w grę!


Jazda po alkoholu i narkotykach

O ile za spożywanie alkoholu w miejscach do tego nie przeznaczonych nie grożą zbyt poważne konsekwencje o tyle za jazdę po pijanemu lub próbę jazdy po pijanemu już tak. Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu to grzywna od 25 tysięcy AED, a także więzienie lub czasowa konfiskata pojazdu i utrata prawa jazdy.


Ograniczenia dotyczące ubioru

Mieszkańcy Dubaju są stosunkowo konserwatywni, dlatego podczas zwiedzania miasta należy zadbać o odpowiedni strój. Kobiety powinny nosić luźne i nieprzezroczyste ubrania, z zakrytymi ramionami i nogami. Mężczyźni powinni unikać obcisłych ubrań i koszulek bez rękawów. Skromne i odpowiednie do warunków ubranie ważne jest zwłaszcza jeśli chcemy wejść do meczetu. Zabronione są też wszelkie przejawy tak zwanego cross-dresingu.


Publiczne przejawy miłości

Pokazywanie publicznych gestów miłości, takich jak pocałunki czy objęcia, jest nieodpowiednie i może narazić na kłopoty. Kategorycznie zabronione są wszelkie homoseksualne czułości. Dla bezpieczeństwa najlepiej unikać wszelkich form publicznego okazywania sobie miłości heteroseksualnej. Jedyną akceptowalną formą jest trzymanie się za ręce ale pod warunkiem ale zarezerwowane jest dla osób pozostających w formalnych związkach.


Zakaz używania narkotyków


Używanie i posiadanie narkotyków jest nielegalne w Dubaju i karane jest bardzo surowo. Nawet małe ilości narkotyków mogą skutkować długim pobyt w więzieniu, wysoką grzywną, wydaleniem z kraju. Warto pamiętać, że Dubaj jest jednym z krajów, które stosują karę śmierci za handel narkotykami. Grzywna za narkotyki to nawet 100 000 AED. W UAE nielegalne jest też bycie pod wpływem narkotyków, a nie tylko ich posiadanie.


Używanie lewej ręki

W krajach Islamu lewa ręka jest ręką nieczystą i Zjednoczone Emiraty Arabskie nie są tu wyjątkiem. W Dubaju nie podajemy nikomu lewej ręki, nie podajemy przedmiotów lewą ręką, nie używamy jej do sięgania po przedmioty, nie wolno nią także spożywać posiłków!


Zakaz palenia papierosów na miejscach publicznych

W Dubaju obowiązuje zakaz palenia papierosów na miejscach publicznych, takich jak restauracje, kawiarnie, parki i plaże. Osoby, które łamią te przepisy, mogą zostać ukarane grzywną.


Ograniczenia dotyczące fotografowania

Niektóre miejsca w Dubaju, takie jak lotniska, mosty, wieżowce i pałace, są uważane za miejsca o strategicznym znaczeniu i nie wolno ich fotografować. Przed zrobieniem zdjęcia należy upewnić się, że nie narusza się przepisów i nie zakłóca się życia prywatnego innych osób. W Dubaju, co jest bardzo mądrym przepisem, nie wolno fotografować osób bez ich wyraźnej zgody.


Używanie wulgaryzmów

W Dubaju nie wolno używać wulgaryzmów w miejscach publicznych. Zakaz ten dotyczy się nie tylko słów skierowanych w stronę innych osób lecz również dotyczy obscenicznych gestów. Za niestosowne zachowanie można zostać surowo ukaranym więc należy zachowywać się z pełną kulturą osobistą.


Ograniczenia dotyczące jedzenia w miejscach publicznych

W Dubaju obowiązują restrykcyjne przepisy dotyczące zachowania się w miejscach publicznych. Ważnym podkreślenia jest zakaz spożywania posiłków w ciągu dnia w miejscu publicznym w okresie Ramadanu we wszystkich tych miejscach w których mogą zobaczyć nas osoby przestrzegające postu.

Polecamy również: