Szczawnica atrakcje. Co zobaczyć w Szczawnicy TOP 11

Szczawnica jest jedną z najpopularniejszych miejscowości turystycznych w Małopolsce. Nadaje się na jednodniowy wyjazd z Krakowa jak i na dłuższe wakacje. Zarówno latem jak i zimą. Jeśli wybieracie się do Szczawnicy i zastanawiacie się jakie atrakcje i zabytki warto zobaczyć w Szczawnicy to mamy dla Was zestawienie ciekawych miejsc. Co zobaczyć i zwiedzić w Szczawnicy? Gdzie trzeba iść? Jakie są najciekawsze miejsca w uzdrowisku?

 


Dom nad Zdrojami i Pijalnia Wód Mineralnych

Dom nad Zdrojami w Szczawnicy

 
Uzdrowisko w Szczawnicy zapoczątkował urodziny w Drohobyczu (zob. atrakcje w Drohobyczu) pod Lwowem Józef Szalay. Jednym z pierwszych budynków powstałych w Szczawnicy był Dom nad Zdrojami mieszczący się przy pl. Dietla 9. To właśnie tutaj od początku istnienia Szczawnicy można próbować pierwszej z odkrytych wód – Józefiny. Na dole gmachu do skosztowania są pozostałe ze szczawnickich wód mineralnych, a na piętrze urządzona jest galeria. Budynek wzniesiono w 1863 roku według planów samego właściciela – Józefa Szalaya. Niestety oryginał spłonął w 2002 roku, a dziś zobaczyć można efekty przeprowadzonej później odbudowy. Warto też zwrócić uwagę na Cafe Helenka znajdującą się w odbudowanym budynku Galerii Spacerowej przy pl. Dietla 1.

 


Cały Plac Józefa Dietla


 
Szczawnica wydaje się być turystycznie podzielona jest na dwie części. Pierwsza rozciąga się przy ul. Głównej gdzie na każdym kroku napotkamy na stragany z badziewiem w tym kapice przy cmentarzu, lody świderki, budy z goframi, knajpy z daniami obiadowymi typu “dla polskiego turysty” czyli dużo tanio i niekoniecznie dobrze, niczym jedna ze knajp, która stała się legendarna dzięki wpisom w internecie. Druga, znacznie ciekawsza Szczawnica, położona jest wyżej przy pl. Józefa Dietla.

 


Park Dolny

park dolny w szczawnicy
 
Nie ma uzdrowiska bez parku! W Truskawcu jest słynny park Adamówka z rzeźbą Adama Mickiewicza, a w Szczawnicy najsłynniejszym parkiem jest Park Dolny. Położony w samym centrum park utworzono w latach 1861-1868. Do największych atrakcji parku zaliczano zdroje, niestety nie wszystkie czynne są do dziś. W 20-leciu wzniesiono tu kaplicę Matki Boskiej Częstochowskiej. W parku można wypocząć nad stawem z ozdobnymi karpiami i fontanną, podziwiać zabytkowe alejki, w pobliżu zobaczyć sztuczną grotę Zyblikiewicza oraz zobaczyć widoki z altany widokowej. W parku wzniesiono kilka z zabytkowych willi w tym Martę, Leonówkę czy Szwajcarską Dolną. Warto zwrócić uwagę na zabytkowy Klub Kuracjusza – dziś restaurację.

 


Inhalatorium


 
Inhalatorium w Szczawnicy to położony w Parku Górnym zabytek ufundowany przez Adama Stadnickiego, przedwojennego prawowitego właściciela uzdrowiska w Szczawnicy. Budynek o modernistycznych cechach powstał w latach 1934-1936. Przed wojną było to jedno z nowocześniejszych sanatoriów w Polsce. Za komuny budynek zagrabiono ale na szczęście trafił w prawowite ręce spadkobierców w 2005 roku. Dziś można wypocząć tu w 1, 2 lub 3 osobowych pokojach.

 

 


Wodospad Zaskalnik

 
Tym którym znudziło się chodzenie po centrum Szczawnicy, zabytkowe wille czy kawiarnie polecamy przejechać się kawałeczek od centrum w górę miasteczka. Tam znajduje się położony na szczęście zaraz koło drogi niewielki 5-metrowy wodospad Zaskalnik. Zejście nad potok jest nieco utrudnione ale warto poświęcić te kilka minut na krótką wycieczkę. Tu przeczytacie więcej: Wodospad Zaskalnik w Szczawnicy.

 


Park Górny

Park Górny w Szczawnicy
 
Skoro był Park Dolny to musi być i Park Górny. Park Górny w Szczawnicy nazwany jest imieniem hrabiego Adama Stadniciego i zajmuje około 10 hektarów powierzchni. Powstał w 1824 roku, więc jest najstarszym parkiem w miejscowości. W parku znajduje się słynne inhalatorium, kaplica zdrojowa, komunistyczna muszla koncertowa, seria niezbyt ładnych rzeźb z czasów komuny popiersie Józefa Szalaya oraz kilka starych zabytkowych willi w tym również wille opuszczone. Zaletą Parku Górnego jest malownicze położenie. Wartą uwagi jest odbudowana willa Dworek Gościnny, którego oryginał spalił się w 1962 roku.
 


Stary cmentarz w Szczawnicy

stary cmentarz w szczawnicy
 
Zwiedzanie cmentarzy to zawsze okazja do nietypowego obcowania z historią. Nawet jeśli cmentarz nie jest tak okazały jak Cmentarz Łyczakowski we Lwowie to i tak warto poświęcić kilka minut na to, by przejść się po cmentarzu. W Szczawnicy są dwa – Stary Cmentarz oraz Cmentarz Parafialny. Bardziej interesującym jest Stary Cmentarz znajdujący się przy ul. Głównej 1. To cmentarz działający od I połowy XIX wieku, zamknięty oficjalnie w 1895 roku, chociaż jak widać grzebano tu nieco dłużej.. Druga nazwa cmentarza to Cmentarz Szalayowski od nazwiska właściciela uzdrowiska. Najstarszy nagrobek to nagrobek Wawrzyńca Citwica z 1840 roku. Warto zwrócić też uwagę na przycmentarną neogotycką kaplicę Zmartwychwstania Pańskiego. Zwiedziliśmy wiele opuszczonych polskich cmentarzy na Kresach znajdujących się obecnie na Ukrainie i szczerze mówiąc niewiele było tak tragicznym obrazem jak cmentarz w Szczawnicy pod którym handlują pantoflami i oscypkiem.

 


Kościół św. Wojciecha Biskupa i Męczennika

 
Kościół św. Wojciecha w Szczawnicy to kolejny ciekawy zabytek. Budowla wzniesiona została w latach 1882-1892 więc jest nieco młodsza od samego uzdrowiska, ale nie należy do najmłodszych. Neogotycki kościół wyposażony jest w 18-głosowe organy, a całe wnętrza udało się zachować w oryginale, więc możemy podziewać tu ołtarz, boczne ołtarze i ambonę w stylu przełomu XIX i XX wieku.

 

 


Kolej linowa na Palenice


 
Przy ul. Głównej 7 w Szczawnicy znajduje się stacja kolejki linowej na Palenice. Latem to dobra atrakcja dla dzieci, zimą obsługuje narciarzy i snowboardzistów. Przejazd kolejką nie jest przesadnie drogi – kosztuje 20 zł za przejazd w dwie strony i 15 zł za przejazd w jedną stronę. Są też bilety ulgowe. Kolejka ma około 780 metrów długości.

 


Kotuńka

Kotuńka
 
Jeden z najbardziej charakterystycznych punktów Szczawnicy na który warto zwrócić uwagę to skała wyłaniająca się z wód Dunajca. Skała z czorsztyńskiego wapienia ma 9,5 metra wysokości. Przed I wojną światową skała była ozdobiona figurą górala. W 1997 roku powstała kopia oryginalnej rzeźby, która trafiła na skałę. Wokół na wodach Dunajca często trenują kajakarze.

 


Zabytkowe wille


 
Najsłynniejsze wille, na czele z Willą Goplana, to oczywiście wille, które powstawały w Truskawcu. W Szczawnicy też powstawały i przetrwały do dziś, chociaż są mniej okazałe niż te wznoszone w Truskawcu. Zaletą tych w Szczawnicy jest jednak to, że nikt ich nie zniszczył po wojnie. Większość drewnianych willi w Szczawnicy wzniesiono w II połowie XIX wieku. Do najładniejszych należą: Holenderka z 1855 roku, Danusia z 1889 roku, Willa Pod Bogarodzicą z 1853 roku, Stara Kancelaria z 1865 roku oraz zespół dwóch Willi – Szalay I i Szalay II przy ul. Jana Wiktora. Fanom modernizmu spodoba się trzykondygnacyjna Willa pod Modrzewiami wzniesiona zaraz przed wybuchem II wojny światowej. Tu zobaczycie galerię zdjęć willi w Szczawnicy.

 
Polecamy również: