Restauracja Pod Gruszka, Szczepańska 1. W tych wnętrzach jada się od wieku

Restauracja Pod Gruszka, Szczepańska 1. W tych wnętrzach jada się od wieku

Gdy przechadzając się wieczorem po krakowskim Rynku niedaleko zbiegu linii A-B i C-D uniesiemy wzrok ku oknom Kamienicy Pod Gruszką na rogu Szczepańskiej i Sławkowskiej przez okna dostrzeżemy zachęcającą wyglądające wnętrza. To nowy lokal w starym miejscu – Restauracja Pod Gruszką. Co można tu zjeść Jakie są ceny i menu w Pod Gruszką?

 


Pod Gruszką – klimat, wystrój i historia

Kamienica Pod Gruszką w Krakowie jest miejscem o którego historii można napisać długi artykuł. Budynek powstał już około 1300 roku. Przez lata zmieniał swoje przeznaczenie i właścicieli. Przez długi czas sale, które dziś zajmuje Pod Gruszką, związane były z gastronomią.

 

 
Pod koniec XIX wieku we wnętrzu działała Kawiarnia Sauera słynąca z bilarda i szachów, następnie kawiarnia z restauracją. Bezpośrednio przed wojną działała tu Kawiarnia Literacka “Pod Złotą Gruszką” zajmująca m.in. Salę Fontanowską dekorowaną prawdopodobnie przez Baltazara Fontanę, odrestaurowaną w 20-leciu międzywojennym pod kierunkiem absolwenta Politechniki Lwowskiej Stanisława Filipkiewicza

 

Stiuki Fontany, będące barokową dekoracją, rzuconą na gotyckie sklepienie, o niezwykłej malowniczości i ruchliwości linii, pełne symboliki i alegorii, posiadają ogromną wartość artystyczną i nie powinny ujść uwagi kulturalnego turysty, interesującego się sztuką dawnej epoki – zachwalała reklama Literackiej z 1939 roku

 

 

Literacką zachwalano jako “dystyngowane” i “spokojne miejsce spotkań i zebrań towarzyskich w śródmieściu”. W czasie niemieckiej okupacji Krakowa kawiarnia przetrwała jako Literarisches Kaffehaus. Po wojnie nowe komunistyczne władze znacjonalizowały majątek Izby Lekarskiej do której należał budynek, a do kamienicy wprowadziło się SDP.
 

Kawiarnia Literacka w czasie okupacji Krakowa. Fot. Domena Publiczna, ze zbiorów NAC, S. Kolowca, syg. 2-7292

We wnętrzach działał Klub Dziennikarzy oraz restauracja. Dziś również działa tu lokal o takiej samej nazwie. Patrząc na archiwalne zdjęcia starej kawiarni widać, że do dziś w podobnym stylu utrzymana jest nie tylko zabytkowa Sala Fontany ale i chociażby stoliki we wnękach przy oknach z których rozpościera się ciekawy widok na Rynek Główny i Sukiennice.
 
Do wnętrza prowadzą stare, drewniane schody. Wchodząc na górę warto zwrócić uwagę na ciekawy witraż. Lokal podzielony jest na kilka sal, których wyposażenie przywodzi na myśl dawne lata. Pełno tu starych mebli, a uroku dodaje parkiet skrzypiący pod nogami.

 


Pod Gruszką – ceny i menu

 
Menu Pod Gruszką jest dość skąpe. W karcie śniadania w postaci kanapek, jajecznicy, omletu czy jogurtu w cenach od 16 do 22 zł, a także zupy w postaci chłodnika z ogórka (21 zł) i kremu z pomidorów (19 zł), W menu też sałatka z marynowaną gruszką (32 zł) i tatar wołowy (38 zł).

 
W karcie dań głównych jedynie sześć pozycji: pierogi ruskie (24 zł), pierogi z bobem i boczniakami (26 zł), zapiekana cukinia w pomidorach z grzankami (26 zł), tarta z cukinią z kozim serem (28 zł), pierś z kurczaka z fasolką szparagową i talarkami ziemniaczanymi (36 zł) oraz polędwiczki wieprzowe z sosem grzybowym (44 zł). Desery w okolicach 20 zł co jest standardem w okolicy Rynku w Krakowie.

 

 

W karcie oczywiście alkohole, drinki i napoje. Latte za 14 zł, herbaty po 12 i 14 zł. Duży Żywiec za 12 zł. Właściciele chwalą się, że wiele ze składników potrzebnych do przygotowania dań pochodzi od lokalnych dostawców czy to ze Starego Kleparza czy nawet z własnej uprawy.

 

 


Pod Gruszką – podsumowanie

Ze względu na skąpe menu Pod Gruszką nie nadaje się zbytnio na wypad na obiad. Jest za to dobrym miejscem na drinka czy herbatę. Ze względu na to, że mało kto wie jak tu trafić, a sam lokal otwarto stosunkowo niedawno, we wnętrzu jest spokojniej niż w większości restauracji i kawiarni położonych w okolicy Rynku Głównego. Ba, być może we wnętrzu nie spotkacie nikogo poza obsługą.
 

 
Pod Gruszką nadaje się też do pracy zdalnej. Działa WiFi, a w środku jest dość jasno i cicho. Zajmując stoliki przy oknach od ul. Szczepańskiej możemy mieć gwarancję prześlicznego widoku na płytę Rynku. Na słowa uznania zasługuje też bardzo miła obsługa.
 

 
Lokal czynny jest od poniedziałku do piątku od 12:00 do 23:00, a w soboty i niedziele od 10:00 do 23:00. Przed wejściem do kamienicy rozstawiany jest niewielki ogródek kawiarniany.

 
Warto przeczytać również: