Jaka jest religia w Holandii? Czy kościół upada?

Holandia kojarzy się m.in. z prostytucją i narkotykami. Tych rzeczy nie kojarzymy z religią. Jak więc wygląda sprawa religii w Holandii? Jaka jest dominująca religia w Holandii? Czy Kościół w Holandii upadł? Czy Holendrzy są wierni?

 

Jeśli chodzi o religię w Holandii to kraj nigdy nie był krajem rzymskokatolickim ale zanim pojawiły się w nim masy przyjezdnych był krajem dość religijnym. Pod koniec XIX wieku około 60% Holendrów należało do kościoła kalwinistycznego, a kolejne 35% do kościoła katolickiego. Przez lata sytuacja się zmieniła.

 


Religia w Holandii

Według danych z 2019 roku aż 52% osób z obywatelstwem Holandii nie przyznaje się do żadnej religii. Na drugim miejscu jest katolicyzm, który wyznaje 17%, kolejni są protestanci z 15%, kolejne to 2% cerkiew prawosławna.
 
Różne inne kościoły chrześcijańskie zgarniają w sumie 5%, a do islamu przyznaje się 1% (to mniej niż w 2015 gdy do islamu przyznawało się 4,9%). Następny jest buddyzm z 1% i inne religie stanowiące 7%.
 
Statystyki wiele mówią o społeczeństwie i to widać. Likwidacja kościołów, które zamienione w muzea albo jeszcze inne rzeczy, jedna z najpóźniejszych legalnych aborcji w całym świecie dozwolona aż do 21 tygodnia ciąży.
 
Są jednak w Holandii miejsca religijne nazywane zaczerpniętym ze Stanów Zjednoczonych określeniem Bible Belt (bijbelgordel, biblebelt) to gminy od Zeeland przez West-Betuwe, Veluwe, Overijssel, a także Yerseke, Tholen, Ouddorp, Opheusden, Kesteren, Barneveld, Nunspeet, Elspeet oraz Staphorst. Największe miasta skupiające osoby wierzące w Holandii to Ede, Veenedaal i Kampen.

 
Polecamy również: