Kto przyłączył Lwów do Polski? Kiedy przyłączył?

Lwów to jedno z najważniejszych miast na historycznych na ziemiach polskich. Jego historia związana jest z Polską na przestrzeni wieków. Jednym z najważniejszych wydarzeń, które wpłynęło na losy miasta, było przyłączenie go do Polski. Kto przyłączył Lwów do Polski? Od kiedy Lwów był w Polsce? Sprawdźmy to!

 

Lwów trafił do Polski po śmieci księcia halicko-wołyńskiego, praprawnuka Konrada Mazowieckiego – Bolesława Jerzego II w 1340 roku na mocy prawa spadkowego. De facto trafił w ręce króla Kazimierza Wielkiego w 1349 roku.
 

17 kwietnia 1356 Kazimierz III Wielki lokował Lwów na prawie magdeburskim wyznaczając miejsce w którym Lwów znajduje się do dziś, m.in. wytyczając Rynek. W 1387 roku Królowa Jadwiga ustanowiła ostatecznie akt formalnego objęcia Rusi Halicko-Włodzimierskiej pod władzę Polski.
 
W ciągu kolejnych wieków Lwów rozwijał się szybko i stał się jednym z najważniejszych miast Rzeczypospolitej. Przynależność Lwowa do Polski została ponownie podkreślone 1 kwietnia 1656 roku gdy w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny śluby lwowskie złożył król Jan II Kazimierz.
 
W 1772 roku, w wyniku pierwszego rozbioru Polski, Lwów znalazł się pod okupacją monarchii Habsburgów. Miasto pozostawało pod zaborem do końca I wojny światowej jednak nieprzerwanie było jednym z najważniejszych ośrodków polskiej kultury, sztuki i nauki.
 
W 1939 roku, w wyniku inwazji niemieckiej na Polskę, Lwów został zajęty przez Armię Czerwoną. W 1941 roku Niemcy zajęli miasto. W latach 1944-1945 miasto zostało podbite przez Armię Radziecką. Wówczas Polska straciła Lwów bowiem został włączony po wojnie do USRR.
 

Podsumowanie: Kto przyłączył Lwów do Polski? Lwów był częścią Polski od XIV wieku. Według prawa spadkowego od 1340 roku, de facto od 1349 roku.

 

Polecamy również: