Szczawnica – centrum i rynek. Gdzie jest centrum w Szczawnicy?

Zwykle jadąc do turystycznej miejscowości nie ma problemów ze znalezieniem centrum. W większości miejsc znajdziemy rynek i to właśnie wokół niego znajduje się centrum miasta lub miasteczka. W Szczawnicy jest inaczej i układ miejscowości może być nieco mylący. Gdzie jest centrum Szczawnicy? Gdzie jest rynek w Szczawnicy?
 
Szukając Rynku w Szczawnicy nie znajdziemy wyników w Google bo główny plac miasta rynkiem się nie nazywa. Nazywa się placem Józefa Dietla. Urodzony w 1804 roku Józef Dietl był słynnym prezydentem Krakowa, lekarzem i politykiem, a także propagatorem wielu polskich uzdrowisk takich Szczawnica czy Rabka. W czasie rozwoju uzdrowiska w Szczawnicy przez Józefa Szalaya doradzał on przy pracach. Już w 1865 roku doczekał się obelisku ku swojej czci w centrum Szczawnicy. Obelisk odsłonięty 29 sierpnia 1865 roku można podziwiać do dzisiaj. Nie jest to jednak jedyne upamiętnienie Józefa Dietla w Szczawnicy

 

 

Centrum każdego miasteczka zwyczajowo jest Rynek, chyba że jego nazwę zmieniono jak chociażby w Wadowicach na pl. Jana Pawła II. W Szczawnicy rynku nie znajdziemy ale jest pl. Józefa Dietla. Jest to drugie upamiętnienie słynnego profesora. Nazwą pl. Dietla nazywano główne place nie tylko w Szczawnicy ale chociażby i w Iwoniczu.

Uregulowano dopływ wody pod Briarką, oraz część rur, doprowadzających dawniej wodę do wodotrysku, zastąpiono nowemi o szerszej średnicy, przez co zwiększono dopływ wody do wodotrysku na placu Dietla, zwanym Rynkiem szczawnickim – czytamy w Czasie z 15 czerwca 1893 roku.

 


Gdzie jest centrum Szczawnicy?


 
Układ Szczawnicy może być mylący. Skoro już wiemy, że głównym najważniejszym placem w Szczawnicy jest pl. Dietla wokół którego stoją słynne wille takie jak Willa Pałac, Danusia, Dom nad Zdrojami czy Pod Bogarodzicą to czas sprawdzić gdzie jest centrum Szczawnicy. Miejscowość podzielona jest na Szczawnicę Dolną i Szczawnicę Górną. Patrząc na mapę w OpenStreet Map zobaczymy, że Centrum Szczawnicy to okolica ul. Głównej przy skrzyżowaniu ze Zdrojową. To tu zobaczymy komunistyczny budynek sklepu, a na dole stary cmentarz, będący notabene jednym z najsmutniejszych cmentarzy jaki widzieliśmy. To tu ciągną się stragany z chińską tandetą i innymi bzdurami.
 
Udając się w górę czyli właśnie na “rynek” czyli pl. Józefa Dietla nieco ucieka się od chińszczyzny i szczawnickiej tandety. Tę część miejscowości lubimy zdecydowanie bardziej, chociaż nie ma w niej ślicznego Parku Dolnego.

 
Polecamy również: