Szczawnica – dojazd. Jak dojechać do Szczawnicy?

Szczawnica jest niewielkim miasteczkiem popularnym z powodu wód mineralnych czy działających w okolicy spływów Dunajcem. Miejscowość nadaje się na jednodniowy wyjazd z Krakowa ale niektórzy turyści decydują się na spędzenie tu nawet długich wakacji. Jak dojechać do Szczawnicy? Jakie są sposoby dojazdu do Szczawnicy? Czy da się dojechać pociągiem czy autobusem? A jak samochodem?

 


Jak dojechać do Szczawnicy – dojazd samochodem

Najłatwiejszym i najwygodniejszym sposobem dojazdu do Szczawnicy jest dojazd samochodem. Z Krakowa możemy wybrać trzy drogi – przez tak zwaną Zakopiankę czyli S7 przez Myślenice i Mszanę Dolną, przez Wieliczkę, Dobczyce i Mszanę Dolną lub przez Wieliczkę i Limanową. Najłatwiej jechać “zakopianką” ale w okresie wzmożonego ruchu przejazd bokiem może być bardziej opłacalny. Z Katowic, Wrocławia czy Warszawy i tak w większości przypadków pojedziemy przez Kraków.

 


Jak dojechać do Szczawnicy – dojazd autobusem

 
Dojazd autobusem do Szczawnicy może być dość wycieńczający ale nie jest niemożliwy. Bezpośrednio do Szczawnicy dojedziemy autobusem z kilku dużych miejscowości m.in. z Krakowa, Katowic, Nowego Targu, Nowego Sącza, Zakopanego czy w wakacje nawet z Warszawy. Dojedziemy tu też ze wsi i prowincjonalnych miasteczek położonych w okolicy takich jak Jaworki. Busy do pobliskich miejscowości odjeżdżają regularnie w niewielkich odstępach czasowych. Dojazd autobusem z dworca autobusowego w Krakowie do Szczawnicy potrwa około 2 godzin i 30 minut i kosztuje 25 złotych. Z Katowic do Szczawnicy przejedziemy nieco dłużej – w granicach 4 godzin 30 minut.

 


Jak dojechać do Szczawnicy – dojazd pociągiem i samolot


Już wcześniej pisaliśmy o tym, że dojazd do Szczawnicy pociągiem jest niezbyt komfortowy. W Szczawnicy nie ma dworca kolejowego więc podróż trzeba zakończyć w większych miastach i resztę podróży pokonać tak czy tak albo autobusem albo wynajętym samochodem, więc od razu lepiej po prostu wynająć samochód. Tak samo wygląda sprawa z przylotem samolotem. W Szczawnicy ani w pobliżu nie ma dużego lotniska więc jeśli chcemy dostać się na przykład z Gdańska to musimy lądować w Krakowie. Tu przeczytacie więcej o dojeździe z lotniska w Krakowie do centrum.

 
Polecamy również: