Restauracja Europejska, Rynek 35 Kraków. Przedwojenny styl w sercu Krakowa

Restauracja Europejska, Rynek 35 Kraków. Przedwojenny styl w sercu Krakowa

Lwów ma Atlasa, a Kraków? Kraków ma Restaurację Europejską przy Rynku. To jeden z ciekawszych lokali z przedwojennym rodowodem i klimatem w Krakowie. Jakie są ceny i menu w Europejskiej w Krakowie? Co można zamówić w kawiarni i restauracji?

 

Historia lokalu działającego przy Rynku Głównym w Krakowie sięga okresu dwudziestolecia międzywojennego. Europejska, początkowo jako cukiernia Kazimierza Danka, została otwarta 11 września 1929 roku. Tak otwarcie lokalu zapowiadał krakowski Czas z 26 sierpnia 1929 roku:

 

W najbliższych dniach otwarty zostanie w Krakowie nowy lokal Cukiernia Europejska, własność p. Kazimierza Danka. Lokal ten mieścić się będzie w gmachu Krzysztoforów na linii C-D w Rynku Głównym i swą zewnętrzną formą architektoniczną stanowić będzie pendant do mieszczącego się w tym gmachu banku (Powszechny Bank Kredytowy – przyp. red.), a temsamem Krzysztofory pozbywszy się szpecących pak wystawowych przybiorą swą dostojną szatę zewnętrzną.

 

 

Roboty budowlane około przywrócenia murom klasycznej formy dawnej przeprowadziło przedsiębiorstwo budowlane Stefana Filipkiewicza i Sp. Urządzenie zewnętrzne lokalu zaprojektowane przez znanego już ze swych prac architekta wnętrz Czesława Wallisa, przedstawia się wspaniale. (…) Również właściciel nowej cukierni p. Danek, jako długoletni właściciel cukierni przy ulicy Karmelickiej 13, znany jako fachowiec w swoim zawodzie daje rękojmię, że lokal ten pod każdym względem pierwszorzędny będzie w swych murach skupiał wytworną publikę krakowską – czytamy w gazecie

 

Bufet w Cukierni Europejskiej w 1929 roku. Fot. ze zbiorów NAC; syg. 1-G-7061-1

Prawdopodobnie w czasie wojny cukiernia pozostawała w rękach pierwotnego właściciela. W gazetach wydawanych w czasie II wojny światowej można zobaczyć reklamy Cukierni Europejskiej wciąż sygnowane nazwiskiem Kazimierza Danka.
 
Jeszcze w wydawanym w Krakowie magazynie L’art z 1945 roku znaleźć można reklamę Cukierni Europejskiej z adresami Rynek 34 i Karmelicka 13. Jeśli wiecie więcej o losach Europejskiej to koniecznie napiszcie do nas wiadomość.

 

Widok na Pałac Krzysztofory w 1931 roku. Widoczny szyld Cukierni Europejskiej. Fot. ze zbiorów NAC; syg. 1-U-2980-1

Starsi mieszkańcy Krakowa mogą pamiętać nieco inny wygląd wejścia do lokalu w którym mieści się Europejska. Obecna drewniana witryna odwołuje się do czasów w których w tym samym miejscu znajdował się skład towarów Antoniego Hawełki przeniesiony później obok do Pałacu Spiskiego gdzie restauracja i cukiernia działają do dziś.

 


Restauracja Europejska – wystrój i klimat


 
Zaprojektowany w okresie międzywojennym wystrój cukierni nie przetrwał do dzisiejszych czasów. Obecny jest dość nowym dziełem z pewnymi odniesieniami do międzywojennego okresu.
 
Charakterystycznym elementem przedwojennego wyposażenia projektu Czesława Wallisa były lustra. Te, wraz z różnymi elementami przypominającymi art deco, stanowią dziś jeden z ważniejszych elementów wystroju. Uwagę przyciąga sufit lokalu, który nie zmienił się zbytnio.
 

 
W głównej sali w oczy rzuca się bar i loże pokryte czerwonym obiciem. Kolejne sale ze stolikami ozdobiono rysunkami czy plakatami i akcesoriami przypomianjącymi czasy przedwojenne. Z głośników płynie spokojna muzyka i w przeciwieństwie do wielu lokali w okolicy Rynku nie jest tu przesadnie głośno. W okresie letnim większość klientów decyduje się jednak na zajęcie miejsca w ogródku. Wadą jest brak polskiej przedwojennej muzyki.

 


Restauracja Europejska – ceny i menu


W menu Restauracji Europejskiej w chwili powstawania tego tekstu znajdują się śniadania i dania główne. Wśród śniadań serwowanych od 9 do 12:30 znajdziemy śniadanie angielskie, polskie, krakowskie (wszystkie po 29 zł) i wiedeńskie (27 zł), a także omlet z szynką, omlet francuski z konfiturą i owocami (po 23 zł) oraz jajka po wiedeńsku (7 zł), jajka na boczku (19 zł), naleśniki amerykańskie (23 zł) oraz jajecznica (17 zł) i jogurt (15 zł). Wśród przystawek krewetki, carpaccio z polędwicy, zapiekany kozi ser oraz deska serów i wędlin (35 zł). W menu rosół i żurek.
 
Sałatki od 34 zł za sałatkę z roszponki z fetą, przez 35 za sałatkę cezar po 37 zł za sałatkę z marynowanym łososiem.
 
Makarony garganelli z kurczakiem, tagliolini z krewetkami, pappardelle z polędwicą w cenach od 35 do 45 zł. Ruskie po 23 zł, a pierogi z mięsem za 25 zł. W menu dania z ryb w postaci polędwicy z dorsza (49 zł), steku z łososia (57 zł) oraz pieczonego okonia za 110 zł.
 

 
Dania główne serwowane są od 12:30 do 23:30. Pieczone udko z kurczaka z kurkami (45 zł), pieczone żeberka (47 zł), filet z kaczki za 53 zł, sznycel cielęcy (54 zł), stek z polędwicy za 79 zł, a burger wołowy za 39 zł.
 
W menu Restauracji Europejskiej również desery w granicach 20 zł. Kawa od 8 zł za espresso, 14 zł za latte. Dzbanek herbaty za 12 zł. Jeśli czytacie ten tekst w 2022 lub 2023 roku ceny w menu mogły się już zmienić dlatego warto sprawdzić czy są aktualne na oficjalnej stronie Europejskiej.

 


Restauracja Europejska – podsumowanie i opinia


 
Lwów ma swojego słynnego Atlasa, a jego krakowskim odpowiednikiem jest Europejska. Gdyby popatrzeć na plan Rynku miasta nad Pełtiwą i plan Rynku miasta nad Wisłą wspomniane lokale położone są na nich w analogiczny sposób. Europejską w Krakowie zdecydowanie można polecić.
 
Mimo że jest to jeden z najbardziej “turystycznie” położonych lokali w Krakowie to w przeciwieństwie do wielu innych położonych na Rynku i w jego okolicy nie wygląda na lokal nastawiony wyłącznie pod turystów, którzy wydadzą pieniądze raz i już więcej nie wracają.
 
Obsługa, mimo że czasem dość zabiegana przez ogródek znajdujący się przed lokalem, jest dość miła i nie narzuca się swoją obecnością. Dania podawane są w rozsądnym czasie. Nie można narzekać na wielkość porcji, a serwowane posiłki stoją na zdecydowanie wysokim poziomie. Nie jest to kuchnia jak w Szarej czy Cyrano de Bergerac ale stoi na bardzo wysokim poziomie i naprawdę warto tu przyjść. Jest to jedno z lepszych miejsc jeśli chodzi o kawiarnie czy restauracje z cenami zdecydowanie niższymi niż chociażby w Szarej Gęsi.
 

Stare reklamy Cukierni Europejskiej. Fot. Domena Publiczna od lewej; Program Krakowskiego Teatru Popkulturalnego z 1941 roku, broszura Echa Krakowskiego z 17 listopada 1929

Restauracja Europejska czynna jest od 9:00 do północy, ale kuchnia zamykana jest o 23:30. Można płacić kartą. Problemem jest tylko parkowanie – przypominamy na Rynek nie da się wjechać swoim samochodem.

 
Warto przeczytać również: