Gdzie zjeść na Rynku w Krakowie? Nasze ulubione dobre restauracje

Gdzie zjeść na Rynku w Krakowie? Nasze ulubione dobre restauracje

Wiele osób przyjeżdżających do Krakowa szuka restauracji na Rynku. Zmęczeni ciągłymi pytaniami przygotowaliśmy zestawienie dobrych i ciekawych restauracji w centrum Krakowa. Oto nasze zestawienie dobrych restauracji na Rynku w Krakowie idealnych zarówno na lunch, obiad czy romantyczną kolację z widokiem na krakowski Rynek. Gdzie dobrze zjeść na Rynku w Krakowie na Starym Mieście? Oto jedne z najlepszych restauracji w Krakowie.
 
Wiele osób często w internecie pyta gdzie zjeść na Rynku w Krakowie. Postanowiliśmy przygotować zestawienie naszych ulubionych restauracji znajdujących się przy Rynku w Krakowie. Mowa wyłącznie o dobrych restauracjach w których adresie stoi dumnie: Rynek Główny. Nie ma tu więc na przykład Cyrano de Bergerac czy restauracji Bianca, bo nie znajdują się przy Rynku.
 
Przy Rynku w Krakowie i w jego okolicy wiele jest turystycznych pułapek gdzie poza wysokimi cenami i ładnym widokiem na Rynek nie dostajemy nic zbyt ciekawego. W tym zestawieniu znalazły się więc te lokale, które naszym zdaniem nie nastawione są wyłącznie na obsługę potężnego ruchu turystycznego i gwarantują dobre doznania kulinarne. Większość polecana jest przez prestiżowe przewodniki Michelin lub Gault & Millau.
 
Jeśli szukacie taniego jedzenia to restauracji z cenami jak w małych miejscowościach w tym zestawieniu nie będzie. Rynek Główny w Krakowie to jeden z najbardziej prestiżowych adresów w Polsce i ciężko spodziewać się tu wysokiej jakości za cenę kebaba. Szukających dań głównych mocno poniżej 30 złotych zapraszamy jednak do zestawienia tanich restauracji w Krakowie, które niekoniecznie znajdują się przy Rynku.
 
W zestawieniu generalnie nie ma restauracji złych, by nie sugerować nic lokale uszeregowane są rosnąco według numeru w adresie. Dobre jedzenie na Rynku w Krakowie mimo, że nie kosztuje 30 zł, to jednak wcale nie musi rujnować domowego budżetu.

 


Szara, Rynek Główny 6


 
Szara jest jedną z naszych ulubionych restauracji w Krakowie. Lokal doceniono w prestiżowym Przewodniki Michelin. W menu dania kuchni polskiej “z domieszką szwedzkiej”, jak zachwala sama restauracja. Lokal mieści się w słynnej Szarej Kamienicy we wnętrzach, które do 1950 roku zajmował sklep kolonialny Szarski i syn. We wnętrzu polichromia projektu Józefa Mehoffera. Dania główne w granicach 47-78 zł. Tu przeczytacie więcej o Restauracji Szara na Rynku.

 


Pod Złotym Karpiem, Rynek Główny 10 (w pasażu)


 
Wnętrza restauracji nie należą do najbardziej wyszukanych więc panuje tu raczej luźna atmosfera. Dania za to serwowane są w ładny sposób. Zaletą Pod Złotym Karpiem jest wielkość porcji – jeśli wybieracie się na obiad z kimś kto narzeka, że w lepszych restauracjach nie dostanie talerza pełnego jedzenia, to tu narzekać nie będzie. W menu głównie polskie potrawy. Dania główne od 39 zł za schabowego po 57 zł za duszoną gicz wołową z grzybami i 58 zł za polędwicę z dorsza z pure z kalafiora. Pierogi w granicach 24-26 zł. Czynne od 10 do 22:00 przez cały tydzień.

 


LConcept 13, Rynek Główny 13


 
Jeśli szukacie miejsca na lunch, obiad lub kolację przy Rynku w nieco mniej turystycznej atmosferze to LConcept 13 nadaje się ku temu idealnie. Turystów tu niewielu. Lokal znajdujący się w podziemiach Pasażu 13 w którym znajduje się też krakowski Vitkac posiada dość krótką listę dań. Siedząc przy stolikach możemy zobaczyć jak powstają posiłki dzięki otwartemu widokowi na kuchnię. Obok delikatesy i sklep z winem. Ceny za dania główne od 29 zł za gnocchi z szałwią po 69 zł za rostbef z sosem azjatyckim czynią LConcept jedną z tańszych i dobrych restauracji przy Rynku Głównym.

 


Wierzynek, Rynek Główny 16


 
Jedna z najsłynniejszych restauracji nie tylko w Krakowie ale być może i w całej Polsce. Wierzynek nie jest restauracją z przedwojenną historią ale nie umniejsza jej to w niczym. Lokal założono w 1945 roku. Restauracja serwuje dania a la carte, a także menu degustacyjne sładające się z przystawki zimnej, ciepłej, zupy, dania głównego i deseru. Jest to jedna z droższych i bardziej ekskluzywnych restauracji na naszej liście. Lokal znalazł się w prestiżowym przewodniku Gault & Millau. Wierzynek, poza prześlicznymi wnętrzami, dysponuje również cukiernią z ciekawymi deserami.

 


Szara Gęś w Kuchni, Rynek Główny 17


 


 

Jedno z bardziej prestiżowych miejsc w Krakowie. Lokal w Kamienicy Hetmańskiej należący do Main Square Hospitality Group, ale jeden z lepszych. Restauracja oferuje kreatywny i dość ekskluzywny wystrój zajmując Salę Gotycką z drugiej połowy XIV wieku z prześlicznym gotyckim sklepieniem. Ceny nie należą do najniższych w zestawieniu, ale nie są też najwyższe. W karcie przede wszystkim dania kuchni polskiej. Ceny od 46 zł za łazanki z grzybami i serem, przez 54 zł za schabowy, 64 zł za policzki wołowe po 98 zł za polędwicę wołową z puree z pieczonej karotki.

 


La Grande Mamma, Rynek Główny 26


 
Kolejny lokal również należy do sieci MSHG dysponującej w Krakowie sporą liczbą restauracji ale jest zdecydowanie tańszy. La Grande Mamma to jedna z tańszych restauracji przy Rynku Głównym w Krakowie. Dominuje tu kuchnia włoska. Ceny od 42 zł za burger z szarpaną wieprzowiną, 46 zł za filet z kurczaka z gnocchi czy 48 zł za filet z łososia. W menu także pizza od 28 do 39 zł co czyni restaurację jednym z tańszych miejsc na pizzę w Krakowie. Makarony od 32 zł za sphagetti z sosem pomidorowym, ricottą i bazylią. Lasagne z ragu za 36 zł. To jedno z tańszych miejsc przy Rynku.

 


Hawełka, Rynek Główny 34


 
Przed wojną nazwisko Hawełka w Krakowie kojarzyło się z dobrze znanym w mieście sklepem kolonialnym, później ruszyła tu restauracja i tak zostało do dziś. Niedawno w restauracji przeprowadzono remont i ponownie ją otwarto. W karcie dań głównie dania polskie. Ceny od 37 zł za penne z polędwicą wołową, 39 zł za filet z kurczaka zapiekany w parmezanie, 44 zł za schab z kością czy 89 zł za kotety jagnięce i 99 zł za dużego steka z polędwicy wołowej.

 


Europejska, Rynek Główny 35


 
Zaraz obok słynnej Hawełki znajduje się Restauracja Europejska również posiadająca przedwojenny rodowód. W tych wnętrzach w 1929 roku otwarto przedwojenną cukiernię. Dziś to bardziej kawiarnia połączona z resstauracją. W menu głównie dania kuchni polskiej w granicach od 35 zł w górę. Najdroższa pozycja to pieczony okoń. W menu też śniadania poniżej 30 zł, więc to ciekawa propozycja na tanie śniadanie na Rynku. Tu więcej o Europejskiej w Krakowie.

 
Warto przeczytać również: