Czy aborcja w Holandii jest legalna? Do kiedy? Za ile?

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w Polsce spowodował, że wiele osób chce dowiedzieć się jak wygląda prawo aborcyjne w innych krajach Europy. Wielu Polaków emigruje zarobkowo do Holandii, stąd też wiele osób zastanawia się czy aborcja w Holandii jest legalna. Sprawdzamy czy wolno mieć aborcję w Holandii, a jeśli aborcja w Holandii jest to ile kosztuje i do jakiego momentu można ją przeprowadzać?

 
Na sam początek warto podkreślić, że przepisy aborcyjne w Polsce należą do najbardziej restrykcyjnych w Europie. Holandia jest tu na zupełnie innym krańcu. Czy w Holandii aborcja jest legalna? Jest i to na zasadach zdecydowanie bardziej liberalnych niż w innych krajach rozwiniętych.
 
Zwykle aborcja na życzenie może być dokonywana do 12. tygodnia ciąży. Tak jest w przypadku aborcji na Ukrainie czy aborcji w Czechach lub na Słowacji.
 

 
W Holandii poszli o krok dalej. Aborcja na życzenie dokonywana jest tu do 21. tygodnia ciąży. W wyjątkowych przypadkach medycznych aborcja w Holandii może być wykonana aż do 24. tygodnia ciąży. Od momentu zapisania się na zabieg do usunięcia dziecka musi minąć 5 dni by ciężarna miała czas na przemyślenie swojej decyzji.
 
Aborcja w Holandii przeprowadzana jest w większości przypadków w szpitalu lub certyfikowanej klinice aborcyjnej. Stosowne zezwolenia wydawane są w zależności od tego w jakim okresie ciąży przeprowadzane są aborcje. Inne dla miejsc usuwających dzieci przed 13. tygodniem, a inne dla tych po 13. tygodniu. W tym przypadku koniczna jest obecność dwóch lekarzy. Większość aborcji przeprowadzana jest w czasie przed 22. tygodniem ciąży. W Holandii przeprowadza się około 30 tysięcy oficjalnych aborcji rocznie.

 
Ile kosztuje aborcja w Holandii? To zależy od wykupionego ubezpieczenia. Są praktycznie darmowe aborcje w Holandii refundowane z ubezpieczenia gdy płaci się za nie 3,80 EUR. Bez tego aborcje przed 12. tygodniem ciąży to kwota okolicach 100-200 EUR. Za późniejsze aborcje po 12. tygodniu ciąży płaci się w okolicach od 500 do ponad 1000 EUR ale wiele klinik ma rabaty, pomaga w uzyskaniu dofinansowania. Przypadki uszkodzonych płodów lub zagrożenia życia dla ciężarnych są oczywiście osobną kwestią i takie zabiegi ratujące życie też pokrywa ubezpieczenie.

 
Polecamy również: