Restauracja Szara na Rynku w Krakowie – kultowa restauracja w kultowym miejscu

W centrum Krakowa znaleźć można dziesiątki lepszych i gorszych restauracji. Dziś o jednej z tych lepszych. W prestiżowym przewodniku Michelin w gronie restauracji polecanych w Krakowie znajduje się jedna z bardziej popularnych restauracji – Szara. Dziś zajmiemy się tą znajdującą się przy Rynku Głównym w Krakowie. Jakie są ceny i menu w Szarej na Rynku? Czy warto tu wpaść?

 


Szara – klimat i wystrój

Każdy kto obserwuje bloga od dłuższego czasu zauważył pewnie, że przepadamy za przedwojennym stylem. Przechadzając się po Krakowie można znaleźć wiele przedwojennych napisów, szyldów czy reklam których galerię już prezentowaliśmy. Na murach Szarej przy Rynku znajdują się napisy stylizowane na lokal w przedwojennym stylu. W tym samym stylu utrzymanych jest wiele innych elementów.
 

 
Restauracja Szara mieści się w kamienicy pod numerem 6 zwanej Szarą Kamienicą. To jedna z największych kamienic przy Rynku. Niegdyś w gotyckiej sali na parterze mieścił się słynny sklep kolonialny Szarski i Syn kojarzony z herbatą “z wieżą”, którego historia zakończyła się w 1950 roku gdy wykończyły go władzę PRL.
 
Dawne sklepowe mury w których dziś możemy zjeść podzielono na sale restauracyjne i salę przeznaczoną na bar. Uwagę zwraca prześliczne sklepienie głównej sali restauracyjnej oraz ogromny żyrandol będący częścią wyposażenia przedwojennego sklepu kolonialnego.. Polichromię na gotyckim sklepieniu parteru oraz projekt działającego przed wojną sklepu wykonał słynny malarz Józef Mehoffer. Sufit przeszedł renowację w 2009 roku. W Szarej jest w miarę elegancko ale nie jest to restauracja do której trzeba przyjść w smokingu lub sukni wieczorowej.

 


Szara – ceny, menu i obsługa


 
Szara na Rynku Głównym w Krakowie jest restauracją polecaną w prestiżowym przewodniku Michelin ale ceny pozycji w menu nie są wyższe niż w większości restauracji położonych przy głównym placu Krakowa, a bywają nawet niższe.
 
W karcie śniadania w granicach 32 zł, przystawki w granicach od 34 zł za szwedzkiego śledzia, przez 38 zł za tatar wołowy lub krewetki królewskie, po maksymalnie 47 zł za placek z kawiorem z łososia, śmietaną i cebulą.
 

 
W menu także zupy – chłodnik (26 zł) czy zupa rybna Bouillabaisse, sałatki z krewetkami, marynowanym łososiem lub klasyczna Cezar po 36 zł. W karcie dań także m.in. noga z gęsi z puree ziemniaczanym i sosem z czerwonego wina, królik w sosie czosnkowym (64 zł), perliczka z musem z pasternaku z sosem kurkowym (68 zł), cheeseburger (45 zł), udziec jagnięcy z sosem chevre (71 zł) czy stek z polędwicy wołowej (78 zł). W karcie dań również grillowany łosoś, filet z sandacza ze szpinakiem czy polędwica z dorsza.

 
Desery w granicach 19-21 zł co jak na Rynek Główny w Krakowie jest ceną zdecydowanie należącą do przystępnych. W czasie naszych wizyt trafiliśmy na obsługę na naprawdę wysokim poziomie. Przed podaniem dania głównego na stole wylądował zestaw chlebków, smalec oraz warzywa do przegryzienia. Dostępny jest też ocet winny oraz oliwa.

 

 

Nikt nie narzucał się swoją obecnością i nie był niemiły. Jakość serwowanych dań stoi na bardzo wysokim poziomie. Restauracja w pełni zasługuje na miejsce w przewodniku Michelin. Czas oczekiwania na posiłek rozsądny nawet przy dość dużym ruchu.

 
Ciekawostką związaną z Szarą zarówno na Rynku jak i na Kazimierzu są upominki związane z lokalem. Restauracja posiada na przykład zapałki sygnowane swoim logotypem, a także materiałowe torby czy wino z ciekawą etykietką. Sklepik restauracji nie jest tak kreatywny jak ten znany z Restauracji Baczewskich we Lwowie ale jak na Kraków jest to miła nowość i rzecz wyróżniająca Szarą.
 

 
Przeglądając opinię wystawione restauracji w usłudze Google można zauważyć powtarzający się motyw tego, że klientów którzy chcą wyłącznie napić się kawy czy skosztować deserów obsługa nie wpuszcza do ogródka przed lokalem. Nie udało nam się tego zweryfikować ale jeśli wciąż tak jest to zasługuje to na słowa krytyki.

 


Szara – podsumowanie


 
W centrum Krakowa znajdziemy wiele restauracji przygotowanych wyłącznie do obsługi ruchu turystycznego w których jakość schodzi na dalszy plan ale Szara na Rynku zdecydowanie do nich nie należy. Poziom serwowanych posiłków stoi na wysokim poziomie, podobnie jak atmosfera w lokalu. Ceny – jak na centrum Krakowa i jedną z najlepszych restauracji w mieście – nie należą do przestanie wysokich.
 
Szara czynna jest od 12:00 do 23:00, bar działa od 8:00 do 23:00. Ostatnie zamówienia w restauracji można składać do 22:00. Szara posiada jeszcze drugi lokal na Kazimierzu gdzie ceny są nieco niższe, a karta dań nieco szersza. Również można ją polecić.

 
Warto przeczytać również: